Tudomány cikkek


Negyven évig hazudott a klímaváltozásról az Exxon

Negyven évig hazudott a klímaváltozásról az Exxon 

A Harvard University két kutatója közel 200 dokumentumot tanulmányozott, melyek a cég klímatudományról szóló kommunikációjához kapcsolódtak. A vállalat elferdítette a tényeket és félrevezette a közvéleményt, köztük a részvényeseit. Utóbbiak megtévesztése bűncselekménynek számít, ezért folyik vizsgálat az Exxon ellen.
A felhők megbuherálásával állítanák meg a globális felmelegedést

A felhők megbuherálásával állítanák meg a globális felmelegedést 

A geoengineering, vagyis a föld klíma és az ökoszisztémák technológiával való „megszerelése” beláthatatlan következményeket és folyamatokat indíthat el, megbonthatjuk vele a természet egyensúlyát. Mégis sokan az utolsó mentsvárnak tartják ahhoz, hogy elkerüljük a vészes mértékű globális felmelegedést.
GMO: már örökölhető tulajdonságokat is módosítanak

GMO: már örökölhető tulajdonságokat is módosítanak 

Amerikában az elmúlt hetekben először voltak képesek génszerkesztéssel élő embrión olyan tulajdonságokat megváltoztatni, ameéyek már átörökíthetők az utódokra. GMO-nak számítson-e a génszerkesztett kukorica? Segíthetik-e génszerkesztett sertések a szervátültetésre várókat? Állásfoglalást adott ki az európai tudományos akadémiák tanácsadó testülete.
Nem fékezhető meg a globális felmelegedés 2 Celsius foknál

Nem fékezhető meg a globális felmelegedés 2 Celsius foknál 

Két Celsius fokban maximálni a felmelegedést, ez a célja a klímapolitikának, erre kalibrálták az országok emissziócsökkentési vállalásait is a párizsi klímaegyezményben. De a tudósok azt mondják, 95 % az esélye, hogy túllépjük ezt a pontot, márpedig a nagyobb felmelegedés a jelenlegieknél még szélsőségesebb természeti folyamatokat gerjeszthet.
Magyar kutatók eredménye segíti majd a világ legnagyobb űrtávcsövének munkáját

Magyar kutatók eredménye segíti majd a világ legnagyobb űrtávcsövének munkáját 

A 2018 végén felbocsátandó James Webb űrtávcső távoli csillagok, bolygórendszerek és galaxisok infravörös sugárzását vizsgálja majd. A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és az ELTE Gothard Obszervatórium kutatóinak részvételével most elkészült színképadatbázis lehetővé teszi, hogy meghatározzák a csillagok fizikai jellemzőit és kémiai összetételét - olvasható az MTA közleményében.
Halálos vírusokat éleszthet fel a klímaváltozás

Halálos vírusokat éleszthet fel a klímaváltozás 

Lépfene, bubópestis, fekete himlő és spanyolnátha vírus - ezek mind ott lapulnak Szibéria fagyos talajában a korábban eltemetett áldozatok testében. Ha kiolvadnak, még mindig fertőzhetnek, globális járványokat okozhatnak - figyelmeztetnek francia tudósok. Olyan vírusok is felszínre kerülhetnek, amik az ősidőkben sújtották az emberiséget.
Kimérnökösködhetjük magunkat a klímaváltozásból?

Kimérnökösködhetjük magunkat a klímaváltozásból? 

Vegyi anyagokat juttatni a légkörbe, hogy tompítsuk a napfényt? Üvegházgáz-emisziót küldeni az űrbe? Trágyázni a savasodó tengereket? Tudósok, mérnökök, feltalálók dolgoznak olyan technológiákon, melyek enyhítenék a klímaváltozás hatásait. Ez a geoengineering. Egyesek viszont attól félnek, hogy a természet "megbuherálása" beláthatatlan folyamatokat indíthat el. Az eljárások politikai elfogadtatásának előkészítésén egy magyar szakember dolgozik New Yorkban.
Esőcsinálók: nem sci-fi az időjárás módosítás

Esőcsinálók: nem sci-fi az időjárás módosítás 

A világhírű író, Kurt Vonnegut testvére fejlesztette ki az esőcsináló technológiát a GE-nél a 40-es években. Ma egyedül Kína vallja be mennyit költ ilyen programra, de a nyugati országok is permetezik a felhőket. Angliában egy cég már pénzért ígér tiszta égboltot az esküvő napjára. Potom 150 000 dollárért, vagyis közel 44 millió forintért. Amerikában egy másik vállalkozás farmereknek kínálja az esőcsinálást.
Rákpáncélban vihetjük haza a bevásárlást

Rákpáncélban vihetjük haza a bevásárlást 

Egyiptomi tudósoknak sikerült biológiailag lebomló műanyaggá alakítaniuk a garnélarák páncélját. Újabb alapanyagot nyertek így a környezetbarát táskák és csomagolások számára, ami ráadásul védelmet is nyújt a baktériumok ellen.
A járványoknak is kedvez a globális felmelegedés

A járványoknak is kedvez a globális felmelegedés 

Gyakoribbá válnak az emberéleteket követelő kánikulák és számos tudós szerint jóval több áldozatot fognak szedni, mint ahogy azt a WHO jósolja. A globális felmelegedés a fertőzéses betegségek terjedését is elősegíti.

Átlátszó fa helyettesítheti az ablakokat 

A fát kémiai eljárással tették áttetszővé a University of Maryland kutatói. Jobb hőszigetelő, mint az üvegablak, erősebb, mint az acél, és a napkollektorok elé helyezve még azok hatékonyságát is 30 százalékkal emeli.

Nekiment Károly herceg a klímaszkeptikusoknak 

Az ökotudatos brit trónörökös jó ideje kesergett már azon klimatológusokkal, hogy hiányzik a könyvpiacról egy olyan kötet, ami a témához nem értőknek magyarázná el az éghajlatváltozás és a mérséklését elősegítő cselekvések lényegét. Tudósok által lektorált könyvét két zöld aktivistával együtt írta. A mű előszavában a politikusokhoz szól.

Bill Gates könyvajánlója - ezt olvassa a világ leggazdagabb embere 

Bill Gates nagy könyvmoly hírében áll. Bármilyen elfoglalt, olvasásra mindig szakít időt. Sőt, blogján rendszeresen ír recenziókat, hogy mások is hozzáférhessenek fontos tudásanyagokhoz azokból a kötetekből, melyek neki tetszettek. Milyen témák ragadják meg az egykori Microsoft-vezér érdeklődését? Messze nem csak az informatika.

László Ervin: "Nem megoldás, ha falakat építünk" 

A világhírű tudományfilozófus valószínűbbnek tartja, hogy az üzleti világ orvosolja a világ bajait, mint a nagypolitika, mely egyre inkább a megosztó, kirekesztő retorikára játszik. A Piac és Profit 2016-os Fenntarthatósági Csúcsán tartott beszédében a felelősségteljes magatartás filozófiáját vázolta fel a holisztikus gondolkodás és a rendszerelmélet felől közelítve.

Utálja a melóját? Dolgozzon a Marson! 

Barack Obama 2030-ra tűzte ki célként, hogy az emberiség eljut a Marsra, de nem a Nasa az egyetlen induló ebben az űrversenyben. Egy holland cég már 2027-t célozta meg. Közben Elon Musk és a Boeing is irányt venne a vörös bolygó felé.

Etanolhívő terminátor és klímaszkeptikus elnökjelölt 

A 69 éves Schwarzenegger etanolt és hidrogént tankol óriási terepjáróiba. A filmsztárból kormányzóvá lett, majd újra színésszé visszavedlett terminátor-gubernátor nem válik meg hatalmas Hummerjétől. Sarkozy pedig az elnökségre gyúr, és klímát ignorál.

Nem veszi el a szánktól a falatot a bioetanol 

Az elmúlt években nagy vita folyt arról, hogy a kormányok hagyjanak-e fel a bioetanolarány törvényi előírásával, mert ezzel elveszik az élelmiszerpiacról az erőforrásokat. Az etanol ugyanis élelmiszernövényekből készül. A legújabb szakértői vélemények megcáfolják e nézeteket.

Ez volt minden idők legmelegebb tavasza 

A NASA adatai szerint egy sor melegrekordot döntöttek meg a tavaszi hónapok. Indiában 51 Celsius-fokot mértek. Meteorológusok szerint nagy okunk van az aggodalomra. Ez ennél csak rosszabb lesz.

Cenzúrázta a kormány a korallpusztulásról szóló infókat 

Ritka, hogy egy környezetvédelmi minisztériumnak fontosabb legyen a turizmus és az országimázs, mint egy globálisan is fontos ökológiai érték védelme. Mégis ez történt: az ausztrál kormány visszavonta az UNESCO turisztikai Jelentéséből a korallszigetek pusztulásáról szóló infókat. A minisztérium tehát gazdasági érdekeket helyezett az ökológiai érdekek elé.

Több milliárd éves gyakorlat segíti a mérnököket 

A technológia és a tudomány olyan újabb és újabb áttöréseket ér el, melyekről korábban álmodni sem mert az emberiség. Sokszor a leginnovatívabb megoldások a „vissza a természethez”-elv alapján születnek. Íme, 5 példa, amikor az állat- és növényvilág adott ihletet egy-egy elképesztő találmányhoz!

Forró nyarak? Most jön a java! 

A nagy nyári hőségek eddig 20 évente következtek be, de ha nem sikerül megfékezni a klímaváltozást, hogy minden évben nem kívánatos vendég lesz a kánikula.

Betiltanák a tudósok a génszerkesztő programot 

Egy új eljárás lehetővé teszi, hogy a géneket úgy módosítsák, ahogy a szövegszerkesztő variál a szavakkal. Embereken is használható a módszer örökletes betegségek kiküszöbölésére.

Jön a növényi alapú mobil és a világító rózsa 

Német tudósok növényi alapanyagokból kivonni a germániumot, ami szinte minden modern elektromos eszköz gyártásához szükséges. Svéd tudósok világítóeszközökké alakítják a növényeket, sőt üzemanyagcellákba vezetnék át a bennük fotoszintézissel létrejött energiáját.

A hangja árulta el az új bagolyfajt 

Egyedülálló hangja alapján különítettek el egy új bagolyfajt egy indonéz szigeten. Az állat hosszú ideig rejtőzött a tudományos azonosítás elől, ugyanis nagyon hasonlít néhány rokon fajhoz.

Romániából jöhet a génmnipulált mag 

Az EU márciusban hagyta jóvá a kilépési (opt-out) lehetőséget a tagállamok számára: a nemzeti kormányok hatáskörébe tolva a végső döntést, hogy ellenálljanak a génmódosított élelmiszernövények hódításának, még akkor is ha egyes GMO-vetőmagokat időközben uniós szinten engedélyeznek. A 28 tagállam közül 19 élt a lehetőséggel.

Milyen célokat kergetnek a párizsi klímacsúcson? 

A párizsi klímacsúcs előtt áttekintjük a főbb adatokat a kibocsátáscsökkentési célokról és az emissziónövekedés lehetséges szcenárióiról. A zárómegállapodás tervezete 55 oldalas, és 1490 pontot tartalmaz.

Növények harca: predátor vs. őshonos 

A túlzottan domináns, terjeszkedő növényfajok terjedése nagy veszteségeket okoz az ökoszisztémákban. Vannak olyan predátorfajok, melyek 50 országban szorítják ki az őshonos fajokat.

Mi a közös a pizzadobozban, a jegesmedvében és benned? 

Van egy kémiai anyag, amit mostanra egyszerűen nem lehet kikerülni. Van a popcorn zacskójában, a bútorok bevonatában de még jegesmedvékben is megtalálták.

Beleszeretett a tévésztár a génmódosításba 

A Disney-birodalom által felkapott tévés-tudós-showman Bill Nye sokat tett a klímaváltozás problémájának ismertté tételéért, így sokakat meglepetésként ért, hogy beállt a GMO-pártiak táborába.

18 dolog, ami piszkosabb, mint a vécénk 

Tudósok megvizsgálták, mely dolgok tartalmaznak több baktériumot, mint a vécénk. A férfiak sűrű szakálla prominens helyet vívott ki az összesítésben. A legpiszkosabb tárgyak felületén akár 200 000 baktérium is pihenhet.

Titkos tengere van Kínának 

A földfelszín alatt helyezkedik el a feltételezett tenger, méghozzá a Takla-Makán sivatag alatt. Nem az a fajta hely, ahol vizet remélne az ember.

Közeleg a tömeges fajpusztulás a tengeri bányászat miatt 

Küszöbön van a tengeri ökoszféra történetének egyik nagy fajpusztulási hulláma. Öröm az ürömben: bár a folyamat nem visszafordítható, még mindig van rá idő, hogy a károk mérsékeljük, ha gyorsan beavatkozunk. A sós vizű ökoszisztémák egészsége regenerálható.

A klímatudósok és az olajlobbi is támadja a bioetanolt 

Sosem értenek egyet a klímatudósok és az olajlobbi, de ebben az egy kérdésben igen. A bioüzemanyagok nemhogy csökkentik a környezetszennyezést a fosszilis üzemanyagokhoz képest, de magasabb az ÜHG-vonzatuk. A tudósok mellett a Big Oilként és Big Cornként becézett érdekcsoportok is felemelték szavukat. Mindenki más-más okból.

Nikotinfüggővé válnak a méhek 

Függőséget okoznak a méhek körében azok a nektárok, melyekre nikotinoid-tartalmú rovarirtó szerek kerülnek. A mechanizmus hasonló az emberi nikotinfüggőséghez, állítják tudósok.

Megbuherálnák a bioszférát a klímaváltozás miatt 

Amerikai tudósok azt szeretnék, ha a megállíthatatlan klímaváltozás fékezésére technológiai eszközökkel nyúlnának bele a természet rendjébe a tudomány képviselői. Méghozzá kormányzati pénzek segítségével.

Jönnek a metaanyagok: tompítják a földrengést is!  

Tizenöt éve dolgoznak tudósok a "metaanyagokon", melyekből a közeljövő termékei készülnek. Az innováció egész iparágakat alakíthat át.

Génmódosítás győzheti le a HIV vírust 

Tudósok olyan mesterséges antitestet fejlesztettek ki, mely az immunrendszerbe integrálódva inaktiválja a HIV vírust. Tulajdonképpen nem védőoltás ez, hanem biotechnológiai vívmány.

Megtérülés helyett társadami hatást számol Bill Gates 

A Microsoft alapítója és egykori vezére évekkel ezelőtt tűzte zászlajára a szegények egészségének javítását. Eddig javarészt kölcsönöket osztott szét alapítványa, de újabban befektetőként is fellép a gyógymódok kutatásának versenyében.

Negyedével gyorsabb a tengerszint emelkedés, mint hitték 

Tudósok rájöttek, hogy a tengerszint körülbelül 1990-ig alacsonyabb volt, mint gondolták. Ez viszont egyet jelent azzal, hogy az elmúlt 25 évben gyorsabban emelkedett, mint ahogy feltételezték.

135 éve nem volt olyan meleg, mint 2014-ben 

Az év végén még csak becslés volt, ma a beérkezett adatok tükrében már biztosan állítható: 2014 volt a meteorológiai mérések történetének legmelegebb esztendeje. De ez még semmi: akinek az életkora 30 év alatt van sosem élt olyan hónapban, amelyik átlagon aluli hőmérsékletet mutatott volna.

Új módszer a környezetszennyezés ellen: kővé váló széndioxid 

Nemcsak a mondák és mítoszok hősei dermednek kővé, hanem a légkört szennyező emisszió is. Tudósok rájöttek arra, hogyan változtathatják a széndioxidot ásvánnyá a talaj mélyén. A módszer nem olcsó, de elnyelheti az összes légkörbe juttatott üvegházgázt.

Áttörést hozhat a gyógyításban a génmódosítás? 

Új távlatok nyit a biotechnológiában és a mezőgazdaságban a tudósok által munkára fogott CRISPR-molekula: ez képes belépni akár egy vírus DNS-ébe és kivágni belőle a kívánt szegmenst. Meggyógyítottak már vele egeret és módosítottak vetőmagokat is.

Önmegtartóztatás helyett tudománnyal az elhízás ellen 

A nyugati világban egyre nagyobb probléma a kóros elhízás. Magyarország sajnos az élvonalban van a fiatalkori túlsúlyosság világranglistáján. A törvényhozók számos országban gyakorolnak egyre nagyobb nyomást az élelmiszergyártókra, hogy egészségesebb és tápanyagokban gazdag termékekkel álljanak elő.

A tudomány és oktatás jelentőségére emlékeztet a Fény Éve 

Az UNESCO 2015-öt a Fény Évének választotta. A Fény Éve szeretné felhívni a világ figyelmét a fény tudományra, oktatásra, technológiára, művészetekre, valamint az élet minden területére kiható fontos szerepére.

Antibiotikum-rezisztencia: évi 10 millió áldozat és egy új gyógyszer 

Kiszámolták, mennyi ember fog megbetegedni, ha az antibiotikumok elvesztik hatásukat, ami Indiában például már tapasztalható a gyerekeknél. Egy új készítmény azonban reménnyel kecsegtet.

Csak egy újabb rossz megoldás a pálmaolaj helyett? 

A második generációs bioüzemanyagok laboratóriumban kikísérletezett megoldásait kezdték alkalmazni európai és amerikai cégek a kozmetikai szerekben. A Unilever és más márkák génmódosított algákkal létrehozott olajat használnak termékeikben. A módszer elérte a szappanokat és a testápolókat is – anélkül, hogy a nagyközönség tudná.

Káros a hormonrendszerre a palagáz-kitermelés 

Tudósok leltárt készítettek a hidraulikus kőfúráshoz használt 750-féle kemikáliáról, és úgy találták, ezek közül legalább 130 hormonrendszert felborító hatással bír.

Támadják a tudósok a Wall Street Journalt 

Továbbra is az olajlobbit támogatja és a megújuló energiahordozókat támadja a Wall Street Journal. Egy új alkalmazás azonban lehetővé teszi, hogy a tudósok gyorsan beszóljanak a helytelen állításokat publikáló sajtóorgánumoknak.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport

Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport 

Magasabb fokozatba kapcsolt 2023-ban a tisztán magyar tulajdonban lévő cégcsoport.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Biztonságos és fenntartható nyomtatás a digitalizáció korában

Biztonságos és fenntartható nyomtatás a digitalizáció korában 

Amikor a világ változik, akár kis mértékben is, valaki éppen dokumentálja azt fényképezőgéppel, mozgó- vagy állóképen.
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Adózás

Dübörög az adóbevallási szezon, fontos részletet tisztáz a NAV

Dübörög az adóbevallási szezon, fontos részletet tisztáz a NAV 

Március 18-áig kérhették az szja-bevallási tervezetük postázását azok, akiknek nincsen KAÜ-azonosítójuk.

Jogi kisokos

Újra jöhetnek Magyarországra a vendégbefektetők

Újra jöhetnek Magyarországra a vendégbefektetők 

Egy március elseje óta alkalmazandó módosított joganyag új rendszerbe helyezte a tartózkodási jogcímeket, valamint új engedélytípusokat vezetett be.

Klímablog

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben  

Míg 2022-ben nem egészen ezer, addig tavaly már több mint négyezer balkon napelemet telepítettek Bécsben.

Gazdaság

Új állásokat teremtett a mesterséges intelligencia

Új állásokat teremtett a mesterséges intelligencia  

A gyors technológiai fejlődés, a fenntarthatóság iránti fokozódó igény korszakában bizonyos munkaterületek jóval keresettebbé válnak.

Társadalom

Bárhogy is nézzük, vészesen fogy a magyar

Bárhogy is nézzük, vészesen fogy a magyar  

2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo