Egy ember, akitől tanulhatunk

Idén Kerekes Sándor a Budapesti Corvinus Egyetem rektorhelyettese kapta a Követ Egyesület Winter-díját. Az elismerést a gazdaság és a fenntartható fejlődés összhangjáért ítélik oda az arra érdemeseknek. Ennek kapcsán beszélgettünk vele.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

 


dr. Kerekes Sándor
Fotó:Piac&Profit/Förster Tamás

Hogyan kezdett fenntarthatósággal foglalkozni közgazdászként?

Már 1986-tól az egyetem Technológia és áruismeret szakának tanszékvezetőjeként foglalkoztam környezetvédelemmel és tanítottam azt. 1989-ben könyvet is írtam "Környezetvédelemről közgazdászoknak" címmel. Akkoriban azonban a környezetvédelem sokkal inkább olyasmi volt, amit ma "cső véginek" neveznénk. Talajszennyezési problémákkal, hulladékgazdálkodással foglalkozott. 1989-ben alakult meg a Környezetgazdaságtani és technológiai tanszék, melynek vezetője lettem. Ez szerencsés módon egybe esett azzal, amikor ez a terület világszerte a figyelem középpontjába került, így  - sok más esettől eltérően - nem lemaradva kezdtünk foglalkozni vele. Néhány nagyobb figyelmet kapott projekt, mint például a monorierdői környezetszennyezés botrány vagy a nagymarosi vízlépcső kapcsán számos nemzetközi hírű szakemberrel is volt alkalmam találkozni, együttműködni. Közülük talán David Pearce nevét emelném ki, akivel érdekes diskurzusokat folyattunk arról, hogyan lehet gazdasági eszközökkel változtatni a környezeten. A közvetlen bajt ugyanis a technológia okozza, de emögött nem lehet figyelmen kívül hagyni a közgazdaságtan szerepét. Hatással volt rám Raymund Schonholz konfliktuskezeléssel, együttműködő problémamegoldással foglalkozó amerikai szakember is. Felismertem, hogy a folyamatos versengést alapul vevő közgazdasággal szemben a fenntarthatóság felé ez az út vezet. Az impulzusok, fontos találkozások révén a fejlődés addig vezetett, hogy itthon is kialakult ez a szakma. Tagjai lettünk az UNIDO-nak, a tisztább termelés nemzetközi hálózatának, és megtanultuk helyén kezelni a környezetvédelmet. Korábban mindenki azt hitte, hogy a környezetvédelem pénzbe kerül, de elfogadottá vált, hogy pénzt is lehet termelni vele.

Hogy haladunk a fenntarthatóvá válás útján?

A tervgazdaság idején a közgazdasági egyetemen főként technológiát tanítottak, a rendszerváltozás után lett nagyobb szerepe a közgazdaságtannak magának. Ezzel együtt viszont csökkent a reálfolyamatokra irányuló figyelem, ami a mai szemmel nézve baj, hiszen a pénzvilág sem figyelt ezekre, ami végülis a mostani válsághoz vezetett. Emellett az elmúlt ötven év alatt elfogyasztottuk a természeti erőforrások nagy részét, vagyis összességében még romlott is a helyzet. Amióta fenntarthatósággal foglalkozunk, folyamatosan rohanunk a fenntarthatatlanság felé.


Az átadók és a díjazott
Fotó: Követ

 

Winter-díj
A Dr. Georg Winter-díjat a KÖVET alapította 2007-ben azzal a céllal, hogy elismerje a magyar gazdasági szféra fenntartható fejlődéssel való összhangjáért munkálkodó személyeket. A díjat évente egy természetes személy kaphatja meg, aki önzetlenül, hatékonyan és a gyakorlatban bizonyította, hogy a gazdaság, az ember és a természet működhet összhangban, sőt ez az egyetlen felelős módja működésüknek. Díjazottá az válhat, aki tetteiben példaszerűen hozzájárul a fenntartható fejlődés megvalósulásához.

Hogyan folytatódott a szakmai élete?

2000-ben jött létre a Környezettudományi Intézet, amelynek célja az volt, hogy klaszterbe tömörítse a fenntarthatóság eltérő területeit az üzleti etikától a környezettudományon át az agrárgazdaságig. Ennek igazgatójaként tevékenykedtem, közben voltam a Corvinus Egyetem dékánja és rektorhelyettese. Alapvetően tanárként tekintek magamra, nagyon büszke vagyok a tanítványaim által elért sikerekre, akik közül sokan nemzetközi karriert futottak be a fenntartható gazdaság, környezetvédelem területén. Részt vettem a kiváló üzleti iskolákat nemzetközi szinten tömörítő CEMS (Community of European Management Schools) környezeti kihívások csoportjának létrehozásában, és tavalyig elnöke is voltam annak. Számomra fontosabb két hallgató egyetemi védése, egy újabb tudományos cikk megírásánál - bár ez utóbbira is szántam azért időt.

Mit jelent Önnek a Winter-díj?

A Követ Egyesületet alakulásától kezdve követem, Tóth Gergely, az egyesület első vezetőjét diákkora óta ismerem - az én elnöklésem alatt nyert tudományos diákköri konferenciát. Georg Winterhez is van személyes kötődésem, könyve magyar kiadásához én írtam az előszót, amikor személyesen is volt alkalmam találkozni vele. Mivel ő maga nem a tudomány területéről, hanem az üzleti életből érkezett, különösen hiteles az ő szájából a fenntartható vállalatirányítás gondolata. A díj különösen fontos számomra dr. Winter iránt érzett tiszteletem miatt, de különösen büszke vagyok rá azért is, mert az azt odaítélő zsűri egyhangúlag érdemesnek tartott rá. Különösen fontosnak tartom, hogy bizonyítsam, olyan dologgal is lehet sikereket elérni, ami javítja az emberiség túlélési esélyeit. Ezt látni kell ahhoz, hogy ne száz, hanem ezer években tudjunk gondolkodni.

Dr. Kerekes Sándor életrajza
A Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi és tudományos rektorhelyettese, az egyetem Környezettudományi Intézetének igazgatója, valamint a Környezetgazdaságtani és Technológiai Tanszék alapítója és egyetemi tanára. Számos új kutatási terület hazai úttörője, többek között a környezetgazdaságtan és a környezeti menedzsment magyarországi kutatásainak és oktatásának egyik elindítója. A környezeti menedzsment szakirány megalapításával iskolát teremtett a közgazdászok oktatásában is. 2008-2010 között az Országos Környezetvédelmi Tanács, valamint a Magyar ENSZ Társaság Környezetvédelmi és Fenntartható Fejlődési Tanácsának elnöke. A gyakorlatot és a tenni akarást előtérbe helyező tudományos tevékenysége során folyamatosan keresi a természettudományok és a társadalomtudományok közötti átjárást, kapcsolódási pontokat.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo