Tudomány cikkek
Hazudik az ENSZ Klíma Tanácsa, vagy a sajtó ferdít?
A novemberi Climategate-botrány csak a jéghegy csúcsa volt. A tudósok munkájának hiányosságaira jogosan rámutató, leleplező írások és az őket támadva valótlanságokat állító, csúsztató cikkek egyaránt sorra jelennek meg a világsajtóban - mindnek a globális felmelegedést bizonygató klimatológusokat lejáratása a célja. Két ilyen nagy visszhangot kiváltó cikket nemrég utólag vontak vissza az azokat publikáló lapok és bocsánatot kértek az érintettektől. Kinek mikor van és nincs igaza? Tekinstük végig a Climategate-botrányhoz hasonló sajtóügyeket.
Felmentő határozatok: nem csaltak a klímatudósok
A brit vizsgálóbizottság arra a konklúzióra jutott, hogy a tudóscsoport valójában nem másított meg tudományos adatokat. Mint ismeretes, 2009 novemberében a világsajtóban kipattant a hír, hogy neves klimatológusok egy hacker által ellopott és megszellőztetett email-kommunikációja arra engedett utalni, a szakemberek igyekeztek eltúlozni az éghajlatváltozás tényét és azt, hogy a természeti folyamat okozója az ember. Zöld csoportok úgy látták, a koppenhágai Klímacsúcs előtt történt hacker-támadással a klímaegyezményt próbálták meghiúsítani az ellenérdekeltek.
2050-re kihalhatnak a korall-szigetek!
Magbank már létezik az Északi-sark közelében, arra az esetre, ha egyes növényfajok a természetes élőhelyükön kipusztulnának. Újabban a korall-zátonyok mintáinak megőrzésén fáradoznak tudósok: Angliában kezdi meg működését az első korall-bank.
Üzemanyagot napraforgóból!
10,5 millió dolláros büdzséjű, új kutatási program foglalkozik a napraforgók géntérképével. A Van Gogh által művészi halhatatlanságba repített, sárga szirmú növények sokkal többre képesek, mint a ropogtatnivaló "szotyi" produkálására. Elvégre a napraforgó-növénycsalád 24 000 különféle fajból áll.
Teherhajókkal monitorozzák az óceánok CO2-elnyelő képességét
A tudósok szállítmányozási vállalatok hajóira szereltek kémiai szenzorokat. Az általuk nyert adatokat a vízhőmérséklet-mérésekkel és a műholdas megfigyelésekkel kombinálva pontosabb képet alkothatunk arról: mikor ér el katasztrofális szintet a légköri szennyezettség. Az óceánok ilyen értelemben riasztórendszerként működhetnek az emberiség számára.
Átadták a Talentum díjakat - Visszás döntés is született?
Nyolcadik alkalommal adták át az Akadémiai Talentum Díjat és Művészeti Díjat, amelyet a Kenyeres Sándor üzletember által létrehozott Közép-Európai Tehetségkutató Alapítvány ítél oda 2002 óta. Négy ifjú tehetség vehette át a 20 000 euróval járó elismeréseket a Magyar Tudományos Akadémián tartott ünnepségen.
Erősítjük kapcsolatainkat az USA-val
Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter és Eleni Tsakopoulos-Kounalakis, az Amerikai Egyesült Államok (USA) nagykövete 2010. február 4-én tudományos és technológiai (TéT) együttműködési megállapodást írt alá. A megállapodás lehetővé teszi, hogy Magyarország megerősítse tudományos és kutatás-fejlesztési partnerségét az USA-val, közös kutatás-fejlesztési programok, illetve vállalkozásaink innovációs együttműködésének ösztönzésével.
Kilométerben is mérhető a klímaváltozás?
Megszokhattuk, hogy a klímaváltozás mértékét és hatását hőmérséklet-emelkedésben adják meg, a tengerszint várható emelkedésében, vagy a fenntartható életmódhoz szükséges befektetések volumenében. De hogy kilométerben is lehet mérni az éghajlatváltozást, az újdonság. Pedig egyszerű a magyarázat: az éghajlati övek elmozdulását írják le e mértékegységgel.
Tíz éven belül eltűnnek a hegyi gleccserek
Az évtizedre visszatekintő rangsorolás, az események, innováció és új ismeretanyagok összegzése afféle korszakvégi megszokás és rutin. Mostanában sorra jelennek meg ilyen összesítések a legkülönfélébb témákban. A Discovery News az elmúlt tíz év legjelentősebb tudományos felfedezéseit rangsorolta.
Ez már valami: háromszoros magyar siker Strasbourgban!
Miközben Magyarországon nincs világos terv a hazai természettudományos lehetőségek kiaknázására, tudósaink kiválóan teszik a dolgukat - legalábbis ezt igazolja az a kiemelkedő siker, amiben fiatal kutatóink az Európai Anyagkutatási Társaság (European Materials Research Society, E-MRS) múlt héten Strasbourgban tartott rendezvényén részesültek.
Tudományos felfedezést tett egy robot
Egy nap a tudósok helyére léphetnek a számítógépek. Elkészült a világ első olyan robotja, ami képes emberi segítség nélkül tudományos felfedezésekre jutni.
Takaróval a klímaváltozás ellen
Több mint másfél méter vastag jégréteget védtek meg az olvadástól milánói tudósok egy négy milliméter vastag anyaggal az egyik síparadicsomban.