Fenntarthatóság cikkek


Karbongazdasággal egy élhetőbb jövőért 

Egyre többek számára mindinkább nyilvánvaló, hogy a Föld túlzott mértékű „elhasználódását” csak közösen tudjuk megállítani. A Carbon Solutions filozófiája, hogy a közösség erejével és az érdekek egy irányba állításával képesek lehetünk mérhető és minden ember számára érezhető hatást gyakorolni globális környezetünkre – mondja Gáspár Péter, a cég ügyvezető igazgatója.

A NAUTILUS Magyarország első kiválósági minősítéssel rendelkező klasztere 

A NAUTILUS Klaszter az ország első olyan klasztere lett, amely az Európai Klaszter Kiválósági Kezdeményezés keretében hivatalos minősítést nyert. A fenntarthatóbb életmódhoz termékeket és szolgáltatásokat kínáló észak-magyarországi klaszter mostantól a Bronz Címke egyetlen hazai viselője. A minősítés legfelső szintjét jelentő arany fokozattal mindössze nyolc klaszter rendelkezik az Európai Unióban, de ennek megszerzése is szándékukban áll.

A mi bolygónk, a mi stratégiánk 

A Ricoh márkanevet évtizedek óta a modern és minőségi irodatechnikai eszközökkel azonosítják. A vállalat nagy hangsúlyt fektet a környezettudatos szemléletre és a fenntarthatóságra is. Értelmezésük szerint ez olyan üzleti modell kidolgozását jelenti, amely tartós értékeket kínál az érdekelteknek.
Fenntarthatósági Csúcs 2012: Tegyünk a túlélésért!

Fenntarthatósági Csúcs 2012: Tegyünk a túlélésért! 

A cselekvésre, az egyén felelősségére fókuszált a Piac & Profit által második alkalommal megrendezett Magyar Fenntarthatósági Csúcs konferencia 2011-ben. Több mint ötven előadó és a társadalom legszélesebb rétegeiből érkező közönség párbeszéde zajlott két napon keresztül. Az idén november 21-én kerül sor a Magyar Fenntarthatsóági Csúcsra, melynek fókuszában az üzleti szektor felelőssége áll majd.
Iskolákba is jutna a bálnahúsból

Iskolákba is jutna a bálnahúsból 

Kiterjeszti és növeli bálnahús eladásait a japán halászati hivatal, hogy finanszírozni tudja a sokat bírált, évről évre egyre nagyobb veszteségeket termelő bálnavadászati programját, amelyet hivatalosan tudományos céllal folytat.
Visszafordíthatatlan pusztulás: a Föld segítségért kiált

Visszafordíthatatlan pusztulás: a Föld segítségért kiált 

„Ha az emberiségnek csak egy százaléknyi szerepe is van ebben a felmelegedési folyamatban, akkor nyilvánvalóan a stoptáblákat már most ki kellene rakni, vagy már régen ki kellett volna rakni” - mondta Juhász Árpád geológus a 2010-es fenntarthatósági csúcson. A rendezvény idén novemberben ismét megrendezésre kerül.
"Lassú" termék, boldog élet

"Lassú" termék, boldog élet 

A lassú élet mozgalmat nagyon egyszerű és józan eszme vezérli, mégpedig az, hogy több örömöt lelünk az életben, ha lelassulunk.

Közösen a közösségért 

A társadalmi felelősségvállalás inkább a nagyvállalatokra jellemző, ám az ő felelősségük kiterjed arra is, hogy a szűkebb környezetükben és a beszállítók körében is terjesszék a szemléletet. A Holcim programjait ez a filozófia hatja át.
A fenntarthatóság alapja a párbeszéd

A fenntarthatóság alapja a párbeszéd 

A párbeszéd és az együttműködés jegyében zajlott a „VilágVÁLTÁS: A Fenntarthatóság Forrása” civil eseménysorozat rendezvénye október 27-én a TIT Stúdióban.
Fenntartható a flottája? És tudja miért nem?

Fenntartható a flottája? És tudja miért nem? 

A jelenlegi gazdasági környezetben minden fillér számít a cégek számára, mégis a legtöbb vállalat csak a szavak szintjén ügyel arra, hogy céges autóflottáját fenntartható módon kezelje. Pedig az így elérhető megtakarítás akár a teljes üzemanyagköltség tíz százalékát is elérheti.

Fenntartható projekteket díjazott a Terminátor 

Október 11-én a koppenhágai Dán Királyi Színházban több mint 1000 meghívott jelenlétében hirdette ki Arnold Schwarzenegger a Sustainia Díj 2012-es győztesét, a 6000 kenyai, Malawi-i, zambiai és dél-szudáni családnak megoldást nyújtó Indigo Pay-As-You-Go Solar technológiát.

Fenntarthatósági befektetési modellekre lenne szükség 

Sok márkatulajdonos törekszik arra, hogy a fenntarthatósággal kapcsolatos befektetéseinek megtérülésén javítson.Ez azt sugallja, hogy az erre a területre vonatkozó stratégiák kidolgozása esedékessé vált.

Spóroljunk okosan! Versenyelőny a hatékonyságban 

Most, amikor egy cég büdzséjében minden fillér kiadás számít, mindenképpen érdemes felkutatni azokat a lehetőségeket, amelyekkel valódi megtakarítások érhetők el.

Dijat nyert az ODOO-ház 

A 18 nemzetközi résztvevővel megrendezett madridi Solar Decathlon Europe versenyen az összesített rangsorban a hatodik helyet szerezte meg a Budapesti Műszaki Egyetem fiataljaiból álló csapat saját tervezésű szolárházukkal, az ODOO-házzal. Az ODOO-csapat a régióból elsőként vehetett részt az energiahatékonyságot és zöldtechnológiát népszerűsítő megmérettetésen, és három kategóriában is díjat nyert. Az összesített versenyben a francia Rhones-Alpes csapat végzett az élen Canopea nevű házával.

Versenyben a magyar diákok szolárháza 

Szeptember 29-ig a közönség is kiválaszthatja a kedvencét a Solar Decathlon Europe versenyen induló, kizárólag napenergiát hasznosító házak közül. A magyar egyetemi csapat alkotása, az ODOO ház jelenleg a harmadik helyen áll az internetes szavazáson. A héten a szakmai zsűrik értékelése is elkezdődött, így izgalmas napok elé néz a Budapest Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem diákjaiból álló csapat.

Követhetőbbé válnak a jelentések 

Májustól új irányelveket alkalmaznak a világ leggyakoribb fenntarthatósági jelentésénél, a GRI-nél. Szeptember 25-ig lehet észrevételeket tenni vele kapcsolatban.

Lassan terjed a környezetkímélő flottaszemlélet 

Meglehetősen gyerekcipőben jár még a környezetkímélő vezetés Magyarországon. A belső kibocsátás és energiahasználat-csökkentési célokat a kis- és közepes vállalatok 54 százaléka kifejezetten az autóhasználathoz köti, mely azonban nagyban összefügg a költségmegtakarítási intézkedésekkel, nem a környezeti teljesítmény javítása a fő motiváció.

Pénzt érne a felelősség 

A Nobel-békedíjas Al Gore és üzlettársa az ökoszisztémák iránt felelőtlen rövid távú befektetések helyett bevezetnék a lojalitásvezérelt részvények kibocsátását, és a menedzsereket díjazását is a hosszabb távon elért eredményekhez kötnék.

Magyar cégek: fontos a klímavédelem, de... 

A magyarországi cégek saját bevallásuk szerint kiemelten fontos problémának tartják az éghajlatváltozást, de az autóflottájukkal kapcsolatos döntéseknél kisebb súllyal esnek latba a környezeti szempontok - derül ki egy felmérésből, amelyben a cégek autóhasználatát vizsgálták.

Ma van az Ökológiai Túllövés Napja 

2012-ben augusztus 22-e az a „virtuális dátum", amelytől kezdve az emberiség túlfogyasztja a Föld természeti erőforrásait. Alig kilenc hónap alatt felhasználtuk azokat az erőforrásokat, amelyeket a bolygó fenntartható módon képes előállítani ebben az évben, és így átléptünk a túllövés állapotába. Másként megfogalmazva: már nem csak a természeti tőke - hosszú távon is rendelkezésre álló hozamait - használjuk, hanem azon túl már a tőkéből is költekezünk.

Csodanövény, a kender 

Az eperfák családjába tartozó ipari kender és a marihuána egyaránt Cannabis sativa néven ismeretes, de a két fajtának több száz variációja létezik. Az elmúlt másfél évtizedben harmincegyre bővült azon fejlett országok száma, ahol újraindult a kendertermesztés, így az EU területén is, ahol uniós támogatást lehet kapni rá. Főbb termelő országok: Anglia, Ausztrália, Ausztria, Chile, Franciaország (8000 hektár), Kanada (5440 hektár), Kína, Németország, Oroszország, Olaszország, Spanyolország, Uruguay.

Ki védi meg a magyar vizeket? 

Az ombudsman szerint a hatályos joganyag nem biztosítja hatékonyan a vízbázisok védelmét, nem fektet kellő hangsúlyt a felszín alatti vizek növényvédőszer-szennyezés elleni védelmére. Szabó Máté ezért több jogszabály módosítását is javasolta - közölte az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala.

Napelem - Ragyogó kilátások Magyarországon 

Környezetvédelem, költségcsökkentés, tiszta energia ingyen - ilyen és ehhez hasonló szlogenekkel csábítják a napelem-forgalmazó cégek a hazai kis- és középvállalkozásokat. Pedig magas beruházási költségű, komoly utánajárást igénylő technológiáról van szó. De nagy valószínűséggel az, aki egyszer belevágott, csak azt bánhatja meg, hogy nem nagyobb teljesítményű rendszert telepített.

Fából is lehet biodízel 

Mintegy 300 millió éve, meglehetősen hirtelen befejeződött a kőszén felhalmozódása. A kutatók úgy vélekednek, hogy ezért a fehérrothadást okozó gombák okolhatók, az általuk termelt enzim ugyanis elbontja a kőszénképződéshez szükséges lignint - a felismerés elvezethet egy olyan eljáráshoz, amellyel akár fából is nyerhető dízelüzemanyag.

Újraindul a verseny a Kerékpárosbarát címekért 

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium hatodik alkalommal hirdeti meg a Kerékpárosbarát Település és Kerékpárosbarát Munkahely pályázatokat, a biciklizést bátorító helyi és munkahelyi kezdeményezések hagyományos megmérettetését.

Harmincmilliárd gazdaságösztönzésre a karbonforintokból 

A Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) javaslata szerint a bevételek fele az általános költségvetésbe kerülhetne, míg a kötelezően klímavédelemre fordítandó pénzeket elsősorban a tömegközlekedési járművek cseréjére, illetve egy ún. Nemzeti Felújítási Alap létrehozására fordíthatnánk. 

A világ legzöldebb városa lenne Vancouver 

Vancouver már tavaly is dobogós volt a világ legzöldebb városának címéért kibontakozott versenyben, Koppenhága és San Francisco mögött a harmadik helyen állt. A nyugat-kanadai város azonban nem éri be ennyivel: most, hogy a Rio+20 tanácskozáson a világ nagyjai elismerték a közösségek kiemelt szerepét a fenntartható fejlődésben, azt a célt tűzte ki, hogy 2020-ra maga kerüljön az első, minden versenytársánál zöldebb helyre.

Zöldáram – Kinek kell és mennyiért? 

A 20. század az atomenergia és az olaj évszázadaként vonul majd be a történelembe, míg a 21 század globális környezeti kihívásaira egyértelműen a fenntartható, kisebb környezeti terheléssel járó energiaforrások használatának bővítése lehet a válasz. A villamos energia ellátásban a minimális szén-dioxid kibocsátással járó, fenntartható forrásból származó zöldáram lehetne a megoldás a környezetvédelmi problémákra. Magyarországon azonban egyelőre még gyermekcipőben jár ez a kezdeményezés.

Nem luxus a zöld: így nyaralhatunk olcsón és környezetkímélően 

A gazdasági válság ellenére folyamatos fellendülés mutatkozik a turisztikai iparágban világszinten. Ez főleg a luxusnyaralásokat érinti, azonban egyre többen vannak azok is, akiknek pénztárcájuk megóvása mellett a környezet kímélése is fontos.

A világot megmenteni nem kell, félnetek jó lesz 

Konkrét megállapodások nélkül zárult a Rio de Janeiro-ban a múlt héten megrendezett Rio+20 elnevezésű nemzetközi csúcstalálkozó a fenntartható fejlődésről, klímaváltozás elleni harcról és zöld gazdaságról. A magyar küldöttséget vezető Áder János köztársasági elnök szerint még ezt a vérszegény dokumentumot is csak az utolsó pillanatban sikerült összehozni, míg a Piac&Profitnak nyilatkozó szakember szerint a zárónyilatkozat nem egyéb, mint egy hosszúra nyúlt kívánságlista.

Veszélyben az emberi kaland  

László Ervin (1932) sokat hangoztatott vesszőparipája az az Albert Einsteintől kölcsönzött gondolat, miszerint "a problémákat nem lehet megoldani azzal a gondolkodással, amely azt létrehozta", újabb és újabb megerősítést nyer az egyre súlyosbodó pénzügyi, ökológiai, társadalmi és egyéni válságokkal. Paradigmaváltásra van szükség. A Budapest Klub alapítója a Kossuth Klubbal megrendezett Világváltás című konferencián beszélt a jövőesélyekről.

Több lábon kell állnia a hazai energiaellátásnak 

Áttekintés Magyarország energiastratégiájáról címmel kedden mutatták be a Magyar Tudományos Akadémia Köztestületi Stratégiai Programok kiadványsorozatának legújabb kötetét. A hosszú távú energiapolitikai koncepció megalapozása céljából összeállított stratégiai kiadvány szerzői az energiatermelés és -fogyasztás technológiai, közgazdasági és ökológiai vonatkozásainak vizsgálata nyomán az energiaforrások sokféleségének biztosítására hívják fel a figyelmet.

A fogyasztók is felelősek az állatfajok eltűnéséért 

Az ipari államokban élő fogyasztók is jelentősen hozzájárulnak a fajok eltűnéséhez szerte a világban. A veszélyeztetett fajok vörös listáján szereplő csaknem minden harmadik állat életét kockáztatja a globális kereskedelem - közölte vizsgálatai alapján egy nemzetközi kutatócsoport a Nature című szaklapban.

Megújulók: szemben a globális trendekkel 

A KPMG idei felmérésből kiderül, hogy a gazdasági visszaesés ellenére a magántőke és infrastrukturális alapok az üzletkötési aktivitások fellendítésére készülnek a következő másfél évben a megújuló energiaszektorban.

Hol jó élni? Itt vannak a legélhetőbb városok 

Szolnok lett a legélhetőbb magyar város 2012-ben - jelentette be Takács Júlia, a CSR Hungary ügyvezető igazgatója. A listán a második Zalaegerszeg, a harmadik Debrecen lett. Ezek mellett Kecskemét, Szeged, Győr, Nyíregyháza, Békéscsaba, Kaposvár és Veszprém került be a legjobb tíz közé.

Zaj - Autók, kutyák, szomszédok, senkit sem zavar? 

Nehéz elképzelni, hogy egy városiasodott társadalomban nem okoz problémát a zajszennyezés. Mégis, egy kutatás szerint az amerikaiak 80 százaléka állítja, nem tapasztal igazán zavaró zajokat.

Mire lesz energiánk? 

Egyelőre úgy tűnik, a kkv-knak nemigen van energiájuk arra, hogy érdemben foglalkozzanak az energiatakarékossággal, az energiahatékonysággal és a szolgáltatóváltással kapcsolatos teendőkkel. Pedig a jelen gazdasági helyzetben, amikor egy cég büdzséjében minden fillér kiadás számít, nem szabadna megfeledkezni az ezekben rejlő lehetőségekről.

Túl gyorsan öregszünk  

Az elöregedés problémája világszerte számos gazdaságot állít kihívás elé. Az inaktív felnőttek száma Magyarországon is magas, de egy új felmérés szerint például a szárnyaló gazdaságú Kína egyszerűen túl gyorsan öregszik a gazdasági felemelkedéshez.

Akkor is két Föld kéne, ha mindenki úgy élne, mint a magyarok 

Radikális lépésekre van szükség világszerte - figyelmeztet a WWF által kétévente kiadott tanulmány, amelyet idén egy űrállomásról mutattak be! A növekvő fogyasztás, az erőforrások egyre intenzívebb használata és a sokasodó népesség egyre elviselhetetlenebb terhelést jelent Földünknek, világít rá a 2012-es Élő Bolygó Jelentés.

Hipertérugrás a fenntarthatóságért? 

Szakadékot, vagy egyenesen hiperteret kellene ugranunk ahhoz, hogy fenntarthatóvá váljunk? Vagy inkább a lassú léptekkel való haladás vezet majd eredményre? Szakemberek vitatták meg a hamarosan a Parlament elé kerülő Nemzeti Fenntartható Fejlődési Keretstratégia főbb irányait.

Legyen "greenovatív"! 

A gyorsan forgó fogyasztási cikkek piacán húsz éve meghatározó Élelmiszer szaklap ünnepélyes díjátadó keretében ismerte el az FMCG-szektor fenntarthatóságért sokat tevő, vagyis „greennovatív" gyártóit, kereskedőit és szolgáltatóit.

Ideje máshogy gondolkodni! 

A Budapest Klub Alapítvány immár tizenkét éve rendezte meg a Planetáris Tudat ünnepét a tavasz első napján. Az ünnepségre most először nem Budapesten, hanem a Balaton partján, Keszthelyen került sor. A város és a Budapest Klub kapcsolata 2009-ben született, amikor a helyi Környezetvédő Egyesület meghívta dr.László Ervin professzort egy előadás megtartására. A hatalmas érdeklődés mellett lezajlott eseményt egy év múlva a helyi egyetemen tartott előadás követte, a mostani rendezvény pedig a három szervezet közös munkájaként jött létre.

Bérek és munkahelyi egyenlőtlenségek a válságban 

Jelentősen nőttek a munkahelyi egyenlőtlenségek Európában a globális gazdasági válság következményeképpen, s ahogyan egyre több ország vezet be megszorító intézkedéseket és munkaügyi reformokat, a jelenség folytatódni fog. A munkahelyi egyenlőtlenségek nemcsak a gazdasági válság kialakulásához járultak hozzá, hanem a válság hatására még tovább súlyosbodtak, mondta ma az ENSZ munkaügyi szervezetének szakértője Budapesten.

Stratégiai kérdés a fenntarthatóság 

Az ingatlan szakemberek 83 százaléka gondolja úgy, hogy a fenntarthatóság a legfőbb prioritású stratégiai kérdés, mellyel az irodaingatlan szektor döntéshozói az elkövetkezendő tíz évben szembesülni fognak. A hazai szabályozási környezet egyelőre le van maradva.

Most már kármentés kell  

Negyven éve publikálták a „Növekedés határai" című kutatás eredményeit, amely először tette egyértelművé a népességnövekedés és az ipari fejlődés gyorsulása, valamint a természeti erőforrások véges volta közötti veszélyes ellentétet a széles nyilvánosság számára. Mivel a kormányok nem voltak rá tekintettel, most már a fenntartható fejlődés helyett kárelhárításra van már szükség. 

Képmutató ökopolitika: fosszilis energiákat támogat Brüsszel 

Az Unió "házi bankja", az Európai Beruházási Bank (EIB) az elmúlt 4 évben megduplázta a fosszilis energiahordozókat támogató hiteleinek összegét, derül a Közép-Kelet-Európai Bankfigyelő Hálózat jelentéséből. Ha Brüsszel valóban elkötelezett az EU emissziójának 20 százalékos csökkentése mellett 2020-ra, akkor hogyan fordulhat elő, hogy az EIB ilyen hitelpolitikát követ?

A Ricoh is a fenntarthatóságot hirdeti 

A Ricoh Europe, az irodai megoldások, menedzselt dokumentum-szolgáltatások, IT szolgáltatások és digitális nyomdagépek szakértője bejelentette, hogy idén nyolcadik alkalommal választották be a "Világ 100 legfenntarthatóbb vállalata" közé. A 2012 Global 100-at a Davos-ban, Svájcban tartott éves World Economic Forum keretein belül hirdették ki.

A davosi csúcs is zöldül: vízenergia és öko-limuzinok 

No persze nem azért zöldül, mert rügybe borulnak a svájci síparadicsom fái. Hanem mert igyekeznek környezetbarát limuzinokba beülni a világ-elit tekintélyes figurái. De vajon a Világgazdasági Fórum képes-e tenni valamit, hogy elősegítse a globális klímaegyezmény létrejöttét? Elvégre a konferencia főtémája a "nagy átalakulás." A G20-ak elnöki tisztjét betöltő Felipe Calderón mexikói elnök külön tanácskozáson terjeszt elő új gyakorlati javaslatokat a klímapolitika hatékonyabbá tételére.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére

Költségkímélés

Egyre kézzel foghatóbb a növekvő családi kedvezmény

Egyre kézzel foghatóbb a növekvő családi kedvezmény 

Pozitív változás elé néznek a gyermeket nevelő családok: az arra jogosultak ugyanis két lépcsőben, először július 1-től, majd jövő év elejétől magasabb összegben érvényesíthetik a családi kedvezményt.

Pénzszerzés

Beköszöntött a nyár a magyar ingatlanpiacon

Beköszöntött a nyár a magyar ingatlanpiacon  

Az első félévben 6,3 százalékkal több ingatlan tranzakció és 23 százalékos hitelpiaci növekedés.

Klímablog

Új rekordot értek el a vállalatvezetők

Új rekordot értek el a vállalatvezetők  

A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása látványosan javult.

Gazdaság

Egyre kézzel foghatóbb a növekvő családi kedvezmény

Egyre kézzel foghatóbb a növekvő családi kedvezmény 

Pozitív változás elé néznek a gyermeket nevelő családok: az arra jogosultak ugyanis két lépcsőben, először július 1-től, majd jövő év elejétől magasabb összegben érvényesíthetik a családi kedvezményt.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo