A passzívházak kapcsán leggyakrabban említett ellenérv, hogy többe kerül a megépítésük, mint egy hagyományos építkezés. Egy passzívházként megépülő szerkezetkész családi ház átlagosan 15-20 százalékkal költségesebb, a megtérülés azonban kézzel fogható. „Technológiától függően akár 80-90 százalékkal is csökkenhet a fűtési költség egy átlagos épülethez képest, de még egy alacsony energiaszintű épület esetében is elérheti a megtakarítás a 60-70 százalékot" - mondta el Debreczy Zoltán, a Magyar Passzívház Szövetség elnöke. Hozzátette: „A fenntarthatóság jegyében mindemellett az sem elhanyagolható szempont, hogy évente tonnás nagyságrenddel kevesebb széndioxid-kibocsátást okoz." (A megfelelően átgondolt, környezetbarát házak akár a túlélést is segíthetik.)
Eladható ingatlan
A csökkenthető fenntartási költségek mellett a másik nagyon fontos érv az értékállóság, hiszen a piac és a technikák folyamatos fejlődése miatt egy ma még energetikailag éppen megfelelő épületet 2020 után se gazdaságosan kifűteni se megfelelő áron értékesíteni nem lehet. „Ennek mentén kiemelten fontos, hogy mind a tervezők, mind a kivitelezők, mind az építtetők tisztában legyenek a megfelelő technológiákkal. A Magyar Passzívház Szövetségnek 2007-es megalakulása óta célja az energiahatékony építészeti ismeretek terjesztése, ennek jegyében idén február 16-án rendezi meg az V. Magyar Passzívház Konferenciát, mely lehetőséget nyújt mind a szakemberek, mind a laikus érdeklődők számára mélyebb ismereteket szerezni ezen a területen" - tette hozzá a szövetség elnöke. (Az úgynevezett aktívházak több energiát termelnek, mint amennyit elhasználnak.)
Ugrásszerű növekedést várnak a szakemberek
Hazánkban összesen 4,2 millió lakóegységet számlálnak. Egy átlagos lakóegység élettartama száz év, így minden évben nagyságrendileg negyvenezer újnak kellene megépülnie. A tavalyi évben összesen hétezer lakhatási engedélyt adtak ki, mely az ingatlanpiac mélypontját jelzi. A Magyar Passzívház Szövetség adatai szerint az egy százalékot sem érte el azon lakóegységek száma, mely passzívház technológiával készült.
Világszerte több mint 32.000 passzívház épült már, hazánkban mintegy 100 épület éri el vagy legalábbis közelíti meg ezt a színvonalat. A tendencia minden országban, így hazánkban is az, hogy először családi házak épülnek ezen a technológiai szinten, de Európában már középületek, irodaházak, társasházak, lakóparkok nőnek ki a földből ennek jegyében. A Magyar Passzívház Szövetség reményei szerint az elkövetkezendő években ugrásszerűen nőni fog a passzívházak száma hazánkban, mely szükségszerűsége nem csak az uniós irányelvből következik, hanem abból is, hogy a hosszú távú fenntarthatóság és a költséghatékonyság alappillére. (Itt olvashat néhány hazai zöld házról.)