Klímaváltozás cikkek
Szuperviharok jöhetnek a klímaváltozás miatt
A tudósok figyelmeztetnek: 120 000 éve volt már példa ilyesmire. Akkor egész sziklaszirteket mozdítottak el a tomboló szelek. A közeljövőben akár repülőgépeket is szanaszét dobálhatnak.
Semmit sem lassult a globális felmelegedés
Új tanulmány cáfolja, hogy a globális felmelegedés üteme lelassult volna az utóbbi 15 évben. Az ENSZ által is hangoztatott elmélet hibás adatokon alapszik, a felmelegedés ugyanolyan tempóban folyik, mint korábban.
2016 nem fért a top tízbe, de így is elég meleg volt
Magyarországon 2016 nagy része melegebb és csapadékosabb volt, mint az 1981–2010-es sokévi átlag az Országos Meteorológiai Szolgálat éves elemzése szerint. Az esztendő középhőmérséklete több mint 11 fok volt, a 12. legmelegebb évnek bizonyult 1901 óta, de csaknem 1 fokkal elmaradt el az eddigi legmelegebb 2014-től.
Van, aki még bízik Trumpban
Al Gore Trump lányával ült le tárgyalni klímakérdésekben. És állítólag Trump is bejött a meetingre. De Gore már hetekkel korábban bizakodó hangot ütött meg: ne vegyük készpénznek, hogy az új elnök minden téren klímatagadó álláspontot vesz majd fel.
Húsz éve maradt a bulimetropolisznak
Minden eddiginél borúlátóbb prognózis jelent meg Amerika némelyik tengerparti nagyvárosáról és a tengerszintemelkedésről. A 2030-as évek közepére eltűnhet New Orleans és Miami. 400 amerikai város van veszélyben.
Drámai képeket mutatnak a kémműholdak
Hidegháborús kémműholdak adatainak segítségével tárták fel tudósok a Himalája drámai környezeti változásait. A világ legmagasabb hegységének gleccserei riasztó sebességgel tűnnek el.
Trump nem dobhatja ki olyan könnyen Obama klímapolitikáját
Az intézményrendszer és a jogi keretek viszonylag erősek Amerikában ahhoz, hogy Trumpnak ne menjen könnyen a környezetvédelmi előírások felhígítása. Trump már elismeri, hogy a klímaváltozást emberi tevékenység okozza, hogy egy kicsit kedvezzen a zöldeknek. De ökológiaellenes ügyészt nevez ki az amerikai Környezetvédelmi Hivatal, az EPA élére. Vagyis kétkulacsos politikát folytat.
Őrült évünk volt, újratervezésre van szükség
Az ember felülemelkedett mindenki máson, kivette magát a rendszerből, és irányítani próbálja azt. Vissza kell térnünk ahhoz a szemlélethez, hogy mi is a rendszer részei vagyunk – mondta László Ervin professzor a Budapest Klub jubileumi ülésén.
Egy újabb dolog, ahol csak másokra mutogatunk
Magyarországon össztársadalmi konszenzus van arról, hogy az éghajlatváltozás valós jelenség, de a többség az államtól és a vállalatoktól várja a megoldást egy friss kutatás szerint. Az egyéni felelősség- és szerepvállalás jelentősége még kevéssé mutatkozik meg a válaszokban.
Beszólt Trumpnak az időjárásjelentés
A Weather Channel egyik videóját használta a Trump-párti Breithart News, hogy a klímaváltozást hazugságnak állítsa be. Az amerikai Képviselőház is megosztotta a cikket a Twitteren. A tévécsatorna visszavágott és felszólította a hírportált, hogy ne vezesse félre az amerikai polgárokat a videójával.
Csúnya vége lehet a grönlandi jégnek
Kevés olyan vészjósló előrejelzés van, mint a grönlandi jégpáncél elolvadása. Ez a folyamat hét méterrel emelné meg a világtengerek szintjét, és százmilliókat kényszerítene elvándorlásra. Most bizonyítékokat találtak arra, hogy ez bizony megtörténhet.
Így nem maradnánk le a világ többi részétől
A megújuló alapú villamosenergia-termelés készülő támogatási rendszere (METÁR) nem tudja kellőképpen elősegíteni a megújulók térnyerését hazánkban, miközben erre lenne szükség az ország által vállalt klímacélok eléréséhez is. A Greenpeac tíz javaslatot állított össze, hogy ne maradjunk le a világ többi részétől.
Még szeptemberben is hőség volt: 2016 is rekorder lesz
A 2016-os év is bekerülhet a tíz legmelegebb év közé. Az ősz is melegebb volt a szokásosnál: szeptemberben több hőségnapot is regisztráltak – olvasható az Országos Meteorológiai Szolgálat elemzésében.
Negyven százalékkal kell csökkenteni az uniós kibocsátást
A munkahelyteremtés és a növekedés érdekében, az uniós gazdaság korszerűsítését szem előtt tartva, az Európai Uniónak 40 százalékkal kell csökkentenie a szén-dioxid-kibocsátást 2030-ig.
Összeesküvéssel vádolja az olajmulti a milliárdos családot
A Rockefellerek ötödik generációja vív harcot az Exxon Mobil olajmultival, amelynek elődjét éppen e család alapította. Az Exxont évek óta támadják sokfelől a klímaváltozást tagadó s ezzel a részvényeseket félrevezető üzletpolitikája miatt. A cég most hangzatos vádakkal vág vissza ellenségei egy csoportjának: a Rockefellereknek. Egy dallasi bíró beidézett két főügyészt, mint potenciális vádlottat, ami már önmagában hajmeresztő.
A Déli-sark jobban bírja a meleget
A Déli-sark meghódításáért küzdő hajdani felfedezők, köztük Robert Scott és Ernest Shackleton feljegyzései segítik a klímaváltozás hatásainak tanulmányozását: a kutatók így állapították meg, hogy az antarktiszi tengeri jég sokkal kevésbé érzékeny a klímaváltozásra, mint az arktiszi, vagyis az északi-sarkvidéki tengeri jég.
Haldoklik a Holt-tenger: évente egy métert apad
A Jordán folyó már inkább patak, ami alig képes ellátni a Holt-tengert. Túl sokat öntöznek a folyó mentén, és túl sűrűn lékelték meg a talajt a tenger körül, hogy kitermeljék az ásványokat és kozmetikai termékként exportálják azokat. Izrael és Jordánia összefogott, hogy megmentse a Holt-tengert.
2020-tól vége a vegyes tüzelésnek?
Magyarország legsúlyosabb környezet-egészségügyi problémája a lakossági fűtés levegőszennyezése. A lakossági tüzelőberendezések kibocsátása Magyarországon még nem szabályozott, de 2020 után az lesz – hangzott el a Tiszta fűtés című nemzetközi konferencián.
Bedühödtek a zöld aktivisták Trump miatt
Új lendületet ad a környezetvédő aktivisták mozgalmának Trump választási győzelme. Ám ellentmondásos a zöldek taktikája: ellenzik a földgázüzemű erőművek és a földgázvezetékek építését, holott ez is hozzájárul a gazdaság zöldítéséhez, mert kiváltja a széntüzeléses erőműveket.
Madárürülék fékezheti a globális felmelegedést
A vándormadarak ürüléke szerepet játszhat az Északi-sarkvidék hűtésében a melegebb hónapokban – derítették ki kanadai, amerikai és svéd kutatók. A nyári hónapokban több millió madár vándorol az Északi-sarkvidék területeire, guanóval borítva be a térséget. Eddig azonban még soha nem hozták kapcsolatba a szakemberek az ürüléket a hőmérsékleti változásokkal.
1,5 milliárd dollár még kellene a klímavédelemhez
745 millió dollárt ítélt oda októberben a Green Climate Fund, de aligha valósul meg a célkitűzés, hogy 2016 végéig 2,5 milliárd dollár osszon szét az alap. Zöld aktivistáknak nem tetszik, hogy a pályázatok elbírálása nem átlátható módon történik. A bürokrácia is akadályozza a támogatások gyors kifizetését.
Ez az év megint rekorder lesz
Az Északi-sarkvidékhez közeli szárazföldi területeken 6-7 Celsius-fokkal mértek magasabb hőmérsékletet idén a hosszú távú átlagnál – derült ki a Meteorológiai Világszervezet (WMO) friss jelentéséből, amelynek előrejelzése szerint 90 százalék az esély rá, hogy az idei lesz az eddig mért legmelegebb év a világban.
10 döntés, amellyel Trump elhozhatja az ökokatasztrófát
Hogy hogyan gondolkodik Donald Trump az energiapolitikáról és a klímaváltozásról, azt nagyrészt már tudjuk a kampánybeszédeiből. Vegyük sorra, hogyan tehet keresztbe az USA 45. elnöke a klímapolitikának és az ökoszisztémáknak!
Nem fogja bántani a megújuló energiákat Trump
Kisebb dolga is nagyobb ennél. Hatalomátvételt intéző teamje egyik bennfentese megszellőztette, hogy Trump nem fog hozzányúlni a megújuló energiák állami támogatási rendszeréhez, vagyis az adókedvezményekhez. Sőt az energiaszektor sem élvez nála prioritást. Helyette öt másik kérdésre koncentrál.
Mi húzzuk a rövidebbet, ha tovább pusztítjuk a természetet
Ha tovább folytatjuk a természet kizsákmányolását mi húzzuk a rövidebbet. Az erdőirtások és a környezetkárosító mezőgazdasági művelés miatt lepusztul a termőtalaj, pedig a fenntartható technikákkal és az erdők védelmével megmenthetnénk a termőföldjeinket – mondta Hetesi Zsolt fizikus a Piac&Profit által szervezett hetedik Fenntarthatósági Csúcson.
Minél hamarabb fékeznünk kell
Még mindig sokan vannak, akik kételkednek a klímaváltozás tényében, holott az adatokkal nem lehet vitatkozni, és már nem a cuki jegesmedvék megmentéséről van szó, hanem húsbavágó problémákat okoz a globális felmelegedés – hangzott el a Fenntarthatósági Csúcs 2016 konferencián.
A menekülthullámnak is a klímaváltozás az oka
A megváltozott környezeti hatások világosan láthatóak okként a Szíriai események mögött is - mondta a hetedik alkalommal megrendezett Magyar Fenntarthatósági Csúcson tartott előadásában Juhász Árpád geológus, a konferencia egyik fővédnöke.
Emisszió: visszafogtuk magunkat
Nem növekedett a globális szén-dioxid-kibocsátás 2015-ben, és az előrejelzések szerint 2016-ban is csekély mértékű lesz a növekedés, ami azt jelenti, hogy harmadik éve szinte változatlan szinten van az emisszió, ám a légkör szén-dioxid-koncentrációja még mind rekordmértékű.
Így rúghatja fel a Párizsi Klímaegyezményt Donald Trump
Összeesküvésnek tartja Donald Trump a klímaváltozást övező nézeteket és a klímatudományt. Még be sem iktatták, de máris gyors kibúvót keres a Párizsi Klímaegyezmény alól. Megkezdte a konzultációt szakértőkkel arról, hogyan lehetne valamilyen jogi kiskaput kihasználna azonnali hatállyal kihátrálni a megállapodás alól - amire már választási kampányában ígéretet tett.
A bennszülöttekre kéne bízni a politikát
A törzsi népeknek több ezer éves gyakorlatuk van a természet megfigyelésében és a természeti kincsek fenntartható módon való felhasználásban. Törvényileg szavatolni kellene földtulajdonjogukat, és szerepet adni nekik a klímapolitikában – véli a Világbank szakértője.
Félmillió áldozata volt az időjárásnak
Az elmúlt 19 évben több mint 528 ezer embert öltek meg és 2780 milliárd eurós (850 billió forintos) kárt okoztak világszerte az olyan szélsőséges időjárási jelenségek, mint a viharok, hőhullámok és áradások – áll a Germanwatch környezetvédelmi szervezet idei klímavédelmi indexében, amelyet kedden mutatott be Bonnban és Marokkóban.
Katasztrófát jelenthet Trump a klímapolitikának
Ez a választás nem a klímaváltozásról szólt, hanem a bizonytalan tömegek lázadásáról az elit ellen. Ennek ellenére Donald Trump győzelme katasztrofális lesz a klíma, és így az emberi civilizáció számára – vélekedik közleményében az Energiaklub.
Megnyílik a kvótapiac a tejtermelőknek is
Hamarosan már a tejtermelők is hozzáférhetnek majd a szén-dioxid piachoz, köszönhetően egy új módszernek, mellyel a gazdák és a szakértők megbízható adatokhoz juthatnak káros üvegházhatású gázkibocsátásukról. Ezzel az állattartás szektor számára új finanszírozási lehetőségek nyílnak.
Ha elérjük a klímaegyezmény céljait, még nem vagyunk sehol
Életbe lépett a történelmi jelentőségű párizsi klímaegyezmény, melyben mintegy kétszáz ország kötelezte el magát az éghajlatváltozás megelőzése és az emberi civilizáció védelme iránt. Az államok jelenlegi vállalásai azonban a felét sem teszik ki annak a szintnek, amely elegendő lenne a katasztrófa elkerüléséhez. Itt az ideje, hogy minden ország, köztük hazánk is komolyan vegye szerepét az éghajlati válság elleni küzdelemben.
Befellegzett az olajbogyónak és a narancsnak?
Dübörög a globális felmelegedés, Dél-Európa kiterjedt részei sivataggá válhatnak, figyelmeztetnek tudósok. Csak akkor lehetne megállítani a folyamatot, ha a felmelegedést sikerülne 1,5 Celsius fok alatt tartani, ez viszont szinte lehetetlen.
Az Északi-sark sincs biztonságban a turistáktól
A globális felmelegedés miatt megolvadnak a jégtakarók, számos hónapban zavartalanul hajózható az Északi-sarkkör. Egyre nagyobb luxushajók merészkednek eddig elzárt sarkköri rületekre. Sokan újabb Titanic-katasztrófától tartanak.
Enyhe, átlagos telünk lesz
Hét nemzetközi intézet előrejelzése szerint átlagos, vagy annál kissé enyhébb télre van kilátás, és a csapadék tekintetében sem várható extrém helyzet. A szokásosnál azonban jobban eltérnek a nagy intézetek előrejelzései, így nagy a bizonytalanság.
Sokkoló adatok: nagyon beteg a bolygónk
Hazánkban is bemutatták a világszerte ma megjelent Élő Bolygó Jelentést. A World Wildlife Found (WWF) friss kutatási adatokra támaszkodó átfogó jelentése riasztó adatokat közöl: a Földön található gerinces fajok populációi 58 százalékkal szorultak vissza, míg az édesvizekben élő fajok 81 százalékos csökkenést mutatnak az 1970-es adatokhoz képest. Mivel a drasztikus veszteség legfőbb oka az emberi tevékenység, a 25 éves WWF Magyarország a tendencia megváltoztatása érdekében a természeti erőforrásokkal való bánásmód átalakítását sürgeti.
Ezt még unokáink is nyögni fogják
Tavaly mutatott először 400 ppm-et meghaladó értéket a szén-dioxid globális légköri átlagkoncentrációja egész éven keresztül. Akármit is teszünk a kibocsátásunk csökkentéséért, ezzel még az unokáink is küzdeni fognak.
Utoljára a jégkorszak végén nőtt ilyen gyorsan a tenger
2800 éve nem volt rá példa, hogy a maihoz mérhető gyorsasággal emelkedne a tengerszint. Az ENSZ IPCC 2013-as jóslata is már idejétmúltnak és túl óvatosnak számít.
Nincs mese, lépni kell
Azonnali cselekvésre van szükség, hogy a mezőgazdasági termelés és az élelmiszerellátó rendszerek képesek legyenek megbirkózni a növekvő átlaghőmérséklet jelentette kihívásokkal, mert enélkül nem lehetséges az éhezés és a szegénység felszámolása, figyelmeztet a FAO most megjelent globális jelentése.
Négy évig Trump sem tehet keresztbe a klímaegyezménynek
Elegendő állam ratifikálta a klímaegyezményt ahhoz, hogy november 5-én jogerőre lépjen. Ha négy nappal később Trumpot választják meg amerikai elnöknek, 4 évet kell várnia, mire az USA kiléphet az egyezményből.
Túlléptük a kritikus határt
Újabb szomorú határt értünk el szeptember végén. Elértük az üvegházgázok-koncentrációjának azon szintjén, amelyről a klimatológusok évek óta beszéltek: ezt túllépve nehezebbé válik a globális felmelegedés megfékezése.
Rovarinvázió: drága és veszélyes is
Ökológusok becslése szerint az invazív rovarok évente több tízmilliárd dollárba kerülnek az emberiségnek, számuk pedig valószínűleg emelkedni fog a klímaváltozás és a nemzetközi kereskedelem növekedésének hatására.
Kalifornia felére vágja emisszióját
Kalifornia példaértékű klímavédelmi törvényének hatályát 2030-ig meghosszabbítják, jelentette be Jerry Brown kormányzó. Kalifornia nincs egyedül a klímavédelmi törekvéseivel: sorra fogadják el más USA-államok is az emissziócsökkentési terveket.
Fel kell számolni az emissziót, vagy baj lesz
Most a legmelegebb a Föld az elmúlt 115 ezer évben, ennek oka a klímaváltozás, ilyen meleg utoljára az egyik jégolvadási időszakban volt, amikor 6–9 méterrel volt magasabb a tengerszint, mint most. A helyzeten csak az segíthet, ha teljesen felszámoljuk az üvegházgáz-kibocsátásunkat.
Most már az EU is védi a klímát
Ratifikálta a párizsi klímamegállapodást az Európai Parlament (EP) a strasbourgi plenáris ülésén kedden, amivel az egyezmény átlépte a hatálybalépéshez szükséges küszöböt. Eddig összesen hét tagállam, köztük hazánk ratifikálta az egyezményt.
Minden negyedik háború a természeti erőforrások miatt robban ki
Ahogy erősödik a harc az erőforrásokért, gyakoribbak lettek a klímakonfliktusok. Az ivóvízválságok elmélyítik a népcsoportok közötti feszültségeket. A fegyveres összecsapások negyedét okozta ivóvízhiány.