Utálja a melóját? Dolgozzon a Marson!

Barack Obama 2030-ra tűzte ki célként, hogy az emberiség eljut a Marsra, de nem a Nasa az egyetlen induló ebben az űrversenyben. Egy holland cég már 2027-t célozta meg. Közben Elon Musk és a Boeing is irányt venne a vörös bolygó felé.

A következő másfél évtizedben vélhetően kiemelt fontosságú marad az amerikai költségvetésben a NASA támogatása. "Egyik legkorábbi emlékem az, hogy nagyapám vállain ülök és lengetem a zászlót, ahogy az űrhajósok visszatértek Hawaii-ra. Ez évekkel azelőtt volt, hogy eljutottunk a Holdra. Egy generációval azelőtt, hogy a Nemzetközi Űrállomás képei feltűntek volna a közösségi médián" - írta Barack Obama amerikai elnök. "Még mindig ugyanazt az izgalmat érzem az űrprogram iránt, mint amit gyerekként. Karakterünk egyik alapvető részét jelképezi: kíváncsiság, felfedezés, innováció és eredetiség, kitolni annak határait, hogy mi lehetséges, és mindenkit megelőzve csinálni ezt. Az űrbéli verseny, amit megnyertünk nemcsak mérhetetlenül nagy hozzájárulást adott technológiai és gyógyászati fejlődésünknek, hanem inspirálta a tudósok és mérnökök új generációját, hogy Amerikát a fejlődés élvonalában tartsák."

"Az évtized kezdetén a magáncégek még ki voltak zárva az űrbe történő fellövés bizniszéből (legyen szó rakétákról, szondákról, stb.), most már ők birtokolják az egyharmadát", hangsúlyozta Obama. Az Egyesült Államokban közel 1000 cég dolgozik nem állami pénzből finanszírozott űrprojekteken. Obama elnök a 2030-as évekre tűzte ki a célt, hogy az Egyesült Államok eljut a Marsra és "épségben visszahozza" az asztronautákat. A cél persze az, hogy "hosszú ideig" a Marson tudjunk maradni.  Obama hangsúlyozta, hogy a következő két évben magáncégek először kapnak lehetőséget, hogy űrhajósokat küldjenek a Nemzetközi Űrállomásra. "Örömmel jelentem be, hogy már dolgozunk kereskedelmi partnerekkel azon, hogy új élőhelyeket építsünk, amik képesek fenntartani és szállítani az asztronautákat hosszú idejű küldetéseken a világűrbe."

Obama első elnöki beszédében esküt tett amellett, hogy visszahozza a tudományt az őt megillető helyre a kormányprogramban. Mandátuma első hónapjaiban az amerikai történelem legnagyobb összegű befektetését eszközölte az alapkutatásokban (legalábbis ezt állítja a Fehér Ház), ellátogatott a Kennedy Űrközpontba, fellendítette a NASA tevékenységét, meghosszabbította a Nemzetközi Űrállomás működését és hozzásegítette az amerikai magánszektor szereplőit, hogy új munkahelyeket hozzanak létre az űriparban. Az eredmények önmagukért beszélnek: 2015-ben a NASA felfedezte a víz jelenlétét a Marson, bizonyítékot talált a Jupiter egyik holdján a jég meglétére és feltérképezte a Plutót, illetve holdját, a Kháront.

Üzlet az űrben
Bányát nyitni még kies planétánkon sem kis vállalkozás, a világűrben pedig – a sci-fi-hősökön kívül – eddig nem akadt komoly jelentkező, aki űrruhában csákányt ragadott volna. Most mégis pontosan erre adta a fejét néhány jó nevű kutató és mérnök.
Az amerikai űrkutatási ügynökség azon is dolgozik, hogy miként lehet védekezni a Föld felé repülő aszteroidák becsapódása ellen. A NASA retro-stílusú plakátokat jelentetett meg a neten, melyek bemutatják, hogy milyen lehet az élet a Marson. A retroposzterek álláshirdetéseknek lettek dizájnolva, de a NASA valójában még nem keres önkéntes jelentkezőket a marsi kolóniára. Az űrügynökség ugyanis 2015-ben tette közzé a három fázisból álló "Út a Marsra" programtervet, mely szerint legkorábban 2030-ra lehet kolóniát létesíteni a vörös bolygón.

Űrverseny

A gazdaságnak is jól jöhetne a "kétplanétás" lét, hiszen szó esett már arról, hogy a technológiai eszközeinkhez szükséges ásványokat például más bolygókról lehetne galaktikusan importálni, miután itt a Földön már megfogyatkoztak a készletek. Nem véletlen, hogy nem a NASA az egyetlen induló a Marsért folytatott versenyben. A NASA-val versenrye kelni szándékozik a holland Mrs One, melynek vezetője, Bas Landsdorp úgy látja, előbb tud eljutni a vörös bolygóra, mint akár az amerikai kormány, vagy akár Elon Musk, a Tesla alapítója, akinek Space X cége a magánpénzből történő űrutazást szeretné felpörgetni, mint új bizniszt.

Míg Obama és a NASA 2030-at emlegeti kivitelezhető landolásként és (Földre való) visszatérésként, Landsdorp azt állítja, hogy munkatársait már 2027-re képes lesz eljuttatni a Marsra. Erre a Boeing is bejelentette, hogy beizzítja Mars-programját, sőt ők fognak elsőként landolni a bolygón.

A marsi élet nem lenne veszélytelen
  • Alacsony a légnyomás.
  • Magas az UV-sugárzás.
  • Nagy a részecskesugárzás.
  • Nagy a hőingás.
  • A Mars felszínének pora számos, az emberi szervezetre káros vegyi anyagot tartalmaz. A szkafander külsejét állandóan tisztítani kellene, hogy ne vigyék be a porrészecskéket a lakóterükbe.
  • A Napból kiáramló napszél hatása változó.
  • A kozmikus sugárzás miatt fennáll az agykárosodás veszélye és a demencia kialakulása.
Tudósok felhívták a figyelmet, hogy az ember 2030-as Marsra szállásáig még sokat kell fejleszteni. Kardinális probléma az oda-, illetve visszautazás és persze a leszállás maga. Már az odajutás is rengeteg hajtóanyagot igényel, a fékezés is problematikus. A Mars csak nagyon csekély mágneses mezővel rendelkezik, így nincs ami védje az embereket a napszéltől. Nincsenek még pontos tervek arra, hogy ha egy napkitörés közelít a Marshoz, hogyan kell óvóhelyre menekíteni az ott dolgozó embereket.
 

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo