A svédek példáját követné Budapest

A fenntartható városi fejlődés lehetőségeit mutatják be svéd és magyar szakértők azon a konferencián, amelyet svéd kezdeményezésre rendeztek Budapesten.

A "Green Sweden" programsorozatot, amelynek célja a környezettudatos gondolkodás terjesztése, 2010-ben indították el Magyarországon a Svéd Nagykövetség, a Svéd Kereskedelmi Kirendeltség és Magyarországon jelen lévő svéd cégek részvételével - mondta el Eva Walder, Svédország kereskedelmi ügyekért felelős helyettes államtitkára a konferencia előtti sajtótájékoztatón. Az idei programsorozat első eleme a szerdai konferencia. A továbbiakban a Lánchíd budai oldalán ökoszemlélettel újítanak fel egy parkot, illetve környezeti nevelést elősegítő kiadványt juttatnak el fiatalokhoz - közölte a svéd helyettes államtitkár. (Az "intelligens város" koncepció hozzájárul a városok fenntarthatóvá és élhetővé tételéhez úgy, hogy kihasználja az "okos technológiák" összekapcsolásában rejlő lehetőségeket, amelyeket általában elvesztegetnek.)

Svédország, illetve a svéd emberek elkötelezettsége a környezet védelme iránt világszerte ismert, így tapasztalataik különösen fontosak Magyarország számára is - mondta Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára. Emlékeztetett arra, hogy az idén júniusban Rio de Janeiro-ban megrendezendő ENSZ-klímakonferencia egyik legfontosabb témája a városi fejlődés kérdése lesz.Fenntarthatatlan az a fogyasztás és életvitel, amelyet a városok mára kialakítottak. Ezért fontosak azok a fejlesztések, amelyek lehetővé teszik, hogy energiatakarékosabb, kevesebb hulladékot termelő, tisztább levegőjű, zöldebb városok alakuljanak ki - jelentette ki az államtitkár. Illés Zoltán kitért arra, Budapesten különösen fontos a városi zöld felületek fejlesztése, a hulladékgazdálkodás, az épületek energiahatékonyságának, valamint a levegő minőségének javítása. (Jó és követendő példákat hallhattak az Magyar Fenntarthatósági Csúcs 2011 konferencia résztvevői a Zöld, fenntartható, felelős települések, közösségek, vállalatok elnevezésű szekcióban.)

A SymbioCity a fenntartható városi fejlődést középpontba állító svéd program. Ennek a szerdai SymbioCity konferencián négy területét mutatták be. Svéd és magyar példákon keresztül vizsgálják, hogyan lehet a városok energiafogyasztását csökkenteni, a fenntartható fejlődéshez hogyan járul hozzá az infokommunikáció, milyen szempontokat kell figyelembe venni a környezettudatos tájépítésnél, illetve hogyan lehet az épületeket és a gyárakat a zöld elkötelezettség jegyében tervezni, építeni, berendezni.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo