Fenntarthatóság cikkek


Magyar cégek: fontos a klímavédelem, de...

Magyar cégek: fontos a klímavédelem, de... 

A magyarországi cégek saját bevallásuk szerint kiemelten fontos problémának tartják az éghajlatváltozást, de az autóflottájukkal kapcsolatos döntéseknél kisebb súllyal esnek latba a környezeti szempontok - derül ki egy felmérésből, amelyben a cégek autóhasználatát vizsgálták.
Ma van az Ökológiai Túllövés Napja

Ma van az Ökológiai Túllövés Napja 

2012-ben augusztus 22-e az a „virtuális dátum", amelytől kezdve az emberiség túlfogyasztja a Föld természeti erőforrásait. Alig kilenc hónap alatt felhasználtuk azokat az erőforrásokat, amelyeket a bolygó fenntartható módon képes előállítani ebben az évben, és így átléptünk a túllövés állapotába. Másként megfogalmazva: már nem csak a természeti tőke - hosszú távon is rendelkezésre álló hozamait - használjuk, hanem azon túl már a tőkéből is költekezünk.
Csodanövény, a kender

Csodanövény, a kender 

Az eperfák családjába tartozó ipari kender és a marihuána egyaránt Cannabis sativa néven ismeretes, de a két fajtának több száz variációja létezik. Az elmúlt másfél évtizedben harmincegyre bővült azon fejlett országok száma, ahol újraindult a kendertermesztés, így az EU területén is, ahol uniós támogatást lehet kapni rá. Főbb termelő országok: Anglia, Ausztrália, Ausztria, Chile, Franciaország (8000 hektár), Kanada (5440 hektár), Kína, Németország, Oroszország, Olaszország, Spanyolország, Uruguay.
Ki védi meg a magyar vizeket?

Ki védi meg a magyar vizeket? 

Az ombudsman szerint a hatályos joganyag nem biztosítja hatékonyan a vízbázisok védelmét, nem fektet kellő hangsúlyt a felszín alatti vizek növényvédőszer-szennyezés elleni védelmére. Szabó Máté ezért több jogszabály módosítását is javasolta - közölte az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala.
Napelem - Ragyogó kilátások Magyarországon

Napelem - Ragyogó kilátások Magyarországon 

Környezetvédelem, költségcsökkentés, tiszta energia ingyen - ilyen és ehhez hasonló szlogenekkel csábítják a napelem-forgalmazó cégek a hazai kis- és középvállalkozásokat. Pedig magas beruházási költségű, komoly utánajárást igénylő technológiáról van szó. De nagy valószínűséggel az, aki egyszer belevágott, csak azt bánhatja meg, hogy nem nagyobb teljesítményű rendszert telepített.
Fából is lehet biodízel

Fából is lehet biodízel 

Mintegy 300 millió éve, meglehetősen hirtelen befejeződött a kőszén felhalmozódása. A kutatók úgy vélekednek, hogy ezért a fehérrothadást okozó gombák okolhatók, az általuk termelt enzim ugyanis elbontja a kőszénképződéshez szükséges lignint - a felismerés elvezethet egy olyan eljáráshoz, amellyel akár fából is nyerhető dízelüzemanyag.
Újraindul a verseny a Kerékpárosbarát címekért

Újraindul a verseny a Kerékpárosbarát címekért 

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium hatodik alkalommal hirdeti meg a Kerékpárosbarát Település és Kerékpárosbarát Munkahely pályázatokat, a biciklizést bátorító helyi és munkahelyi kezdeményezések hagyományos megmérettetését.
Harmincmilliárd gazdaságösztönzésre a karbonforintokból

Harmincmilliárd gazdaságösztönzésre a karbonforintokból 

A Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) javaslata szerint a bevételek fele az általános költségvetésbe kerülhetne, míg a kötelezően klímavédelemre fordítandó pénzeket elsősorban a tömegközlekedési járművek cseréjére, illetve egy ún. Nemzeti Felújítási Alap létrehozására fordíthatnánk. 
A világ legzöldebb városa lenne Vancouver

A világ legzöldebb városa lenne Vancouver 

Vancouver már tavaly is dobogós volt a világ legzöldebb városának címéért kibontakozott versenyben, Koppenhága és San Francisco mögött a harmadik helyen állt. A nyugat-kanadai város azonban nem éri be ennyivel: most, hogy a Rio+20 tanácskozáson a világ nagyjai elismerték a közösségek kiemelt szerepét a fenntartható fejlődésben, azt a célt tűzte ki, hogy 2020-ra maga kerüljön az első, minden versenytársánál zöldebb helyre.
Zöldáram – Kinek kell és mennyiért?

Zöldáram – Kinek kell és mennyiért? 

A 20. század az atomenergia és az olaj évszázadaként vonul majd be a történelembe, míg a 21 század globális környezeti kihívásaira egyértelműen a fenntartható, kisebb környezeti terheléssel járó energiaforrások használatának bővítése lehet a válasz. A villamos energia ellátásban a minimális szén-dioxid kibocsátással járó, fenntartható forrásból származó zöldáram lehetne a megoldás a környezetvédelmi problémákra. Magyarországon azonban egyelőre még gyermekcipőben jár ez a kezdeményezés.

Nem luxus a zöld: így nyaralhatunk olcsón és környezetkímélően 

A gazdasági válság ellenére folyamatos fellendülés mutatkozik a turisztikai iparágban világszinten. Ez főleg a luxusnyaralásokat érinti, azonban egyre többen vannak azok is, akiknek pénztárcájuk megóvása mellett a környezet kímélése is fontos.

A világot megmenteni nem kell, félnetek jó lesz 

Konkrét megállapodások nélkül zárult a Rio de Janeiro-ban a múlt héten megrendezett Rio+20 elnevezésű nemzetközi csúcstalálkozó a fenntartható fejlődésről, klímaváltozás elleni harcról és zöld gazdaságról. A magyar küldöttséget vezető Áder János köztársasági elnök szerint még ezt a vérszegény dokumentumot is csak az utolsó pillanatban sikerült összehozni, míg a Piac&Profitnak nyilatkozó szakember szerint a zárónyilatkozat nem egyéb, mint egy hosszúra nyúlt kívánságlista.

Veszélyben az emberi kaland  

László Ervin (1932) sokat hangoztatott vesszőparipája az az Albert Einsteintől kölcsönzött gondolat, miszerint "a problémákat nem lehet megoldani azzal a gondolkodással, amely azt létrehozta", újabb és újabb megerősítést nyer az egyre súlyosbodó pénzügyi, ökológiai, társadalmi és egyéni válságokkal. Paradigmaváltásra van szükség. A Budapest Klub alapítója a Kossuth Klubbal megrendezett Világváltás című konferencián beszélt a jövőesélyekről.

Több lábon kell állnia a hazai energiaellátásnak 

Áttekintés Magyarország energiastratégiájáról címmel kedden mutatták be a Magyar Tudományos Akadémia Köztestületi Stratégiai Programok kiadványsorozatának legújabb kötetét. A hosszú távú energiapolitikai koncepció megalapozása céljából összeállított stratégiai kiadvány szerzői az energiatermelés és -fogyasztás technológiai, közgazdasági és ökológiai vonatkozásainak vizsgálata nyomán az energiaforrások sokféleségének biztosítására hívják fel a figyelmet.

A fogyasztók is felelősek az állatfajok eltűnéséért 

Az ipari államokban élő fogyasztók is jelentősen hozzájárulnak a fajok eltűnéséhez szerte a világban. A veszélyeztetett fajok vörös listáján szereplő csaknem minden harmadik állat életét kockáztatja a globális kereskedelem - közölte vizsgálatai alapján egy nemzetközi kutatócsoport a Nature című szaklapban.

Megújulók: szemben a globális trendekkel 

A KPMG idei felmérésből kiderül, hogy a gazdasági visszaesés ellenére a magántőke és infrastrukturális alapok az üzletkötési aktivitások fellendítésére készülnek a következő másfél évben a megújuló energiaszektorban.

Hol jó élni? Itt vannak a legélhetőbb városok 

Szolnok lett a legélhetőbb magyar város 2012-ben - jelentette be Takács Júlia, a CSR Hungary ügyvezető igazgatója. A listán a második Zalaegerszeg, a harmadik Debrecen lett. Ezek mellett Kecskemét, Szeged, Győr, Nyíregyháza, Békéscsaba, Kaposvár és Veszprém került be a legjobb tíz közé.

Zaj - Autók, kutyák, szomszédok, senkit sem zavar? 

Nehéz elképzelni, hogy egy városiasodott társadalomban nem okoz problémát a zajszennyezés. Mégis, egy kutatás szerint az amerikaiak 80 százaléka állítja, nem tapasztal igazán zavaró zajokat.

Mire lesz energiánk? 

Egyelőre úgy tűnik, a kkv-knak nemigen van energiájuk arra, hogy érdemben foglalkozzanak az energiatakarékossággal, az energiahatékonysággal és a szolgáltatóváltással kapcsolatos teendőkkel. Pedig a jelen gazdasági helyzetben, amikor egy cég büdzséjében minden fillér kiadás számít, nem szabadna megfeledkezni az ezekben rejlő lehetőségekről.

Túl gyorsan öregszünk  

Az elöregedés problémája világszerte számos gazdaságot állít kihívás elé. Az inaktív felnőttek száma Magyarországon is magas, de egy új felmérés szerint például a szárnyaló gazdaságú Kína egyszerűen túl gyorsan öregszik a gazdasági felemelkedéshez.

Akkor is két Föld kéne, ha mindenki úgy élne, mint a magyarok 

Radikális lépésekre van szükség világszerte - figyelmeztet a WWF által kétévente kiadott tanulmány, amelyet idén egy űrállomásról mutattak be! A növekvő fogyasztás, az erőforrások egyre intenzívebb használata és a sokasodó népesség egyre elviselhetetlenebb terhelést jelent Földünknek, világít rá a 2012-es Élő Bolygó Jelentés.

Hipertérugrás a fenntarthatóságért? 

Szakadékot, vagy egyenesen hiperteret kellene ugranunk ahhoz, hogy fenntarthatóvá váljunk? Vagy inkább a lassú léptekkel való haladás vezet majd eredményre? Szakemberek vitatták meg a hamarosan a Parlament elé kerülő Nemzeti Fenntartható Fejlődési Keretstratégia főbb irányait.

Legyen "greenovatív"! 

A gyorsan forgó fogyasztási cikkek piacán húsz éve meghatározó Élelmiszer szaklap ünnepélyes díjátadó keretében ismerte el az FMCG-szektor fenntarthatóságért sokat tevő, vagyis „greennovatív" gyártóit, kereskedőit és szolgáltatóit.

Ideje máshogy gondolkodni! 

A Budapest Klub Alapítvány immár tizenkét éve rendezte meg a Planetáris Tudat ünnepét a tavasz első napján. Az ünnepségre most először nem Budapesten, hanem a Balaton partján, Keszthelyen került sor. A város és a Budapest Klub kapcsolata 2009-ben született, amikor a helyi Környezetvédő Egyesület meghívta dr.László Ervin professzort egy előadás megtartására. A hatalmas érdeklődés mellett lezajlott eseményt egy év múlva a helyi egyetemen tartott előadás követte, a mostani rendezvény pedig a három szervezet közös munkájaként jött létre.

Bérek és munkahelyi egyenlőtlenségek a válságban 

Jelentősen nőttek a munkahelyi egyenlőtlenségek Európában a globális gazdasági válság következményeképpen, s ahogyan egyre több ország vezet be megszorító intézkedéseket és munkaügyi reformokat, a jelenség folytatódni fog. A munkahelyi egyenlőtlenségek nemcsak a gazdasági válság kialakulásához járultak hozzá, hanem a válság hatására még tovább súlyosbodtak, mondta ma az ENSZ munkaügyi szervezetének szakértője Budapesten.

Stratégiai kérdés a fenntarthatóság 

Az ingatlan szakemberek 83 százaléka gondolja úgy, hogy a fenntarthatóság a legfőbb prioritású stratégiai kérdés, mellyel az irodaingatlan szektor döntéshozói az elkövetkezendő tíz évben szembesülni fognak. A hazai szabályozási környezet egyelőre le van maradva.

Most már kármentés kell  

Negyven éve publikálták a „Növekedés határai" című kutatás eredményeit, amely először tette egyértelművé a népességnövekedés és az ipari fejlődés gyorsulása, valamint a természeti erőforrások véges volta közötti veszélyes ellentétet a széles nyilvánosság számára. Mivel a kormányok nem voltak rá tekintettel, most már a fenntartható fejlődés helyett kárelhárításra van már szükség. 

Képmutató ökopolitika: fosszilis energiákat támogat Brüsszel 

Az Unió "házi bankja", az Európai Beruházási Bank (EIB) az elmúlt 4 évben megduplázta a fosszilis energiahordozókat támogató hiteleinek összegét, derül a Közép-Kelet-Európai Bankfigyelő Hálózat jelentéséből. Ha Brüsszel valóban elkötelezett az EU emissziójának 20 százalékos csökkentése mellett 2020-ra, akkor hogyan fordulhat elő, hogy az EIB ilyen hitelpolitikát követ?

A Ricoh is a fenntarthatóságot hirdeti 

A Ricoh Europe, az irodai megoldások, menedzselt dokumentum-szolgáltatások, IT szolgáltatások és digitális nyomdagépek szakértője bejelentette, hogy idén nyolcadik alkalommal választották be a "Világ 100 legfenntarthatóbb vállalata" közé. A 2012 Global 100-at a Davos-ban, Svájcban tartott éves World Economic Forum keretein belül hirdették ki.

A davosi csúcs is zöldül: vízenergia és öko-limuzinok 

No persze nem azért zöldül, mert rügybe borulnak a svájci síparadicsom fái. Hanem mert igyekeznek környezetbarát limuzinokba beülni a világ-elit tekintélyes figurái. De vajon a Világgazdasági Fórum képes-e tenni valamit, hogy elősegítse a globális klímaegyezmény létrejöttét? Elvégre a konferencia főtémája a "nagy átalakulás." A G20-ak elnöki tisztjét betöltő Felipe Calderón mexikói elnök külön tanácskozáson terjeszt elő új gyakorlati javaslatokat a klímapolitika hatékonyabbá tételére.

Európai díjra pályáznak a magyar cégek 

Az idén hét magyar cég adta be nevezését az Európai Unió Üzleti Díjak a Környezetvédelemért elnevezésű pályázatra - közölte a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége.

Hogyan lehet egészséges egy város? 

A nagyvárosi élet a számtalan előnye mellett hátrányokkal is jár, például egészségügyi szempontból. Az egészségügyi világszervezet, a WHO adatai szerint a városok felelősek az üvegházhatású gázok kibocsátásának 60, valamint az energiafelhasználás és a hulladéktermelés 75 százalékáért. A környezetszennyezés pedig az ott élő embereknek is árt. 

Mit tehetünk a mélyszegénységgel? 

„A miskolci panelból a csereháti falvakba települtek egy része már az első télen kivágta a kert szilvafáit." - hangzott el a Piac&Profit által szervezet második Magyar Fenntarthatósági Csúcs „Minden embernek joga van az alapvető emberi szükségletekhez elegendő javakra?"elnevezésű szekciójában.

Tanácskoztak a felelősen gondolkodók 

Két napig Budapesten tanácskoztak a felelősen gondolkodók. A tudomány, az üzleti és civil szféra képviselői azért gyűltek össze, hogy az idén másodszor megrendezett Magyar Fenntarthatósági Csúcson megvitassák a legégetőbb problémákat, újfajta gondolkodásra késztessék az embereket és bemutassák a már meglévő jó példákat.

Rangsorolják a magyar városokat 

Tanúsított rangsorolást kapnak a legélhetőbb magyar városok a CSR Hungary és a TÜV Reinland Intercert megállapodásának eredményeként - közölte Takács Júlia, a CSR Hungary ügyvezetője.

Digitális könyv Di Caprioval és Gorbacsovval 

Több Nobel-díjas tudós, ismert filozófus és a változtatás szükségességének felismerésében élen járó közszereplő gondolatait is tartalmazza az a digitális kötet, amelyet Marco Roveda, a LifeGate alapítója László Ervin filozófussal, a Budapest Klub alapítójával és a Világváltás Tanácsának tagjával együtt írt.

Az élet messze van az egyensúlytól 

Az újra felhasználhatóságot kellene végre általánossá tenni - szólította fel nem csupán a Magyar Fenntarthatósági Csúcs 2011 című konferenciája résztvevőit László Ervin filozófus. A Piac & Profit konferenciáján elhangzott, a civilszféra nyújthat csak védelmet a „világvégi" krach bekövetkeztétől...

Magyar Fenntarthatósági Csúcs - második nap 

Idén másodszorra rendezte meg a Piac & Profit a Magyar Fenntarthasági Csúcsot. A részletes programot és a második nap előadásainak összefoglalóját folyamatosan frissülő cikkünkben olvashatja.

Tényleg a munkahely okozza a stresszt? 

Magyarország versenyelőnye elsősorban a munkavállalóiban van. Amikor egyre nagyobb munkaterheket rónak rájuk és egyre dinamikusabb, ismeretlenebb piaci körülmények között kell érvényesülniük, különösen fontos a lelki egészségük. Ennek ápolását célzó tréningekre, képzésekre, programokra pedig a munkáltatónak kell áldoznia a HR-keretéből -hangzott el a Magyar Fenntarthatósági Csúcs 2011. HR szakmai fórumán.

Tegyünk a túlélésért! 

Másodszor kezdeményezett Fenntarthatósági Csúcsot a Piac & Profit. A kétnapos konferencia megnyitó beszédében Demcsák Mária, a lap főszerkesztője arra hívta fel a hallgatóság figyelmét, hogy nem vagyunk még sokan, de egyre többen, akik hisszük, tudjuk, hogy cselekednünk kell. Az egyén szintjén, mindenkinek és egyöntetűen kell tenni ahhoz, hogy Magyarország és a világ túléljen. A konferencia nyitó plenáris ülésének előadói - Ángyán József, parlamenti államtitkár, Bartus Gábor, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács titkára valamint Láng István akadémikus - arról beszéltek, hogy mit teszünk ezért, és mit lehetne még tenni.

Teljesítménynövelés optimizmussal 

Csíkszentmihályi Mihály, az Egyesült Államokban élő tudós tudományos munkája során egyebek között „összekapcsolta" a szeretetet, a boldogságot és fenntartható fejlődést. De erről nem ő maga adott elő a Piac & Profit konferenciáján, hanem Vécsey Zsadány, az ALEAS Simulations nevű cég ügyvezető igazgatója, aki cégével egyetemben szoros együttműködő partnere Csíkszentmihályi professzornak.

Havi fix, vagy elkopó örökség? 

Az energiapolitika legfontosabb hazai programja lehetne a felhasználás racionalizálása - hangzott el egyebek között a Piac & Profit szervezte Magyar Fenntarthatósági Csúcs II. című konferenciájának energetikai szekciójában. A megújuló energia szerepét pedig nem kérdőjelezi meg az, hogy drágább és gazdaságtalanabb a fosszilis energiahordozónál.

Mindenkibe be kell csepegtetni az egyéni felelősséget 

A boldogságot fogyaszthatta nagykanállal a Piac & Profit konferenciájának hallgatósága, mintegy felüdülésnek is tűnt Bagdy Emőke pszichológus előadása a két világvégi hangulatú korábbi referátumhoz képest.

Mit is eszünk meg? 

Globális szinten még vannak tartalékaink? - kérdezte a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa, Fülöp Sándor. Sőt, meg is válaszolta, az igenje azonban nem volt teljességgel optimista.

A megfelelő ember a legfontosabb ember 

Jó és követendő példákat hallhattak az Magyar Fenntarthatósági Csúcs 2011 konferencia résztvevői a Zöld, fenntartható, felelős települések, közösségek, vállalatok elnevezésű szekcióban.

Tananyag lesz a fenntarthatóság? 

Az Országgyűlésnek alárendelt Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanácsa november 30-ig fogad javaslatokat a fenntartható fejlődés stratégiájának társadalmi vitája kapcsán. A Be Fair! Alapítvány már korábban is szorgalmazta, hogy legyen önálló tantárgy az iskolákban a fenntartható fejlődés, így javaslatát eljuttatja az NFFT felé.

Fenntarthatósági Csúcs - első nap 

Idén másodszorra rendezte meg a Piac & Profit a Magyar Fenntarthasági Csúcsot. A részletes programot és az első nap előadásainak összefoglalóját folyamatosan frissülő cikkünkben olvashatja.

A gyógyszer rosszabb, mint a betegség 

Az emberiség azt a gyógyszert választotta, amely a problémát okozta: a pénzt és növekedést - hangzott el a II. Magyar Fenntarthatósági Csúcson.  
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport

Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport 

Magasabb fokozatba kapcsolt 2023-ban a tisztán magyar tulajdonban lévő cégcsoport.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Biztonságos és fenntartható nyomtatás a digitalizáció korában

Biztonságos és fenntartható nyomtatás a digitalizáció korában 

Amikor a világ változik, akár kis mértékben is, valaki éppen dokumentálja azt fényképezőgéppel, mozgó- vagy állóképen.
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Pénzszerzés

Elmondhatja, mit gondol az otthonfelújítási programról

Elmondhatja, mit gondol az otthonfelújítási programról  

Mától május 6-ig véleményezhető az otthonfelújítási program felhívástervezete.

Adózás

Dübörög az adóbevallási szezon, fontos részletet tisztáz a NAV

Dübörög az adóbevallási szezon, fontos részletet tisztáz a NAV 

Március 18-áig kérhették az szja-bevallási tervezetük postázását azok, akiknek nincsen KAÜ-azonosítójuk.

Jogi kisokos

Új világ kezdődhet a taxisok, futárok foglalkoztatásában

Új világ kezdődhet a taxisok, futárok foglalkoztatásában 

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról.

Klímablog

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben  

Míg 2022-ben nem egészen ezer, addig tavaly már több mint négyezer balkon napelemet telepítettek Bécsben.

Társadalom

Bárhogy is nézzük, vészesen fogy a magyar

Bárhogy is nézzük, vészesen fogy a magyar  

2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo