Jön a növényi alapú mobil és a világító rózsa

Német tudósok növényi alapanyagokból kivonni a germániumot, ami szinte minden modern elektromos eszköz gyártásához szükséges. Svéd tudósok világítóeszközökké alakítják a növényeket, sőt üzemanyagcellákba vezetnék át a bennük fotoszintézissel létrejött energiáját.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Ezt a félvezető anyagot már az első tranzisztorhoz legyártásához is használták, mert gyorsan közvetíti az elektromos töltést. Legnagyobb mennyiségben Kínában termelik ki és kivonása a talajból nem éppen egyszerű. Manapság szilícium-germánium ötvözeteket használnak a világhírű termékekhez - ez a kombináció elengedhetetlen eleme a modern élet eszköztárának, a komputerektől az okostelefonokon át az optikai kábelekig.

A freiburgi Bányászati és Technológiai Egyetem kutatói úgynevezett energianövényekből vonják ki a germániumot. Elsősorban búzából, "fénymagból" (reed canary grass), napraforgóból szerzik be. A módszert phitomining kifejezéssel illetik, ami annyit tesz, hogy olyan növényeket termesztenek, melyekben magas a fémtartalom. Az eljárás még mindig korai fázisban van, nem áll készen nagyipari alkalmazásra. A talaj magas cinkérc-tartalma miatt Freiburg környéke kézenfekvő terület erre az eljárásra. Ugyanakkor a germánium csak rendkívül kis mennyiségben nyerhető ki: literenként néhány miligram.

A cél az, hogy a tudósok néhány grammos szintet érjenek el. Még kísérleti fázisban tart a technológia.

Cyborgbotanika

Ez a rózsa fog világítani
(fotók: Linköping University)

A germánium infravörös fényben átlátszó és az okos közlekedési rendszerekhez is használják.

De más irányokba is folyik a fejlesztés az elektronika és a biológia egyesítésében. A svédországi Linköping University laboratóriuma, mely az organikus elektronikát tűzte zászlajára Magnus Berggren vezetése alatt, félvezető polimereket építettek be egy igazi rózsába, mely így világítani képes. A megoldást bokrokban és fákban is igyekeznek meghonosítani.

A növényeket elektromos berendezésekkel való vizsgálata nem új dolog a biológiában, de ez az első alkalom, hogy egyesíteni igyekeznek a gépi kultúrát és a növényi élővilágot. Csakhogy míg a gépek digitális jelekkel dolgoznak, a növények analóg rendszerben működnek, az ionok és a növekedési hormonok kémiai úton közlekednek bennük. A félvezető polimerek egyesítik e kettős világot: ionokat éppúgy képesek szállítani, mint elektromos jeleket.

Az egyetemi laboratóriumban két évi munkálkodás után jutottak el oda, hogy a vízben oldódó PEDOT-S polimert juttatták be egy rózsába, amely így "hidro-gélt hozott létre egy vékony filmrétegen ott, ahol a rózsa a vizet és a tápanyagokat veszi fel. A tudósok még azt is elérték, hogy a rózsa polimermembránokat hozzon létre, olyan membránokat, melyek két végén elektróda, középen pedig kapu van. Ez nem más, mint egy működőképes tranzisztor.

Vákuumos szivárgással azt is véghez vitték, hogy a PEDOT egy variánsát és nanocellulóz rostokat is bejuttassanak a rózsa leveleibe. Ezzel olyan üregeket sikerült létrehozni, melyeket megtöltöttek félvezető polimerekkel. "Ezek a sejtek tulajdonképpen pixelek, melyeket a levél erezetei választanak el egymástól és színváltoztatásra is képesek". A tudósok hangsúlyozták, hogy eljárásuk viszonylag olcsó, ezért nagy üzlet lehet a növények világítóeszközökké varázsolása a jövőben.

Magnus Berggren és csapata, akik megalkották a világító rózsát

A polimerekkel a növények növekedésébe is beavatkozhatnak a szakemberek. Az sem elképzelhetetlen, hogy üzemanyagcellákban vinnék be a növényekben fotoszintézissel létrehozott energiát vagy szenzorokat ültetnének a növényekbe és a klorofilban lévő energiát használnák. A növények "élő antennákká" válnának.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo