A jövőben nem kell kivinni a szemetet?

Egész Budapesten úgynevezett házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszert alakítana ki a főváros; az erről szóló uniós projekt benyújtásáról tegnap 27 igen szavazattal, 1 tartózkodás mellett döntött a Fővárosi Közgyűlés.

Szűcs Panni, a Budapesti Városüzemeltetési Központ (BVK) szóvivője elmondta: jelenleg többnyire a hulladékgyűjtő szigeteken gyűjtik a szelektív hulladékot Budapesten, ugyanakkor van négy mintaprojekt az V., a VII., a IX. és a XIII. kerületben, ahol már működik az úgynevezett házhoz menő rendszer - számolt be a Greenfo. (Több sikertelen közbeszerzési eljárás után a nyáron megkezdődtek a Mecsek-Dráva hulladékgazdálkodási program kivitelezési munkálatai.)

Ennek lényege, hogy társasházanként külön gyűjtik az egyes hulladéktípusokat, a papírt, műanyagot és fémet, és ezeket így is szállítják el. Szűcs Panni tájékoztatása szerint ezt szeretnék kiterjeszteni az egész fővárosra, 2011 és 2013 között 15 milliárd forint uniós támogatásból valósítanák meg.

Ahol probléma az, hogy több kukát kellene kihelyezni, ott megmarad a szigetes rendszer. A nagyjából 1000 hulladékgyűjtő sziget száma viszont csökken, és az igényekhez alakítva más helyekre költözik - mondta a szóvivő, aki arra is kitért, hogy 2016-ig, illetve 2020-ig több, a hulladék feldolgozására, újrahasznosítására vonatkozó uniós irányelvet kell teljesítenie a fővárosnak, és ezt csak úgy tudja megtenni, ha időben elkezdi a szelektív gyűjtést. Az uniós pályázaton a fővárosi önkormányzat a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Zrt. bevonásával indul.


Nem csak a környezetet, a pénztárcát is védi
Kép: flickr

A szelektív hulladékgyűjtés annál hatékonyabb minél több értékes hulladékot - a keletkezési helyéhez legközelebb - különválogatva tudjuk gyűjteni. Az Újbudai Szelektív Információs Iroda szerint azok a társasházak, melyek részt vesznek a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés programban, nemcsak környezetüket védik, hanem a pénztárcájukat is.

Például egy darab 240 literes kuka egyszeri ürítése 1.500 forintba kerül, 1 év azaz 52 hét alatt heti háromszori ürítése estén több, mint kétszázezer forintos költség. Amennyiben a szelektív gyűjtés eredményeképp a házban keletkezett kommunális hulladék mennyisége tartósan lecsökken, a hagyományos kuka visszaadását a Fővárosi Közterületfenntartó Zrt. Ügyfélszolgálati Irodája felé írásban lehet jelezni. A társasházakban a papír és a műanyag hulladék különválogatva 1-1 hagyományos méretű kukába kerül. Ezeket a kukákat díjmentesen szállítják el, de fontos hogy a lakók fegyelmezetten, következetesen, szennyezettség mentesen gyűjtsék bele a megfelelő hulladékot. (2010 végén már mintegy 8 millió embernek volt lehetősége az italos kartondobozok szelektív gyűjtésére, de csak 10 százalékuk gyűjtötte valóban külön ezt a hulladéktípust.)

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo