Hogyan lesz környezetbarát Magyarország?

A lehető legnagyobb energia megtakarítás, a zöld ipar versenyképességének fokozása és a társadalom szemléletének megváltoztatása a fő céljai az Energiahatékonysági Cselekvési Tervnek. 

A Kormány 2011. október 25-i ülésén elfogadta Magyarország II. Nemzeti Energiahatékonysági Cselekvési Tervét, melynek elsődleges célja a lehető legnagyobb megtakarítás elérése a végső energiafelhasználásban a rendelkezésre álló források hatékony felhasználásával. (Világszerte minden iparág igyekszik csökkenteni ökológiai lábnyomát, még Hollywood is.) Az Európai Unió tagállamainak az Európai Bizottság által meghatározott tartalmi és formai keretek betartásával Nemzeti Energiahatékonysági Cselekvési Tervet készítenek a 2008-ban kezdődő 9 éves időszakra. Ezen időszak alatt összesen 9 százalékos elvárt energia-megtakarításra törekednek a végfelhasználásban. Ennek megfelelően Magyarország II. Nemzeti Energiahatékonysági Cselekvési Terve azokat a már folyamatban lévő és tervezett energiahatékonysági intézkedéseket vázolja fel, amelyekkel a meghatározott ágazatok végső energiafelhasználása átlagosan évi egy százalékkal mérsékelhető 2008 és 2016 között.


Kép: flickr/ronsho

A Nemzeti Energiahatékonysági Cselekvési Terv végrehajtása érdekében született kormányhatározat meghatározza az egyes feladatok felelősét és határidejét. A kormány a Cselekvési Tervet hamarosan benyújtja az Európai Bizottság részére. A jelentős fejlődési potenciállal rendelkező zöldipar a megújuló energiaforrások fokozódó felhasználása révén a jövő egyik fontos iparága és kitörési iránya lehet a mezőgazdaság, a vidék és tágabb értelemben a nemzetgazdaság számára. Az energiahatékonysági programok hozzájárulnak a hazai versenyképesség fokozásához.

Az e programok eredményeképpen megjelenő piaci kereslet 2020-ig akár 80.000 új munkahely megteremtését is elősegítheti. (EU-s jelentések szerint az Unióban egységes, 30 százalékos emissziócsökkentés 6 millió új munkahelyet teremtene.) Az energia megtakarításon kívüli további járulékos hatások a komfortfokozat növekedése, az alacsonyabb zajhatás, épületeken belül a karbantartási költségek csökkenése, a hazai ingatlanvagyon értékének növekedése. A tervezett intézkedések közvetett célja, hogy példájuk szemléletváltozást indítson el a társadalomban, melynek eredményeképpen az energia valós értéke tudatossá válik. Ez a szemléletváltozás visszahat a természeti erőforrásokkal való bánásmódra, és így a környezetvédelmi, klímavédelmi és fenntarthatósági törekvéseket is támogatja.

Vitára fel!
A „Fenntarthatóság felé való átmenet koncepciója" címet viselő dokumentum hangsúlyozottan vitaanyag, amelyet az elkövetkező hetekben számos budapesti és vidéki helyszínen és fórumon is bemutatnak. A koncepciót bárki elolvashatja és véleményezheti az NFFT honlapján. A Tanács november 30-áig várja a javaslatokat a stratégia tervezetéhez. A társadalmi vitán elhangzó javaslatok, hozzászólások alapján véglegesített Keretstratégia 2012 tavaszán kerül a Parlament elé.

Társadalmi vita

Ez utóbbi kezdeményezés közös a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács (NFFT) Titkársága által elkészített Nemzeti Fenntartható Fejlődési Keretstratégia céljaival. Ennek első szövegváltozata novemberben indul széleskörű társadalmi vitára. Célja kijelölni azokat a kereteket, amelyek lehetővé teszik a nemzet anyagi, szellemi, mentális jólétének tartós, hosszú távon is sikeres fenntartását.

A Keretstratégia számba veszi a nemzeti erőforrásokat, értékeli jelenlegi állapotukat, továbbá konkrét célokhoz, indikátorokhoz és intézkedésekhez kötött alternatívákat javasol azok megőrzése, fenntartása és fejlesztése érdekében. Kiemelt feladatként határozza meg az ökológiai adottságokon belüli gazdasági működést, valamint az elmúlt évtizedekben fokozatosan pusztuló humán, társadalmi és gazdasági erőforrások pótlását, fejlesztését, különös tekintettel a jövő nemzedékek védelmére vonatkozó alkotmányos, az új Alaptörvénybe foglalt kötelezettségekre. „A Nemzeti Fenntartható Fejlődési Keretstratégia saját gyermekeink sorsáról, jövőjéről szól. A holnapot, gyermekeink jövőjét ugyanis mi magunk teremtjük: itt és most. Ez nem csak politikai, hanem morális kérdés. Azt reméljük tehát, hogy rövidlátó politikai érdekektől mentes, konstruktív társadalmi vita bontakozik ki a stratégiáról, amelynek nyomán sorsdöntő ügyeinkben végre széles nemzeti konszenzus jöhet létre", mondta dr. Bartus Gábor, a Keretstratégia kidolgozását irányító Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács Titkárságának vezetője.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo