Egymilliárd ember szomjazik

Közel két évtizede az ENSZ javaslatára március 22-én ünnepeljük a Víz Világnapját. A vízről való gondolkodás egyre aktuálisabb, hiszen a világon élő több mint hétmilliárd emberből egymilliárd nem jut rendszeresen ivóvízhez. A Föld lakóinak több mint harmada, mintegy 2,4 milliárd ember csak tisztítatlan vizet használ. A világ sivatagos régiói számára - ahol jó minőségű ivóvízhez hozzájutni ma még szinte lehetetlen - megoldást jelenthet, ha a szennyvizet sikerül ivóvízforrássá átalakítani.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Kép:PP archív

Fontos megérteni, hogy a víz megújuló, de véges erőforrás - mondja Franz Geiger, a víztisztító vegyi anyagok gyártásával foglalkozó Donau Chemie AG vezérigazgatója. Az eső, a felszíni és felszín alatti vizek mind, mind ugyanannak a körforgásnak a részei: nem vehetünk el az egyikből úgy, hogy közben azt gondoljuk, a többi érintetlen marad. Magas hegyi természetes tisztavíz-tárolók híján Magyarország csak a felszín alatti vizekből, valamint olyan, nagy felületű felszíni vízbázisokból nyerhet tiszta vizet, mint a Duna, a Tisza vagy a Balaton. 

Nemcsak a Víz Világnapján, de a hétköznapokban is gondolnunk kell arra, mivel tehetjük hatékonyabbá a vízfelhasználást mindennapi életünk során. Semmi olyasmit ne juttassunk a szennyvízcsatornába, ami nem odavaló: ne dobjunk bele se ásványi, se növényi olajat, vagy olajszármazékot, szilárd hulladékot, vagy műanyagot. Ne öntsünk hulladék anyagokat a vécécsészébe. Ne feledjük, hogy minden egyes liter szennyezett olaj, vagy minden kiló szilárd hulladék, amit a szennyvízcsatornába juttatunk, hozzájárul a vízdíj folyamatos emelkedéséhez.

Több mint 8000 fürdőkád
Átlagosan mintegy 1385 köbméter vizet használ el minden ember egy évben, ami nagyjából 8650 teli fürdőkádnak felel meg - állapították meg holland kutatók. A mezőgazdasági termelés teszi ki a vízfogyasztás 92 százalékát, míg az ipari termelés 4,4 százalékkal, a háztartások pedig 3,6 százalékkal járulnak hozzá. Kínában, Indiában és az Egyesült Államokban különösen sok víz fogy, méghozzá évente 1207, 1182 illetve 1053 milliárd köbméter. Így e három állam használja el a teljes vízmennyiség 38 százalékát.

Tartózkodjunk a háztartásban a szélsőséges higiéniától. Ami otthon minden baktériumot elpusztít, az a vízkezelésben alkalmazott hasznos baktériumokat is elpusztítja a víztisztító telepen - teszi hozzá Franz Geiger.

A szennyvízből kivont anyagokból iszap képződik, amelyet a szennyvíz eredetétől függően különféle célokra lehet felhasználni, foszfát- nitrogén- és széntartalma miatt, például műtrágyát lehet belőle előállítani. Az iszapot esetenként hulladékégetők tüzelőanyagként, vagy a cementiparban adalékanyagként is hasznosítják. A közeljövőben, amikor a világ természetes foszfátlelőhelyei kimerülnek, a szennyvíziszap az egyik legfontosabb foszfátforrássá válik majd. (Még ebben az évszázadban olyan drága erőforrássá válhat a víz, mint amilyen ma az olaj. Ennek veszélyeiről és a klímaváltozás várható hatásairól beszélgettünk Torontóban a téma nemzetközi tekintélyű szakértőjével, Peter Gleickkel.)

A szennyvízhasznosítás terén a kihívás az, hogy miként lehet majd a szennyvíztisztító telepekből kibocsátott vizet - természetesen további tisztítási fázisok után - ivóvízforrássá átalakítani. E cél elérésére kell törekedni elsősorban a világ sivatagos régióiban, ahol a jó minőségű ivóvíz beszerzése ma majdnem lehetetlen küldetésnek tűnik. (A "vízgyártás" másik lehetősége a tengervíz sótalanítása, ezt használják például a gazdag közel-keleti államok.)

Jönnek a vízháborúk?
Peter Gleick nem ért egyet azokkal a kollégáival, akik szerint a vízgazdálkodás miatt kipattanó viták mindig békésen oldódnak meg, és ezt írja: „A diplomáciai eszközök az országok közötti disputák megoldására jók. De sok a közösségek közötti vízkonfliktus.” Az elmúlt ötezer év ilyen válságait számba véve listát állított össze – Water Conflict Chronology címmel hozzáférhető az interneten –, amely az 1994 utáni időszakban 90 vízkonfliktust tart számon, míg 1940 és 1994 között csak 70-et, ami jól jelzi, hogy súlyosbodnak a problémák. Kaliforniában majdnem tettlegességig fajult a városok és a vidéki termelők közötti vita, Kínában, Szudánban összecsapások voltak. Gleick így látja: „A legvészesebb konfliktusok nem nemzetek, hanem egy országon belül lakó közösségek között alakulnak ki. E kríziseket ráadásul faji és osztálykülönbségek is hevítik.”

Véleményvezér

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo