Emisszió: visszafogtuk magunkat

Nem növekedett a globális szén-dioxid-kibocsátás 2015-ben, és az előrejelzések szerint 2016-ban is csekély mértékű lesz a növekedés, ami azt jelenti, hogy harmadik éve szinte változatlan szinten van az emisszió, ám a légkör szén-dioxid-koncentrációja még mind rekordmértékű.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Füstös civilizációnk
(kép: freeimages.com)

A 2016-ra előre jelzett 0,2 százalékos növekedés azt mutatja, hogy egyértelműen megszakadt a szén-dioxid-kibocsátásnak a 2013 előtti évtizedben tapasztalt évi 2,3 százalékos növekedése. 2014-ben 0,7 százalékkal emelkedett az üvegházhatású gázok kibocsátása. A harmadik éve tartó lassulás legfőbb oka az, hogy Kínában jelentősen csökkent a szénfelhasználás - derül ki a Kelet-Angliai Egyetem és a Globális Karbonprojekt kutatóinak közös tanulmányából. „Példa nélküli, hogy erős gazdasági növekedés idején már három éve nem nő az emisszió. Ez nagy segítség a klímaváltozás elleni harcban, de nem elegendő. A globális kibocsátásnak most már gyors mértékben csökkennie kell, nem csak megállnia” - hangsúlyozta Corinne Le Quéré professzor, az adatokat értékelő szakértői csoport vezetője.

Fel kell számolni az emissziót, vagy baj lesz
Most a legmelegebb a Föld az elmúlt 115 ezer évben, ennek oka a klímaváltozás, ilyen meleg utoljára az egyik jégolvadási időszakban volt, amikor 6–9 méterrel volt magasabb a tengerszint, mint most. A helyzeten csak az segíthet, ha teljesen felszámoljuk az üvegházgáz-kibocsátásunkat.
Kínában - amely 29 százalékkal a legnagyobb szén-dioxid-kibocsátó - 0,7 százalékkal csökkent a kibocsátás 2015-ben, szemben ez előző évtized évi több mint 5 százalékos növekedésével. 2016-ra további 0,5 százalékos csökkenést jeleznek előre a kutatók, igaz nagy bizonytalansággal. A második legnagyobb kibocsátó az Egyesült Államok 15 százalékkal, ahol ugyan csökkentették a szénfelhasználást, de növekedett a kőolaj- és földgázfogyasztás. 2015-ben a szén-dioxid-kibocsátás 2,6 százalékkal csökkent, 2016-ban 1,7 százalékos visszaesést várnak.

Az Európai Unió 28 tagállama a harmadik legnagyobb szén-dioxid-kibocsátó 10 százalékkal. 2015-ben az EU-ban 1,4 százalékkal nőtt az emisszió, a korábbi hosszú távú csökkenéssel szemben. Indiában, amely 6,3 százalékkal járul hozzá a globális szén-dioxid-kibocsátáshoz, 2015-ben 5,2 százalékkal nőtt az emisszió a korábbi évekhez hasonlóan. Az emissziónövekedés megszakadása összhangban van az államok azon vállalásaival, hogy 2030-ig csökkentik a kibocsátást, de jóval elmarad attól, ami ahhoz szükséges, hogy az iparosodás előtti időkhöz képest 2 Celsius-fok alatt tartsák a hőmérséklet növekedését. Az adatok további elemzéséből kiderül, hogy a stagnáló emisszió ellenére a légkör szén-dioxid-koncentrációja rekordmagas volt 2015-ben, és rekordot dönthet 2016-ban is, mivel alacsony a szén-dioxid-elnyelés.

„Ha a Marrákesben tárgyaló delegációk képesek lesznek újabb lendületet adni a további csökkentéseknek, az a klímaváltozás elleni harc komoly kezdete lehet” - idézte a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő hírportál Le Quéré professzort. „Az óceánok és a fák elnyelik a szén-dioxid egy részét. 2015-ben és 2016-ban a hőmérséklet növekedése miatt kevesebb CO2-t nyeltek el a fák, köszönhetően az El Nino jelenség okozta meleg, száraz légkörnek. A szén-dioxid-koncentráció meghaladta a 400 ppm-et, ami növekedni fog és melegíti bolygónkat mindaddig, amíg az emisszió nem csökken nulla közelébe” - magyarázta Le Quéré.

Megvalósult a klímarémálom
Kettő, de inkább másfél:ez a párizsi klímacsúcson elfogadott megállapodás igazi célja, azaz hogy ezeknél a határértékeknél állítsa meg az emberiség a globális felmelegedést. (Az ipari forradalom előtti időszakhoz viszonyított globális átlaghőmérsékletről van szó.) Az ezt meghaladó hőmérséklet-emelkedés esetén ugyanis a következmények beláthatatlanok lesznek az ipari civilizáció számára.Ez a cél azonban nehezen lesz elérhető, legalábbis az Egyesült Államok Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatala (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) által közzétett mérési eredmények alapján. Eszerint ugyanis az északi féltekén februárban már elérte a globális átlaghőmérséklet emelkedése a 2 Celsius-fokot

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo