Antibiotikum-rezisztencia: évi 10 millió áldozat és egy új gyógyszer

Kiszámolták, mennyi ember fog megbetegedni, ha az antibiotikumok elvesztik hatásukat, ami Indiában például már tapasztalható a gyerekeknél. Egy új készítmény azonban reménnyel kecsegtet.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az orvosok mindenféle-fajta bajunkra felírják az antibiotikumokat. Ha az egyik fajta nem működik, kapjuk a másikat. 2000 és 2010 között az antibiotikum-eladások világszerte 40%-kal nőttek. E szerek használata a legnagyobb mértékben Brazíliában, Indiában, Oroszországban, Kínában és a Dél-Afrikai Köztársaságban ugrott meg, írta a Business Insider. Az USA-ban az esetek közel felében nem lenne szükségszerű felíratni az antibiotikumot, az orvosok mégis megteszik. Szakemberek jó ideje beszélnek az antibiotikumok túlzott használatáról mind az állattenyésztésben, mind a humán egészségügyben, ami a kórokozók rezisztenciájának kialakulásához vezetett. A baktérium-állományok erősebbé válnak, megedződnek a gyógyszerekkel való sűrűbb találkozástól s átörökítik a rezisztens géneket utódjaikra.

Szakértők figyelmeztetnek: ha a közeljövőben nem csökkentjük az antibiotikumok használatát, akkor az emberiség védettsége -illetve védtelensége- a "szuperkórokozók" ellen mintegy 100 évvel vetheti vissza az orvostudományt és a népegészségügyet.

(kép: freeimages.com)

A jövő már itt van

Olyan betegségek válhatnak újra gyógyíthatatlanná, amelyeket évtizedek óta legyőzhetőnek véltünk. A WHO kijelentette, a probléma a globális társadalom egészére nézve jelent veszélyt, s ha az érintett intézmények nem fognak össze, hogy felkészüljenek az antibiotikumok utáni korra, akkor “az évtizedeken át gyógyítható betegségek újra halálossá válnak. Csak az USA-ban évente 2 millióan betegednek meg antibiotikum-rezisztens kórokozók miatt. Számos gyógyszermulti kiszállt az erre irányuló K+F-ből, hogy profitképesebb gyógyszereket fejlesszen.

A "szuperbaktériumok" kora már elkezdődött. A makacs fertőzések, melyek nem válaszolnak a létező gyógyszerekre évente 700 000 halálát okozzák az USA-ban, állítja a chicagói Heathlcare Infection Society. Világszerte 10 millióra tehető azon halálesetek száma, ahol az antibiotikumok hatástalanok. Ennek a számnak a növekedése szinte biztosra vehető. Kiszámolták, hogy globális szinten milyen halálozási statisztikára lehet számítani. A prognózis szerint a megfékezhetetlen fertőzések több embert ölnek majd meg, mint a különféle rákos megbetegedések, számolt be az elemzésről a BBC.

A halál oka

Tetanusz (idegbénító kórokozó): 60 000 Országúti baleset: 1,2 millió Kanyaró: 130 000 Hasmenéses betegség: 1,4 millió Antibiotikum-rezisztencia globálisan: 700 000 (mérsékelt becslés) Antiobiotikum-rezisztencia az USA-ban: 23 000 Antibiotikum-rezisztencia 2050-ben, világszinten: 10 millió Rák 8,2 m Kolera 100,000-120,000

Csodaszer?
Reményt keltő lehetőségnek tűnik a Maine állambeli sárból kiszedett baktérium, a teixobactin használata, melyet ugyan még nem teszteltek embereken. de az egereken próbálták már és rendkívül gyorsan kigyógyította őket a különféle betegségeikből. Többek között TBC-től, anthraxtól, staphylococcus fertőzéstől és streptococcus-tól szabadította meg a négylábúakat.
Mindig a toxikusságán, vagyis mérgező voltán és az ebből eredő mellékhatásokon függ egy gyógyszer sorsa, nem lehet előre megmondani, vajon az emberi szervezetre is hasonlóan csodás hatással bír-e majd a hatóanyag.
Amint az a Nature szaklapban publikált tanulmányból kiderült, "a teixobactin úgy támadja meg a baktériumokat, hogy a zsírmolekulákat blokkolja, melyek a sejtfal építéséhez szükségesek", ismertette a felfedezést a Business Insider. "Ez eltér attól, ahogy az antibiotikumok működnek" és megnehezíti a baktériumoknak, hogy ellenállóvá váljanak. Ha ez be is következik, az valószínűleg csak hosszú idő alatt alakulhat ki, vélik a projektben résztvevő tudósok.
Állítólag még arra is van esély, hogy a rák ellen is sikerrel alkalmazzák egy nap. És a tervek szerint csak injekciózva lehet majd beadni a betegeknek, szájon keresztül, kapszulaként nem.
Érdekes módon az embereken való tesztelés csak 2 év múlva kezdődik meg a Boston melletti Northeastern University-n. Ez annyit tesz, hogy a gyógyszer -márha megfelelő eredményt hoz a hatásteszteken- legkorábban 4-5 év múlva kerülhet kereskedelmi forgalomba, írta a New York Times.
Mivel a mikróba-fajok 99 %-át lehetetlenség kitenyészteni laboratóriumi körülmények között, a kísérletezés igencsak behatárolt tud lenni.
A kutatást az amerikai National Institutes of Health és a német kormány finanszírozta. Utóbbi azért szállt be a projektbe, mert a bonni egyetem kutatói is résztvettek a munkában.
A fent említett egyetemé a szabadalom, de a gyógyszergyártás jogát eladta egy bostoni cégnek, a NovoBiotic Pharmaceuticals-nak.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo