Akár 80-90 százalékkal is kevesebb lehet a fűtés

Noha 80-90 százalékkal is csökkenthető a fűtési számla egy passzívház esetében, a passzívház technológiával épülő ingatlanok száma az elmúlt években összesen nem éri el az egy százalékot. Nyolc év múlva már minden új épületnek passzívház jellegűnek kell lenni az uniós direktíva szerint, Magyarországon eddig mintegy száz épület közelíti meg ezt a színvonalat.

 


A passzívházak kapcsán leggyakrabban említett ellenérv, hogy többe kerül a megépítésük, mint egy hagyományos építkezés. Egy passzívházként megépülő szerkezetkész családi ház átlagosan 15-20 százalékkal költségesebb, a megtérülés azonban kézzel fogható. „Technológiától függően akár 80-90 százalékkal is csökkenhet a fűtési költség egy átlagos épülethez képest, de még egy alacsony energiaszintű épület esetében is elérheti a megtakarítás a 60-70 százalékot" - mondta el Debreczy Zoltán, a Magyar Passzívház Szövetség elnöke. Hozzátette: „A fenntarthatóság jegyében mindemellett az sem elhanyagolható szempont, hogy évente tonnás nagyságrenddel kevesebb széndioxid-kibocsátást okoz." (A megfelelően átgondolt, környezetbarát házak akár a túlélést is segíthetik.)

Eladható ingatlan

A csökkenthető fenntartási költségek mellett a másik nagyon fontos érv az értékállóság, hiszen a piac és a technikák folyamatos fejlődése miatt egy ma még energetikailag éppen megfelelő épületet 2020 után se gazdaságosan kifűteni se megfelelő áron értékesíteni nem lehet. „Ennek mentén kiemelten fontos, hogy mind a tervezők, mind a kivitelezők, mind az építtetők tisztában legyenek a megfelelő technológiákkal. A Magyar Passzívház Szövetségnek 2007-es megalakulása óta célja az energiahatékony építészeti ismeretek terjesztése, ennek jegyében idén február 16-án rendezi meg az V. Magyar Passzívház Konferenciát, mely lehetőséget nyújt mind a szakemberek, mind a laikus érdeklődők számára mélyebb ismereteket szerezni ezen a területen" - tette hozzá a szövetség elnöke. (Az úgynevezett aktívházak több energiát termelnek, mint amennyit elhasználnak.)

Szociális passzívház
Magyarországon még elenyésző számú nem családi ház jellegű passzívház épület létesült, ezért is különleges az a kezdeményezés, mely a Magyar Passzívház Szövetség támogatásával, számos gyártó cég (Tondach, Rockwool, Aktív-Passzív Stúdió) és Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatának együttműködésével a Nem Adom Fel Alapítvány valósít meg, akik 2012 decemberére kívánják felépíteni és átadni hazánk első passzívházként működő szociális intézményét, egy fogyatékos emberek számára épülő lakóotthont. A mintaértékű projekt esetében fontos, hogy e technológiával épüljön fel, hiszen egy szociális intézmény fenntartási költségei nagy terhet rónak a fenntartóra, így annak csökkentése kiemelkedő feladat. „A nemzetközi tapasztalatok mutatják, hogy a lakóotthon egyébként az az épülettípus, mely szinte predesztinált arra, hogy passzívházként valósítsák meg. A több szempontból is példaértékű kezdeményezésnek minden esélye megvan arra, hogy ne csak egyedüli hírmondója, hanem sokkal inkább kezdőlökést adó zászlós hajója legyen az energetikailag kimagasló szintű lakóotthon-építések beindulásának" - emelte ki Debreczy Zoltán. A Tondach Magyarország Zrt. és a Rockwool Hungary Kft. annyira fontosnak látja az ilyen és ehhez hasonló civil kezdeményezések támogatását, hogy „Egymásra építve" névvel szövetséget hoztak létre, melynek célja, hogy más, ingatlanfejlesztéssel, építéssel együtt járó projektet is támogatni tudjanak közös akarattal a későbbiekben. A két gyártócég és a Nem Adom Fel Alapítvány várja mindazon támogatók csatlakozását, akik szerepet tudnak vállalni e lakóotthon megépítésében. (Franciaországban passzívházak épültek szociális bérlakásként.)

Ugrásszerű növekedést várnak a szakemberek

Hazánkban összesen 4,2 millió lakóegységet számlálnak. Egy átlagos lakóegység élettartama száz év, így minden évben nagyságrendileg negyvenezer újnak kellene megépülnie. A tavalyi évben összesen hétezer lakhatási engedélyt adtak ki, mely az ingatlanpiac mélypontját jelzi. A Magyar Passzívház Szövetség adatai szerint az egy százalékot sem érte el azon lakóegységek száma, mely passzívház technológiával készült.

Világszerte több mint 32.000 passzívház épült már, hazánkban mintegy 100 épület éri el vagy legalábbis közelíti meg ezt a színvonalat. A tendencia minden országban, így hazánkban is az, hogy először családi házak épülnek ezen a technológiai szinten, de Európában már középületek, irodaházak, társasházak, lakóparkok nőnek ki a földből ennek jegyében. A Magyar Passzívház Szövetség reményei szerint az elkövetkezendő években ugrásszerűen nőni fog a passzívházak száma hazánkban, mely szükségszerűsége nem csak az uniós irányelvből következik, hanem abból is, hogy a hosszú távú fenntarthatóság és a költséghatékonyság alappillére. (Itt olvashat néhány hazai zöld házról.)

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo