A légszennyezésre kialakított emisszó-kereskedelmi rendszerhez hasonlóan ”piaci mechanizmust” hozna létre az óceánok megvédésére a Világbank. Eredetileg 300 millió dolláros alapot képzeltek el, de nemzetközi összefogással most már 1,2 milliárdról tárgyalnak.
Bolygónk tengerei szennyezettek, savasodnak, halállományukat fenntarthatatlan módon halásszák. Családok millióinak megélhetése függ a nyílt vizek egészségétől. A Világbank számos óceánvédelmi szervezettel összefogva kívánja egyesíteni a környezetvédő programokat és ezek finanszírozását.
Beárazzák: mangrove, te drága!
A tengeri ökoszisztémák fontosságának megértetésében az első lépés ezek beárazása. A felértékelt természeti tőkéből olyan ”piaci mechanizmusokat” alkotnának a Világbanknál, mint ahogy az emissziókereskedelem vagy az emisszió-ellentételezés (carbon offset) elindításával tették a légszennyezés esetében.
Dollárosítanák tehát azt az értéket, amit a tengerek és élőviláguk jelent az emberi társadalomnak, s azt is, milyen anyagi kárt okozna elpusztulásuk. Példának okáért, az ázsiai vizekben található, széndioxid-megkötés és árvíz-védelem szempontjából egyaránt fontos mangrove-ligetek gondozása mindössze 12,5 százalékába kerül annak, mint amit elpusztulásuk esetén a pótlásukra kellene költeni.
A Natural Geoscience magazinban publikált kutatási eredmények nem kevesebbet állítanak, minthogy a bolygónkon fellelhető mangrove-fák több széndioxidot képesek megkötni törzsükben és vizekben álló, terjedelmes gyökérzetükben, mint bármely másfajta erdőség. Mégis, a mangrove-állomány az elmúlt 50 évben 30-50 százalékkal csökkent az ember okozta környezetpusztítás folytán.
A természeti tőke azonosítása a Világbank reményei szerint odavonzaná a tőkét a környezetvédelmi kezdeményezésekhez. A Világbank másik célja a világ lepusztult halállományának növelése. Az óceáni vizek haltenyészeteinek 85 %-át kizsákmányoltuk (tehát fenntarthatatlan módon halásszuk) vagy egyenesen elpusztítottuk. A bank ökoközgazdászai szerint 20-30 milliárd dollárra kellene növelni azt a nyereséget, amelyet a halak jelentenek a gazdaságnak. Ehhez képest a haltenyésztés jelenleg 5 milliárdos nettó veszteséget produkál évente.
A tudósok közössége, a pénzügyi szektor, a környezetvédők és a civil társadalom összefogása révén 1,2 milliárd dollárt kíván összehozni a Világbank az óceánok megmentése érdekében.