Néhányan konokul azt hiszik az ember tönkreteszi a világot, míg mások szerint a Föld természetes módon melegszik és ennek semmi köze hozzánk emberekhez. Egy júliusi jelentés szerint az amerikaiak 35 százaléka nem is hiszi el, hogy a klímaváltozás létező probléma. Egy most megjelent tanulmányt részben ilyen klímaváltozásban kételkedők támogatták, és ki is derül belőle, hogy a Föld valóban melegszik. A Berkley Earth projekt az eddigi időjárás feljegyzések eddigi legátfogóbb független áttekintése. A projektben több mint egy milliárd feljegyzést néztek át a világ különböző időjárás figyelő állomásairól. Ezek alapján kiderült, hogy az átlagos szárazföldi hőmérséklet 1 celsius fokkal nőtt az 50-es évekhez képest. Sajnos ezen is lehet majd vitatkozni.
A környezetvédők majd azzal fognak jönni hogy igazuk volt és melegszik a Föld, a nem annyira környezetvédők viszont azzal jönnek majd, hogy 50 év alatt mindössze 1 fokkal melegedett, mely nem olyan egetrengető. Annyiban viszont nagyon is soknak tűnik, hogy a tudósok a maximálisan 2 fokos melegedést tekintik még "biztonságosnak", vagyis annak a szintnek, amelynek következményei jól modellezhetők. A klímaegyezmény az ipari forradalom előtti hőmérséklethez képest számított 2 Celsius fokos melegedést tette meg a határnak: az üvegházgáz-kibocsátás úgy korlátoznák, hogy a felmelegedés ne legyen ennél vészesebb mértékű. (A decemberben zajlott klímacsúcsról itt olvashat bővebben.)
A klímaváltozást ellenzők idegeskedhetnek a tanulmány eredményei miatt, hogy tévedtek, annál is inkább, mert hozzájuk hasonló kétkedők is támogatták a projektet (név szerint a milliárdos Koch testvérek, akik eddig nagy pénzekkel támogatták a globális felmelegedést ellenző szervezeteket). "Remélem ez felnyitja az eddig kétkedők szemét." - mondta Richard Muller tudós, a projekt vezetője a The Telegraphnak. Muller csapata 10 tudósból áll, akik között ott van az idei fizikai Nobel-díj nyertese, Saul Perlmutter. A kutatóknak állítólag arra is van bizonyítéka, hogy az Atlanti-óceán északi részének váltakozó hőmérséklete okozza a szélsőséges hőmérséklet ingadozásokat a szárazföldön évről évre. (Világszerte egyre többen ismerik fel a globális felmelegedés jelentette veszélyt és igyekeznek tenni a káros hatások csökkentése érdekében. Vannak ugyanakkor olyanok, akiknek hasznot jelent, hogy az Északi sarkon már nincs mindig összefüggő jégtakaró.)