Magyarország 2001 óta vesz részt a LIFE, és a LIFE+ programban, és az elmúlt évek során számos természetvédelmi és környezetvédelmi projektünket támogatta az Európai Unió. Ezek közül a Rákosi vipera LIFE programját 2009-ben a Best of the Best címmel tüntették ki, és Európa 5 legsikeresebb LIFE finanszírozású természetvédelmi programja közé választották. 2008 és 2011 során 10 magyar LIFE "Természet és Biodiverzitás" pályázat összesen közel 14,3 millió euró támogatást kapott.
A LIFE program 2014 és 2020 időszakra vonatkozó folytatásával kapcsolatban ez év januárjában megjelent az Európai Parlament és a Tanács rendelettervezete a környezetvédelmi és éghajlatpolitikai program létrehozásáról.
Az idén 20 éves az Európai Unió élőhelyvédelmi irányelve is, amely biztosítja a természetes élőhelyek, a vadon élő állatok és növények védelmét. Magyarországon 46 élőhely-típus, 105 állatfaj és 36 növényfaj védelmét összesen 479 különleges természet-megőrzési terület biztosítja.
A Natura 2000 hálózat részét képező különleges természet-megőrzési területeket az uniós jogszabály alapján jelölték ki annak érdekében, hogy Európa biológiai sokfélesége megőrizhető legyen. Az élőhely-védelmi szabályozás alapján a Natura 2000 hálózat részét képezik az 1979-ben megjelent, vadon élő madarak védelméről szóló uniós irányelv szerint kijelölt különleges madárvédelmi területek is.
Magyarországon 56 ilyen terület segíti összesen 91 madárfaj fennmaradását, összesen mintegy 1,99 millió hektárt foglal magába a Natura 2000 hálózat. Ez az ország területének 21 százaléka. Magyarország EU-csatlakozásával az unió területének részévé vált a pannon biogeográfiai régió, amely a legnagyobb arányban Magyarország területén található. Így kiemelkedő szerepet töltünk be az Európai Unió természeti értékeinek megóvásában.
Ugyancsak 20 éve annak is, hogy az Európai Unió útjára indította környezetvédelmi politikáját támogató pénzügyi alapját, a LIFE programot. Magyarország 2001 óta vesz részt a programban. Azóta összesen 26 természetvédelmi LIFE projekt nyert támogatást, együttesen 27,1 millió euró uniós forrással.
A hazai LIFE projekteknek köszönhetően növekedésnek indult például a kékvércse-, a túzok- és a kerecsensólyom-állomány, sikerült megalapozni a kipusztulással fenyegetett rákosi vipera megőrzését. Emellett számos területen jelentős élőhely-fejlesztést sikerült végrehajtani, például a hortobágyi szikes pusztákon és a Nagykőrösi pusztai tölgyesekben - tartalmazza a közlemény.