Az Európai Bizottság az intézkedéscsomaggal szeretné biztosítani, hogy az Európai Unió (EU) a tiszta energiákra átállás következtében megváltozott globális energiapiacon is megőrizze versenyképességét – közölte Maros Sefkovic, az EU energiaügyi biztosa az Európai Bizottság energiafogyasztókra fókuszáló „téli energiacsomagját” ismertetve. A bizottság véleménye szerint az EU-nak vezető szerepet kell vállalnia az átállásban a tiszta energiaforrások használatára, nem csak alkalmazkodnia kell ahhoz. „A szerdán ismertetett javaslatok három fő célja: előtérbe helyezni az energiahatékonyságot; világszinten vezető szerephez jutni a megújuló energiák terén; illetve méltányos feltételeket biztosítani a fogyasztóknak” – hangsúlyozta az uniós biztos.
Kiemelte a 2020 és 2030 közötti időszakra szóló, kötelező 30 százalékos energiahatékonysági cél bevezetését, amely egyszerre csökkenti majd az energiaimport-függőséget, új munkahelyeket teremt, és csökkenti a károsanyag-kibocsátást. A bizottság arról tájékoztatott, hogy 2015-ben a tiszta energiákba világszinten több mint 300 milliárd eurót (1 euró mintegy 310 forint) ruháztak be. (Mint korábban megírtuk, az egyes országok számára is új kibocsátási célértékeket ír majd elő a bizottság.)
Véleményük szerint az EU ideális helyzetben van ahhoz, hogy kutatási, fejlesztési és innovációs szakpolitikái segítségével ipari lehetőségként aknázza ki az energiaátállást. A bizottság reményei szerint, ha 2021-től kezdve évente 177 milliárd euró köz- és magánberuházást sikerülne mozgósítani, a szerdán bemutatott javaslatcsomag a GDP-t 1 százalékkal növelné egy évtizeden át, és 900 ezer új munkahelyet hozna létre.