Van, ami a cégeknek és az országnak is jó

A vállalati energiahatékonyság válhat a magyarországi energetikai szektor egyik húzóterületévé a következő években. A potenciált jelzi, hogy becslések szerint akár 10 százalékos azonnali energiamegtakarítás is elérhető egy átlagos magyar vállalatnál kiugró erőforrás-ráfordítás nélkül. Nemzetgazdasági szinten a vállalati energiahatékonyság évente mintegy 40 PJ megtakarítást hozhat - ez a teljes hazai energiafelhasználás 4 százaléka.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelentős potenciált rejt a vállalati energiahatékonyság területe Magyarországon - derül ki az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt. friss elemzéséből. Egy átlagos magyar vállalatnál akár 10 százalékos azonnali megtakarítás is elérhető az energiafelhasználásban kiugró erőforrás-ráfordítás nélkül. „Tapasztalataink szerint a hazai vállalatok körében ugyan mind elterjedtebb az energiatudatos gondolkodás, ám konkrét energiahatékonysági akcióprogrammal egyelőre csak kis hányaduk rendelkezik, elsősorban az energiaintenzív iparágakban tevékenykedő, termelő vagy kereskedelmi nagyvállalatok -ezért gyorsan látványos eredményeket lehet produkálni" - mutat rá ifj. Chikán Attila, a cég vezérigazgatója.


Kép: Piac&Profit

Az energiatakarékos megoldások alkalmazása a cégek költségvetésére is jótékony hatással van, a fenntarthatóságra való törekvés megmutatkozik a cégek reputációjában, az irodaépületek üzemeltetési költségeinek csökkenésében és ezek értékének akár jelentős növekedésében is. (Az energia-megtakarításból megtérülő beruházásokat végrehajtó úgynevezett ESCO (energy saving company) szolgáltatások a fenntartható energiafogyasztáshoz szükséges beruházások pénzügyi kivitelezését és megvalósítását segítik.)

Tanúsítvány
2012. január elsejétől a magyar jogszabályok szerint kötelező az épületek energia tanúsítása, ennek hiányában nem lehet majd értékesíteni és hosszútávon bérbeadni az ingatlant.

A vállalati energiahatékonyság nemzetgazdasági jelentősége is óriási, mutatja ezt, hogy az ország évi mintegy 1000 PJ energiafelhasználásából egy-harmad jut az iparra és a szolgáltató szektorra (fele-fele arányban). A becslések szerint a vállalati energiahatékonyság ezt mintegy 40 PJ-lal lenne képes csökkenteni. A vállalatok energiahatékonysági törekvéseit támogatják az európai uniós célkitűzések (így a 3 x 20 százalék, azaz az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának a csökkentése 20 százalékkal, a megújuló energiaforrások részarányának 20 százalékra növelése, valamint az energiahatékonyság 20 százalékkal történő javítása 2020-ig), továbbá a nyáron elfogadott energiastratégia. (A 2030-ig szóló, de 2050-ig kitekintést nyújtó Nemzeti Energiastratégiáról itt olvashat.)

 

A magyar kormány 2011. október 25-i ülésén fogadta el Magyarország II. Nemzeti Energiahatékonysági Cselekvési Tervét, melynek elsődleges célja a lehető legnagyobb megtakarítás elérése a végső energiafelhasználásban a rendelkezésre álló források hatékony felhasználásával. A terv azokat a már folyamatban lévő és tervezett energiahatékonysági intézkedéseket vázolja fel, amelyekkel a meghatározott ágazatok végső energiafelhasználása átlagosan évi egy százalékkal mérsékelhető 2008 és 2016 között. Létrehozása az EU törekvéseivel összhangban történt. A Cselekvési terv egy kilenc éves időszakot ölel fel, amely alatt összesen 9 százalékos elvárt energia-megtakarításra törekednek a végfelhasználásban. Az energia megtakarításon kívüli további járulékos hatások a komfortfokozat növekedése, az alacsonyabb zajhatás, épületeken belül a karbantartási költségek csökkenése, a hazai ingatlanvagyon értékének növekedése. A tervezett intézkedések közvetett célja, hogy példájuk szemléletváltozást indítson el a társadalomban, melynek eredményeképpen az energia valós értéke tudatossá válik. Ez a szemléletváltozás visszahat a természeti erőforrásokkal való bánásmódra, és így a környezetvédelmi, klímavédelmi és fenntarthatósági törekvéseket is támogatja.

15 százalékos csökkenés kellene
A World Wild Fund for Nature (WWF) és az Ecofys kutatóintézet közös tanulmánya szerint 2050-re a világ energiatermelésének 95 százalékát meg lehetne oldani megújuló forrásokból. Ehhez az is szükséges, hogy az akkor már legalább 9 milliárdos lélekszámú emberiség energiafogyasztása 15 százalékkal kisebb legyen, mint ma. Amihez a lakosság egészét és számos energiafaló iparágat átfogó energiatakarékossági és épületszigetelési intézkedésekre kell ráfogni. Ezekkel összesen 5588 milliárd dolláros megtakarítást lehetne elérni.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo