Napelem - Ragyogó kilátások Magyarországon

Környezetvédelem, költségcsökkentés, tiszta energia ingyen - ilyen és ehhez hasonló szlogenekkel csábítják a napelem-forgalmazó cégek a hazai kis- és középvállalkozásokat. Pedig magas beruházási költségű, komoly utánajárást igénylő technológiáról van szó. De nagy valószínűséggel az, aki egyszer belevágott, csak azt bánhatja meg, hogy nem nagyobb teljesítményű rendszert telepített.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szűkülő piac és a súlyosbodó adóterhek mellett az egyre emelkedő rezsiköltségekkel, köztük az egyre növekvő energiaárakkal is szembe kell nézniük a hazai vállalkozásoknak. Az energiahatékonyság növelése, a fűtés, a szigetelés korszerűsítése mellett a megújuló energiaforrások kiaknázása is komoly lehetőségeket tartogat a kkv-k számára, hogy csökkentsék költségeiket. A megújulók közül a napenergia dicsekedhet a legnagyobb potenciállal talán. Számos előnye van: nem fogy ki, nem kell szállítani, és árát a mindennapi piaci folyamatok sem befolyásolják. Nagy hátránya viszont, hogy a termelése nem egyenletes, erősen függ az időjárási tényezőktől, s meglehetősen drága beruházás a forráshiánnyal küzdő magyar vállalkozások számára.


Drága, de megéri?

Drága, de...

Gyakorlati tanácsok
Mérjük fel adottságainkat! A földrajzi adottságoktól függően nem biztos, hogy a napenergia a megfelelő beruházás, és a rendszer kiépítésénél is számításba kell venni az elhelyezkedést.
Tájékozódjunk! Keressük meg azokat, akiknek már vannak tapasztalataik a rendszer kiépítésével kapcsolatban!
Számoljunk! Minden költségtényezőt vegyünk figyelembe a rendszer tervezésénél, ha túl hosszú a megtérülési idő, érdemes lehet várni néhány évet, amíg a napelemárak csökkennek.
Használjunk profikat! Csak komoly, ellenőrizhető referenciákkal rendelkező céget válasszunk kivitelezőnek!
Gondolkozzunk hosszú távon! Ne csak a jelenlegi, hanem a jövőbeli igényeinket is vegyük figyelembe a rendszer megtervezésénél.
Pályázzunk! Érdemes már a pályázat kiírása előtt előkészíteni a pályázatunkat, hogy minél hamarabb elbírálhassák!

- Megéri - összegezte egy szóban a Piac & Profit kérdésére Nagy Norbert, a MANAP Iparági Egyesület tagja. - A beruházási költség viszonylag magas, viszont a kkv-k számára a pályázati lehetőségekkel együtt a megtérülési idő még rövidebb is, mint például egy lakossági pályázatnál.

A szakértő szerint egy öt főt foglalkoztató átlagos magyarországi kisüzem villamosenergia-fogyasztása az 1000 kilowattórát is elérheti havonta, ami megközelítőleg 50 ezer forintos villanyszámlát jelent. Ezt a fogyasztást egy 10 kilowattos napelemrendszerrel teljes egészében ki lehet váltani. A 60-70 négyzetméter területű rendszer kiépítése 4-6 millió forintba kerül, ami a mai energiaárak mellett tíz év alatt térül meg.

- A kiépítés módjától és a napelemek fajtájától is függ, hogy mennyibe kerül a befektetés. A legolcsóbb kínai napelemmel például már négymillió forintból is ki lehet hozni egy tíz kilowattos rendszert - tájékoztatott Nagy Norbert. - Ha nem tetőre telepítjük, akkor wattonként 600 forintra is felkúszhatnak a költségek, ha pedig jobb minőségű, nagyobb teljesítményű rendszert tervezünk, az összeg még magasabb lehet.

A megtérülési idő - a finanszírozás módja és a kiépítés esetleges pluszköltségei miatt - reálisan 10-12 év. A szakember tájékoztatása szerint a MANAP által tömörített cégek teljes körű szolgáltatást nyújtanak, azaz a pályáztatásban, az engedélyeztetésben és a kivitelezésben is segítenek a megrendelőnek. A leginkább időigényes a finanszírozás megoldása: hazánkban a cégek 95 százaléka pályázati forrást is igénybe vesz a beruházáshoz, önrészét pedig valamilyen hitelkonstrukcióban finanszírozza. Több hónapot vehet igénybe az engedélyeztetési eljárás is.

Napfényes hűtőház

- A gyermekeimre is gondolnom kell - indokolta az átállást megújuló energiaforrásokra Keczkó Péter, a Penta Familia Zöldség-, Gyümölcstermelői Értékesítő Szövetkezet igazgatója. A túlnyomórészt gyümölcs-nagykereskedelemmel foglalkozó cég Nagycserkeszen található négyszáz négyzetméteres alapterületű hűtőházát tavaly szerelték fel napelemekkel.

- A beruházásnál több költségcsökkentő tényezőt vettünk figyelembe. A húsz kilowattos rendszer a teljes energiafogyasztásunknak elvileg a kétharmadát fedezi, a gyakorlatban azonban akkor termeli a legtöbb áramot, amikor arra szükségünk van, azaz, amikor a nap a legerősebben süti a hűtőházat - mondta a cégvezető. A kiépített napelemrendszer kialakítása során a hűtőház déli oldalát látták el 32 fokban döntött acélszerkezetes féltetővel, amelyen a napelemek töltik be a födém szerepét. - Két legyet ütöttünk egy csapásra. Az áramtermelés mellett a napelem árnyékoló funkciót is betölt, és szert tettünk egy fedett tárolóterületre is - magyarázta az igazgató.


A Keczkó-testvérek - Belevágtak

A 150 négyzetméter felületű fotovoltaikus rendszer teljes beruházása 18 millió forintot tett ki, aminek 50 százalékát KEOP pályázaton nyerte el a cég, a másik 9 millió forintot pedig támogatott MFB-hitelből fedezték.

- A pályázati forrásból származó pénznek köszönhetően a felére csökkenthettük a megtérülési

Előnyök és hátrányok
Előnyök
csökkenti az üvegházgáz-kibocsátást,
csökkenti a függést a fosszilis energiaforrásoktól,
állandó forrás (évi 2000 napfényes óra),
egyszerű működtetés és fenntartás,
felhasználása nem jár légszennyezéssel vagy szén-dioxid-kibocsátással,
a technika elterjedésével a beruházási költség jelentős mértékben csökken.
Hátrányok
viszonylag magas befektetési költség,
nehézkes engedélyeztetés,
nem egyenletes energiatermelés
nagy helyigény

időt, ami így esetünkben kilenc év - mondta Keczkó Péter. Hozzátette: önerőből nem tudták volna végrehajtani a beruházást, a 15-20 éves megtérülési idő túl hosszú lett volna számukra. A tavaly október óta üzembe helyezett rendszer 20 kilowatt névleges kapacitás mellett a valóságban ennél 10-15 százalékkal több áramot termel, a hagyományosan gyengének számító téli hónapokban is 13,4  kilowattnyit adott le. - Többször előfordult, hogy azt hittük, rosszul működik, mert még teliholdas éjszakákon is mértünk termelést - mesélte az igazgató.

A rendszer egyébként teljesen automatizált, emberi felügyeletet vagy karbantartást nem igényel. A napelemekre 25 éves teljesítménygarancia van, s mivel az egész rendszerben nincsenek mozgó alkatrészek, a meghibásodás esélye is minimális. A pillanatnyi termelés online és mobiltelefonról is követhető. Az igazgató külön hangsúlyozta, hogy a rakodási költségek is jelentősen apadtak egy elektromos targonca beszerzésével, mert a napelemekből származó fölös energiával a targonca ingyen utántölthető. A hűtőház üzemeltetési költségei Keczkó Péter becslése szerint összességében a felére csökkentek.

- A kiépítésnél voltak apróbb csúszások, de nagyon jó tapasztalataink vannak, mind az energiahivatalnál, mind a szolgáltatónknál nagyon erős támogató szándékot tapasztaltunk. Ha újrakezdenénk, csak annyit változtatnánk, hogy nagyobbat építenénk.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo