A kötet mindössze 48 oldalas. Karcsúsága talán éppen az előnye: azoknak kínál bevezetést és eligazodást a klímaváltozás és az ökológia témájába, akik nem értenek hozzá. A mű alapötlete 2015 decemberében, a párizsi klímakonferencián (ahol az elmúlt évtizedek legfontosabb egyezménye született meg) fogalmazódott meg őfenségében, aki hiányolta, hogy nincsenek közérthető és könnyen fogyasztható könyvek a klímaváltozásról olyan emberek számára, akik nem ismerik a témát. A kötet két társszerzője a zöld aktivista, Tony Juniper, aki korábban a brit Zöld Párt jelöltje volt a parlamenti választásokon, valamint Emily Shuckburgh edinburghi sarkkör-szakértő. Juniper a Föld Barátai (Friends of the Earth) szervezet korábbi igazgatója is egyben.
"Remélem, e csekély erőfeszítés segít ráébreszteni a közvéleményt arra, hogy a "farkas az ajtónál van" és e kis hozzájárulással bátorít mindenkit a szükséges lépések megtételére, olyan tettekre, amiket fel kell erősítenünk, méghozzá most" - fogalmazott Károly herceg. A könyv természetesen azt a teóriát propagálja, hogy a tudományos bizonyítékok többsége azt jelzi, az éghajlatváltozás emberi eredetű, azt a légszennyezésünk okozza, vagyis a mértéktelen üvegházgáz-kibocsátás, s hogy a klímaváltozás katasztrofális hatású, szélsőséges időjárási viszonyokat idéz elő.
A könyv előszavában a walesi herceg arra szólította fel a világpolitikusokat, tegyenek többet a klímaváltozás csökkentése érdekében, ami egyértelműen katasztrófát jelent az emberiségnek. A brit sajtó Károly herceg előszavát úgy értelmezte, hogy az szigorú figyelmeztetés Theresa May és Donald Trump felé: nekik is erkölcsi és politikai kötelességük mindent megtenni a klímapolitika érvényesítéséért. Őfensége korábban "fejetlen csirkék brigádjának" nevezte a klímaszkeptikusokat, akik kételkednek benne, hogy a globális felmelegedést az ÜHG-emissziónk okozza.