Globális lámpaoltás

2012. március 31-én, azaz ma este fél kilenckor kerül megrendezésre az idei Föld órája, amikor is egy mindössze hatvan perces globális lámpaoltással szeretnék a szervezők felhívni a figyelmet a környezetvédelemre, a környezetszennyezésre és a túlfogyasztásra is.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Föld Órája egy világméretű önkéntes kezdeményezés, amely megpróbálja felhívni az emberek, vállalatok, intézmények, kormányok figyelmét a környezetszennyezés és a túlfogyasztás okozta problémákra. Az akció keretében arra kérik a résztvevőket, támogatókat, hogy minden év márciusának utolsó szombatján - azaz ma - este világszerte kapcsolják le egy órára a fölösleges világítást és áramtalanítsák a különféle elektromos készülékeket.

Ezt vállalták a WWF Magyarország munkatársai

A 2011 óta az akció kiegészül egy másik felhívással is, melynek lényege, hogy tegyünk fogyasztás-csökkentési, környezetvédelmi fogadalmat az év többi napjára is. A tavalyi Föld Óráján is elsötétül a világ számos jól ismert, ikonikus épülete, látványossága, az akcióhoz pedig több mint egy milliárd ember csatlakozott nemre, származásra, vallásra, generációra és földrajzi távolságra való tekintet nélkül, mert egy valami mindenkiben közös: a bolygó, ahol élünk.

Megteszem, ha te is megteszed
Hatvankét település, 216 intézmény és vállalat, valamint több mint 2500 magánszemély regisztrált a Föld órája honlapon, vállalva, hogy szombat este egy órára lekapcsolják elektromos berendezéseiket. Antal Alexa, a WWF Magyarország brand és média menedzsere kedden az MTI-nek elmondta, hogy sokkal többen vannak, akik regisztráció nélkül is lekapcsolják az elektromos berendezéseiket. A korábbi évek tapasztalata azt mutatja, hogy még az utolsó pillanatokban is sokan csatlakoznak a kezdeményezéshez . Egy 2010-es felmérésben - saját bevallásuk szerint - a 18 és 49 közötti célcsoport 35 százaléka mondta azt, hogy csatlakozik az akcióhoz. A mostani akcióban Miskolc és Nyíregyháza is pályázik a Föld órája fővárosa elnevezésre, a megtisztelő titulust az a település nyeri el, amelynek lakói a legnagyobb számban csatlakoznak a Föld órája mozgalomhoz. Ehhez nem kell külön nevezni, hanem az esemény után megnézik, hogy ki honnan regisztrált - magyarázta a menedzser.
Ebben az évben az „I Will If You Will” kampánnyal, azaz a Megteszem, ha te is megteszed jelmondattal kampányolnak. A számtalan intézmény és vállalat közül a rendezvény fő támogatója, a Coca-Cola Magyarország például azt vállalta, hogy munkatársai közreműködésével annyiszor tíz kilométert tekernek kerékpárral, ahány magyarországi település csatlakozik a WWF Föld órájához. Az Allianz Hungária Zrt. felajánlotta, hogy ha 400 vállalat és intézmény regisztrál a foldoraja.hu weboldalon, akkor az év során munkatársai megtisztítják a Tisza menti ártér egy részét a tájidegen növényzettől. A Magyar Telekom Csoport vállalása hogy 2015-ig 20 százalékkal csökkenti szén-dioxid-kibocsátását. A WWF Magyarország is tett egy vállalást, hiúzokat fognak az Északi-középhegységbe telepíteni.

A Föld Órája akció az ausztrál WWF kezdeményezésére indult. Akkor Sydney-ben kapcsolták le a fényeket egy órára, hogy ezzel hívják fel a figyelmet a klímaváltozás hatásaira. Azóta globális klímavédelmi akcióvá nőtte ki magát az esemény, több száz ország, és számos híresség áll ki a WWF klímavédelmi törekvései mellett. Olyan nevezetességek sötétülnek el, mint például a pekingi Tiltott Város, a római Trevi Kút, az egyiptomi piramisok, a párizsi Eiffel torony és a Notre Dame, és lekapcsolják a világ legmagasabb épületeinek fényeit is. Világszerte kialszanak majd számos híres épület és sokmillió háztartás fényei, Magyarországon a leglátványosabb talán a Lánchídról lesz az elsötétülés. A hidat lezárják, így a résztvevők a Széchenyi István tértől a Clark Ádám térig szabadon sétálhatnak és gyönyörködhetnek az először még kivilágított, majd sötétségbe boruló városban.

Az esti fél kilences kezdet előtt, 7 órától a pesti hídfőnél Fábián Juli - vállalásához híven - élő koncertet ad. Az énekesnő már korábban közölte, ha 60 magyar település csatlakozik az eseményhez, akkor a lekapcsolás előtt élő koncertet ad a Lánchíd tövében. A lekapcsolási ceremónián sok ismert ember lesz jelen, köztük Kulka János, Demcsák Zsuzsa, Aczél Réka, és Juhász Árpád. A koncert után egy órán keresztül dobszóval és tűzzsonglőrökkel kísért, fáklyás felvonulást tartunk, és még a DJ-pult áramellátását is kerékpárral termelt energiával oldjuk meg.

Hogy milyen berendezéseket lehet biztonságosan áramtalanítani azt mindenki maga dönti el, általában a szobai világítást, díszkivilágítást, számítógépeket, televíziókat, neonreklámokat, asztali lámpákat, és így tovább... Természetesen az utcai közvilágítás, a jelzőlámpák, a biztonsági és létfontosságú berendezések bekapcsolva maradnak. Ha középületi világítást szeretne lekapcsolni, előbb egyeztessen a helyi hatóságokkal, otthonában pedig a biztonságot tartsa szem előtt. A lépcsőknél hagyjon égve biztonsági fényeket, és tartson készenlétben néhány alternatív fényforrást. Gyertyagyújtással emelheti az esemény hangulatát, de kérjük, ekkor is ügyeljen a biztonságra, sose hagyjon égő gyertyát felügyelet nélkül, és tartsa megfelelő távolságban gyerekektől, kisállatoktól, gyúlékony anyagoktól.

Minden ember másként ünnepli a Föld Óráját, sokan az egy óra letelte után is kikapcsolva hagyják a világítást, így nem túl valószínű, hogy minden résztvevő pontosan ugyanabban a pillanatban kapcsol vissza, ezért nem kerülhet veszélybe az áramellátás. Emellett az energiatársaságok megerősítették, hogy ha ez meg is történne, nem okozna fennakadást az energiaellátásban.

A Föld Órája, a globális villanyoltás szimbolikus cselekedet, ha úgy tetszik, ünnep. A környezeti kihívásokra és a túlfogyasztás hatásaira kívánja irányítani a figyelmet, egyben bemutatja, hogy a problémák leküzdhetőek, ha készek vagyunk összefogni a megoldás érdekében. Az akció fő célja nem az egy óra alatt elért aktuális fogyasztás csökkentés, hanem a figyelemfelhívás, hogy mindennapi életünket mennyire átszövi a túlzott, és voltaképpen fölösleges energiahasználat.

A Föld Órája számokban
  • Összesen 126 ország több mint 4000 városa vesz részt a globális villanyoltásban.
  • A világ legjelentősebb gazdaságait és a legnagyobb fejlődő országait tömörítő G20 közül idén mindegyik ország a klímaakció mellé áll.
  • A tavalyi adatok szerint 2010-ben 150 000 hazai háztartás, 140 település, 1348 személy, 251 intézmény, 226 vállalat jelezte részvételi szándékát.
  • Körülbelül 58 000 Föld Órája képeslapot küldtek el.
  • A Facebook-on eddig közel 3000-re, az Iwiwen 21 000 főre nőtt a Föld Órája tagság.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo