Jönnek a metaanyagok: tompítják a földrengést is!

Tizenöt éve dolgoznak tudósok a "metaanyagokon", melyekből a közeljövő termékei készülnek. Az innováció egész iparágakat alakíthat át.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem marad érintetlenül e -küszöbön álló- K+F-áttöréstől a kozmetikai ipar, a rádió- és komputertechnológia, a műanyagy-gyártás, a hangszigetelés és sok más ipari tevékenység sem.

A szakemberek fényhullámokat, hanghullámokat, sőt szeizmikus hullámokat is képesek elhajlítani, megváltoztatva a természet rendjét, a fizika törvényeit. A metaanyagok a hagyományos anyagok kisebb alkotóielemeiből (subcomponents) állnak, melyek értelemszerűen kisebbek, mint azok a fajta sugárzások, melyekkel eddig az anyagokat manipulálták, írta a The New York Times.

48 éves vízió
1967-ben Victor Veselago orosz fizikus vetette fel annak teoretikai lehetőségét, hogy új módszerekkel lehetne az áruk gyártásához alapanyagokat előállítani.
A koncepciót 1999-ben egy David R. Smith vezette kutatócsoport demonstrálta gyakorlati szinten.
2014-ben a Lamda Guard nevű kanadai cég és az Airbus repülőgépgyár metaanyag-alapú borításokat tesztelt a pilótafülkék ablakaiban, hogy az esetlegesen nekiütköző lézerjelzők, lézercsóvák ne zavarják meg a pilóták látását.

Bill Gates (aki befektetéseiben újabban társadalmi hatást számol megtérülés helyett) is fantáziát lát az innovációban, hiszen befektetőként beszállt az Echodyne nevű startupba. Ez persze nem különösebb csoda, ha figyelembe vesszük, hogy a cég az Intellectual Ventures-ből vált ki, melynek vezetője Nathan Myhrvold, aki egykor a Microsoft technológiai igazgatója (CTO) volt. 

Az Echodyne radarjának beépítése a Google által kifejlesztett új generációs, önvezérelt autókba is elképzelhető lenne, vélik elemzők. A Google Autó jelenlegi lézerradarja, mely valós idejű (tér)képet nyújt a jármű körül mozgó tárgyakról, 8000 dollárba kerül. Az Echodyne terméke ennél jóval olcsóbb lenne.

Évekkel ezelőtt a L'Oréal is érdeklődött a metaanyagok gyakorlati haszna iránt, hogy a vállalat hatékonyabb napsugarak és leégés elleni védőkrémet tudjon fejleszteni.

Kép: freeimages.com

A holnap szupergyors internetjének létrejöttét is a metaanyagoktól várják a fejlesztők (lásd a keretes listát).

Talán a legérdekesebb fejlemény az, hogy tudósok a földrengések és cunamik elleni "védőfalak" megalkotásán is dolgoznak a metaanyagok segítségével. Az első erről szóló tanulmányok már napvilágot láttak a szaklapokban.

2013-ban a Menard francia építőipari cég egy olyan kísérletéről számolt be, melyben üre(ge)s metaanyagú hengereket helyeztek a talajba, melyek képesek voltak "jelentősen" csökkenteni a földrengések rezgéseit a szárazföldön.

Új termékpaletta
  • Airbus: lézercsóvákat felfogó pilótafülke-ablakborítás 
  • Echodyne: radarantennák 
  • University of California, Berkeley: szuperlencsék, melyek hamarosan többet látnak, mint a hagyományos mikroszkópok 
  • Kymeta: földfelszíni, műholdas kapcsolattal bíró intelligens antennák, melyek gyorsabb internetsebességet tennének lehetővé 
  • City College of New York: szupergyorsan kapcsoló LED-alapú termékek, melyeket a felgyorsított optikai számítógépes hálózatokban alkalmaznának
Forrás: The New York Times

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo