Romániából jöhet a génmnipulált mag

Az EU márciusban hagyta jóvá a kilépési (opt-out) lehetőséget a tagállamok számára: a nemzeti kormányok hatáskörébe tolva a végső döntést, hogy ellenálljanak a génmódosított élelmiszernövények hódításának, még akkor is ha egyes GMO-vetőmagokat időközben uniós szinten engedélyeznek. A 28 tagállam közül 19 élt a lehetőséggel.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Hol áll most Európa a GMO-fronton? Az EU legnagyobb gabonatermesztő tagállamában, Franciaországban továbbra is érvényben marad a génmódosított növények elvetésének tilalma, mert erre az Európai Bizottságnál kért engedélyt a francia kormány.

Franciaországban a törvényhozás elfogadta azt a jogszabályt, mely érvényben tartja a tilalmat, még akkor is, ha időközben az EU esetleg engedélyezné a GMO-vetőmagok termesztését.

Az unió nagy agrárállamai közé tartozó Olaszország, Magyarország és Németország szintén éltek a kibújás (opt-out) lehetőségével, hogy GMO-mentességet szavatoljanak mezőgazdaságuk számára. Lettország és Görögország már benyújtották hasonló kérelmüket.

Génstop (képek: freeimages.com)

GMO
A növényfajták génszerkezetét gyakran úgy módosítják, hogy egy másik fajból ültetnek beléjük DNS-t, amivel megnövelik a növény rovarokkal vagy mikroszkópikus kórokozókkal szembeni ellenálló képességét.
Monsanto: engedélyezve

Az EU eddig egyetlen GMO növényfajtát engedélyezett az élelmiszerpiac ellátására, a Monsanto MON810 nevű tengeri kukoricamagját. Ezt Spanyolországban és Portugáliában állítólag bő egy évtizede termesztik már (a cég 10 éves engedélyt kapott az EU-ban). Franciaország azonban már 2008-ban betiltotta a MON810-t.

Észak-Amerikában és Ázsiában ugyanakkor nagy mennyiségben termesztik.

Az EU egyedileg bírálja el az agrármultik GMO-termékeit. A DuPont, a Pioneer és a Dow Chemical közös fejlesztése, a 1507 néven ismeretes, rovarrezisztens kukoricamag például 15 éve vár jóváhagyásra, írta a Reuters. Összesen 7 kukoricamagfajta van beterjesztve jóváhagyási kérelemmel e három cég által. Az erre vonatkozó igényt az EB és az érintett vetőmaggyártó vállalat számára is meg kell küldenie az adott tagállam kormányának.

Az EU-ban közel 60 GMO-növényfaj lett engedélyezve, ezek azonban takarmányként használhatók csak.

Romániából átterjedhet

Ki mint vet, úgy arat

A magyar agráriumra nézve a szennyeződés veszélyével járhat az, hogy Románia kinyitotta kapuit a GMO-élelemiszernövények előtt. (Franciaország után Románia a második legnagyobb búza és kukoricatermesztő az EU-ban.)

Szörnyeteg vagy megmentő a GMO?
A környezetvédők és a GMO-puritanisták szemében egyértelműen szörnyeteg a génkezelt vetőmagok világpiaci óriása. Mások viszont úgy érzik, a génmódosított élelmiszernövények hosszú távon szükségesek ahhoz, hogy növelt terméshozamukkal vagy erősebb ellenálló képességükkel megoldható legyen a következő évtizedekben a 9 milliárd főre gyarapodó emberiség táplálása.
Ha a szél átfújja, vagy a teherautókon ragadt magok átkerülnek a határon, a magyar termőföldben is megtelephedhetnek a Monsanto és más multik génmódosított növényfajtái. Amivel rendszerint egész táblák kitárcsázásával és a termény elpusztításával védekeznek a gazdák és termelőszövetkezetek. Elemzők szerint azonban a 19 állam tiltása ellenére könnyen előállhat az a helyzet, hogy a GMO-növénytermesztés volumene megugrik az unióban.

Spanyolországban 2014-ben 131,500 hektáron termesztették a Monstano GMO-növényét. (Összehasonlításképpen: Magyarországon 2013-ban 500 hektárnyi terményt semmisítettek meg, mert belekeveredtek GMO-magok, melyek kikeltek.)

De az is igaz, hogy Romániában az elmúlt években némileg csökkent a GMO-alapú termelés mennyisége. A GMO-barát agrárkamarák vezetői hajlamosak azt hangoztatni, hogy ha elfogadja a Dow Chemical, a Pioneer és a Sygenta további pályázatait az EB, a 7 új GMO-termékkel 15-20%-os terményhozamnövekedés lenne elérhető.

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo