A bizottság közleményben hívta fel a tagországok figyelmét arra, hogy a nem hatékony környezetvédelem akár évi 50 milliárd euróba is kerülhet a polgárok és a vállalkozások számára Európában. Ez felesleges és elkerülhető költség: a jogszabályok jobb végrehajtásával megspórolható lenne.
- Az uniós jogszabályokban nem kizárólag Brüsszel akarata érvényesül, azokat demokratikus módon, a polgárok érdekeit szem előtt tartva a tagállamok és a Parlament közösen fogadják el. Környezetünk védelmét közel 200 jól bevált jogszabály szolgálja, de azok alkalmazása túl gyakran nem megfelelő. Ez pedig nem pusztán a környezetünkre ártalmas, de az emberek egészségét is károsítja, bizonytalanságot eredményez az ipar számára és aláássa az egységes piacot. A válság közepette nem engedhetünk meg magunknak ilyen jellegű terheket – nyilatkozott Janez Potočnik környezetvédelmi biztos.
A közlemény rávilágít a környezetvédelmi jogszabályok végrehajtásából származó előnyökre, valamint bemutatja, mennyivel kisebb anyagi vonzata lenne megelőzni a környezeti károkat, semmint hosszú távon fedezni azok helyreállítási költségeit.
Így is lehet munkahelyet teremteni
A környezetvédelmi jogszabályok az ipar szempontjából is kedvezők lehetnek: a hulladékokkal kapcsolatos uniós jogszabályok teljes körű végrehajtása 400 ezer munkahelyet teremtene, nettó költsége pedig évi 72 milliárd euróval lenne kevesebb, mint a végrehajtás elmulasztásának költsége.
Fontos lenne az is, hogy a biológiai sokféleséggel kapcsolatos megfontolások beépüljenek az ágazati szakpolitikákba, ahogyan ezt már 2010-ben is megfogalmazta az unió a tagállamok felé elvárásként.
A bizottság célja, hogy fokozza a nemzeti kormányok és az érdekelt felek közötti párbeszédet arról, miként lehetne még sikeresebben együttműködni az uniós jogszabályok végrehajtásának javítása érdekében, többek között hatékonyabb információgyűjtés és ismeretátadás kialakításával, valamint a fokozottabb szerepvállalás ösztönzésével – valamennyi környezetvédelmi célkitűzés vonatkozásában.
Ennek keretében a közlemény ismerteti azokat az intézkedéseket, amelyek segítségével a tagállamok garantálni tudják az információgyűjtésre, a megszerzett ismeretek terjesztésére, továbbá a környezeti kérdések iránti fogékonyság erősítésére összpontosító szisztematikus megközelítést.
Drága az ismerethiány
Az uniós környezetvédelmi politika végrehajtása és érvényesítése a nemzeti, regionális és helyi hatóságok közös feladata. Azok nem megfelelő végrehajtást gyakran a környezettel kapcsolatos pontos ismeretek hiánya is súlyosbítja. A nyomon követés érdekében tett erőfeszítések változó képet mutatnak Európa-szerte, az elérhető információ sokszor hiányos, nem naprakész, vagy egyszerűen nem áll megfelelő mennyiségben rendelkezésre az interneten. A bővebb és könnyebben hozzáférhető – nemzeti, regionális és helyi szintű – tájékoztatásnak köszönhetően sokkal korábban fel lehetne ismerni a főbb környezetvédelmi problémákat, hosszú távon is jelentős költségeket megtakarítva ezzel.
A megfelelő végrehajtás lehetővé kell tegye a felmerülő összes lehetséges környezetvédelmi probléma hatékony és gyors megoldását. A javaslatok között szerepel például az ellenőrzés és a felügyelet eredményesebbé tétele, a lakossági panaszok tagállami kezelésére vonatkozó szabályok kidolgozása, környezetvédelmi ügyekben az igazságszolgáltatás igénybevételének megkönnyítése, valamint a környezetvédelmi szakemberek európai hálózatainak támogatása.
Problémák kezelése esetén a szabályok végrehajtásáért felelős feleknek egyértelműbben megfogalmazott vállalásokat kell tenniük a kívánt eredmények elérésére vonatkozóan, aminek részeként nyilvánosan számonkérhető referenciaértékeket és határidőket is meg kell állapítani. (A biológiai sokféleségre vonatkozó új európai uniós stratégia részeként a Natura 2000 hálózatot például 2012-ig kell létrehozni.)