Áttörést értek a mesterséges intelligencia fejlesztés területén a walesi Aberystwyth Egyetem kutatói. Az általuk tervezett robot, Adam ugyanis nem csak kísérletek elvégzésére képes, hanem azok eredményeinek elemzésére, és további kísérletek megtervezésére is. A robot a közelmúltban megtette az első tudományos felfedezését, és a pékségekben használt élesztő genetikai összetételéről olyan dolgokat állapított meg, melyet előtte még senkinek sem sikerült.
"A robotunk képes a tudományos gondolkodásra. Elméleteket állít fel és utána kísérletekkel próbálja bizonyítani őket. A tudósok a hatvanas évek óta próbálkoznak egy ilyen gép elkészítésével, és nekünk most sikerült. Ellenőriztük Adam számításainak az eredményeit, és helyesek voltak."- nyilatkozta a Reuters-nek Ross King a walesi tudóscsoport vezetője.
A következő robot még többet tud
A csoport fejlesztés alatt álló következő robotja, Eve sokkal nagyobb számítási képességekkel lesz majd felvértezve Adamnél és új gyógyszerek után kutat majd; a malária és más trópusi betegségek elleni készítményekhez fogja kiválasztani leghatásosabb kémiai összetevőket. King szerint a mesterséges intelligenciákat az új gyógymódok utáni kutatás mellett a kozmosz jobb megismerésére a biológiai rendszerek feltérképezésére és az éghajlat modellezésére használhatják majd fel a jövőben.
Az első tudós robot feltalálója nem hisz abban, hogy a közeljövőben munkanélkülivé teszi majd a teremtménye. A tudósokat ugyanis még hosszú ideig nem fogják pótolni a mesterséges intelligenciák, a segítségükkel viszont jelentősen csökkenhet az az idő, amit a kutatók az adatok elemzésével és az adatok mögötti összefüggések feltérképezésével töltenek.