A garnélarák páncélja szemétként végezné, de az egyiptomi Nile University laboratóriumában hatékony módszert találtak az újrahasznosítására. Ultravékony plasztikréteggé alakítják, amit biológiailag lebomló műanyag szatyrok és plasztikcsomagolások gyártásához használhatnak fel a jövőben.
Az egyiptomi egyetem és az angliai University of Nottingham közös projektjét eredetileg 2 évesre tervezték, de már a hatodik hónapban sikerült kidolgozniuk az eljárást: a rákpáncélt először letisztítják, egy vegyi oldatba helyezik, ahol az feloldódik, és vékony, hártyaszerű réteggé szárad.
A kutatócsoport egyelőre csak kis mennyiségben állította elő az új bioplasztikot, kereskedelmi alkalmazása tehát az eljárásnak még nem lehetséges. Most azon vannak, hogy olyan tulajdonságait erősítsék a matériának (pl. teherbíró képesség, tartósság), amely lehetővé tenné, hogy széles körben alkalmazzák.
A mészvázas élőlények páncéljában kitozán található, a tudósok ennek veszik hasznát az átalakítás során. A rákok páncélja kiválthatja a szintetikus anyagokat a műanyag csomagolásokban, s egyúttal a szemétképződést is csökkenti az észak-afrikai országban, ahol rengeteg rákpáncél végzi a kukában. Évente mintegy 3500 tonna rákot fogyasztanak el az országban, s ezzel 1000 tonna páncél válik feleslegessé.
Az így létrehozott csomagolásoknak antibakteriális és antimikrobiális tulajdonságaik is vannak, vagyis képesek elpusztítani, hatástalanítani a mikrobákat és baktériumokat. A szakemberek szerint az új csomagolás ezért segíthet javítani Egyiptom agrárszektorának exportlehetőségeit, mert a nyugati világban félelmek övezik Egyiptom higiéniai szokásait, ezért az innen származó élelmiszerek és termények nem valami kelendőek.
Forrás: Reuters