Dacol Kínával az EU

Az Európai Bíróság csütörtökön ismertetett előzetes állásfoglalása szerint összeegyeztetető a nemzetközi joggal az európai uniós kibocsátás-kereskedelmi rendszer kiterjesztése a nemzetközi légi közlekedésre.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A bíróság előzetesen véleményt nyilvánító szakértője (főtanácsnoka), Juliane Kokott Luxembourgban kiadott állásfoglalását azzal indokolta, hogy az ágazat bevonására vonatkozó uniós jogszabályok nem sértik más államoknak a nemzetközi jogban is biztosított szuverenitását, sem a nyílt tenger szabadságát, továbbá összeegyeztethetők a vonatkozó nemzetközi egyezményekkel. (Rekordot döntött 2010-ben a globális szén-dioxid-kibocsátás.)

Az EU 2003-ban határozott úgy, hogy az uniós éghajlat-védelmi politika központi elemeként bevezeti az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási egységeinek kereskedelmi rendszerét. A légi közlekedés bevonásáról azonban később döntöttek, ez csak jövőre kezdődik, fokozatosan.


A vita még nincs lezárva

Ez utóbbi döntés ellen tiltakoztak egyes unión kívüli országok légitársaságai és légi szövetségei brit bíróságok előtti beadványaikban. Egyebek között arra hivatkoztak, hogy a nemzetközi szokásjog szerint minden állam saját légtere felett rendelkezik szuverenitással, a nyílt tenger felett pedig szabadon lehet repülni.

A tiltakozók között volt többet közt Kína is, amely "értékeli az EU erőfeszítéseit az éghajlatváltozás ügyében, de ellenzi az egyoldalú jogi lépést" - hangoztatta Hung Lej (Hong Lei) külügyminisztériumi szóvivő. Hung arra hívta fel az unió figyelmét pár napja, hogy az ügy megfelelő rendezése érdekében tegyen körültekintő lépéseket és gyakorlati hozzáállással folytasson tárgyalásokat a kérdésről Kínával, valamint más érintett országokkal. A szóvivő úgy vélte, az országoknak követniük kell a "közös, de differenciált felelősség" elvét, amelyet a Klímaváltozási Keretegyezményben (UNFCC) és a Kyotói Egyezményben elfogadtak. (Karbontárolás néven ismeretes az a technológia, mely kiválasztja az ipari üzemek füstjéből a szennyező részecskéket és a föld alá préseli, rendszerint olyan üregekbe, amelyekből már részben vagy egészben kitermelték a földgázt vagy az olajat.)

A brit bíróságoktól az ügy az uniós testület elé került, amely lényegében elutasítja a keresetben szereplő érveket, és kiáll az uniós szabályozás törvényessége mellett. A főtanácsnok állásfoglalása mindazonáltal még nem a végleges ítélet, és nem is köti abban az uniós bíróságot. Az eddigi tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a végső ítélet az esetek túlnyomó többségében megegyezik a főtanácsnok véleményével.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo