Megbuherálnák a bioszférát a klímaváltozás miatt

Amerikai tudósok azt szeretnék, ha a megállíthatatlan klímaváltozás fékezésére technológiai eszközökkel nyúlnának bele a természet rendjébe a tudomány képviselői. Méghozzá kormányzati pénzek segítségével.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A "geoengineering" kifejezés magyarítása évek óta várat magára. Pedig ebben az évtizedben már rendre a világ minden táján foglalkoztak alkalmazásával. A "geoengineeringnek" sok módszere létezik, melyekről már beszámoltunk a Piac & Profit klímablogján: közös bennük, hogy mind az emberi találékonyság bevetésével hivatott orvosolni az üvegházgáz-kibocsátást, nem pedig a légszennyezést kívánja beszüntetni. E módszerek közé tartozik a

  • karbontárolás (carbon capture), vagyis a gyárak kéményén kipüfögő füstöt föld alatti -korábban földgázt tároló- üregekbe való préselése
  • a tenger vassal trágyázása az óceánok savasodásának lassítására
  • az ÜHG-emisszió világűrbe juttatása
  • a felhők és a légkör permetezése szulfátaeroszollal, a napsugarak visszaverése érdekében
  • a háztetők fehérre festése, hogy minél kisebb hőt sugározzanak vissza a levegőbe
A legnagyobb ellentmondás -mondhatni botrányos jelleg- a szulfátos megoldást övezi, melyről a tudósok is elismerik, hogy hatásmechanizmusa nem eléggé ismert. Az ellen azonban tiltakoznak, hogy ez a földi légkörrel való hazardírozás vádját vonná maga után.

A sós vizekben élő mészvázas élőlények is széndioxid-elnyelők. De az óceánok a légkör magas CO2-tartalma miatt savasodnak, veszélybe sodorba e mikroorganizmusok létét.
(fotó: freeimages.com)

Szakemberek szerint elképzelhető, hogy egyes régiókra a szokásosnál is nagyobb szárazságot hozna a módszer, s ezt nemzeti szinten kormányok is bevethetnék egy-egy ellenséges szomszéd ország megleckéztetése céljából.

2011-ben egy ilyen napfény-visszaverési projektet azért függesztettek fel, mert a helyi lakosok tiltakoztak ellene. Bármifajta szimuláció e téren eddig mindössze számítógépes modellekkel történt, írta a The New York Times.

Az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia (NAS) szakértői úgy látják, egyelőre jóval több információra és alapos vizsgálatokra van szükség, minthogy az innovatív technológiákat el lehessen vetni, mint veszélyes módszereket. Az akadémia tagsága a Science magazinban tette közzé állásfoglalását a kérdésben, s sajtótájékoztatót is tartott a szervezet Washingtonban, amellyel nyilvánvalóan az a cél, hogy nyomást gyakoroljanak az amerikai kormányra és a törvényhozókra.

A kormányzati finanszírozás, s az NASA, valamint a hozzá hasonló szervezetek technológiai képességeinek és tudásbázisának részvétele szükséges a klímaváltozás elleni védekezésben, hangsúlyozták a tudósok.

A zöldek jó ideje rosszallással nézik azokat a próbálkozásokat, melyek technológiai eszközökkel oldanák meg a klímaváltozás kérdését a radikális üvegházgáz-emisszió csökkentése helyett. Szerintük a kísérletek előreláthatatlan mellékhatásokkal járhatnak.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo