A fogyasztók is felelősek az állatfajok eltűnéséért

Az ipari államokban élő fogyasztók is jelentősen hozzájárulnak a fajok eltűnéséhez szerte a világban. A veszélyeztetett fajok vörös listáján szereplő csaknem minden harmadik állat életét kockáztatja a globális kereskedelem - közölte vizsgálatai alapján egy nemzetközi kutatócsoport a Nature című szaklapban.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A fejlődő országokban a faji sokszínűség csökkenéséhez nemcsak azok a termelők járulnak hozzá, akik az ültetvények érdekében erdőket vágnak ki, hanem az európai, japán és észak-amerikai fogyasztók is, akik az ültetvények termékeit megvásárolják.  Világszerte tízezernyi növény- és állatfaj léte van veszélyben, vagy áll akár a kihalás szélén. Különösen Ázsia, Afrika és Amerika fejlődő országai veszélyeztetettek.

Gyilkos export
Néhány fejlődő országban, mint Madagaszkáron, Pápua Új-Guineában, Malajziában, Srí Lankán vagy Hondurasban a veszélyeztetett fajok több mint felét az exportra készülő termékek előállítása sodorja veszélybe. A főbb felvevőpiacok az USA, az Európai Unió és Japán.

Ausztrál, japán és olasz kutatók megvizsgálták, milyen szerepet játszik a globális kereskedelem a fajok eltűnésében. Ehhez 25 ezer veszélyeztetett állatfajt mértek össze 15 ezer árucikk kereskedelmével. Az eredmény szerint az invazív - agresszíven terjeszkedő - fajok hatását figyelmen kívül hagyva a fajok harminc százalékát veszélyezteti a nemzetközi kereskedelem. Korábbi tanulmányok is foglalkoztak már azzal, milyen mértékben gyorsítja meg a fajok eltűnését például a közép-amerikai kávétermesztés, a brazil szójatermelés vagy az indonéz és malajziai olajpálmaültetvények. A kakaó és kávé termesztése Közép-Amerikában például jelentősen csökkenti a Geoffroy pókmajom (Ateles geoffroyi) életterét. Ezért nemcsak a termelők, hanem a vásárlók is felelősek.

"Eredményeink egyértelműen megmutatják, hogy a helyi veszélyeket az ökonómiai aktivitás és a fogyasztók erősödő kereslete tovább növelik" - írják a szakértők, akik igyekeznek felhívni a figyelmet arra, hogy fontos lenne a fajok védelmét globális szempontok szerint megtervezni. Nemcsak az élettereket elpusztító helyi termelőket kell figyelembe venni, hanem az ebből a tevékenységből profitáló fogyasztókat is.

Nem elég ráadásul csak a veszélyeztetett fajokkal való kereskedelem megtiltása, hanem azon termékeknek a forgalmát is korlátozni kellene, amelyek hozzájárulnak a fenyegetettséghez. Fontos lenne továbbá a fogyasztókban tudatosítani ezeket az összefüggéseket. Fel lehetne tüntetni például a csomagolásokon az előállításnak a faji sokszínűségre kifejtett hatását is - vélik a kutatók.

Akkor is két Föld kéne, ha mindenki úgy élne, mint a magyarok
Radikális lépésekre van szükség világszerte - figyelmeztet a WWF által kétévente kiadott tanulmány, amelyet idén egy űrállomásról mutattak be! A növekvő fogyasztás, az erőforrások egyre intenzívebb használata és a sokasodó népesség egyre elviselhetetlenebb terhelést jelent Földünknek, világít rá a 2012-es Élő Bolygó Jelentés. A WWF és több más szervezet együttműködésében született jelentést idén a Nemzetközi Űrállomáson szolgálatot teljesítő holland űrhajós, André Kuipers mutatta be, aki talán a legátfogóbb perspektívából szemlélheti Földünk állapotát és változásait. "Csak egyetlen Földünk van. Innen fentről látom az emberiség hatalmas ökológiai lábnyomát befolyásoló tényezőket, köztük az erdőtüzeket, a légszennyezést, a pusztulást - mindazokat a kihívásokat, amelyeket az Élő Bolygó Jelentés mostani kiadása is bemutat. Jelenleg fenntarthatatlan módon terheljük a bolygót, pedig némi odafigyeléssel megvan a lehetőségünk arra, hogy megmentsük otthonunkat, nemcsak magunk, hanem az utánunk következő generációk számára is" - mondta el Kuipers.

Véleményvezér

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo