Fenntarthatóság cikkek

A legcukibb állatok vannak a legnagyobb veszélyben
Riasztó gyorsasággal zsugorodik Ausztrália őshonos állatvilága: a kipusztulás határára kerülhetnek néhány év alatt a kacsacsőrű emlősök, a koalák és a vombatok is. A veszélyt éppen az ember által betelepített macskák és rókák jelentik számukra és sokszor a védelmi programok sülnek el visszafelé.

Odafigyelés nélkül a megosztás sem környezetbarát
Habár környezetbarátnak gondoljuk a megosztáson alapuló gazdaságot, a valóságban, ha nem figyelünk oda, akkor itt is hamar túlfogyasztáshoz vezethet az emberi mohóság.

Már visszaszámol a világ
A világ számos országában már formálódnak azok a széleskörű összefogások, amelyekkel a mára a világ legnagyobb civil mozgalmává duzzadt WWF Föld Óráját ünnepeljük majd világszerte azonos időpontban.

Bünteti a megújulókat a kormány
Három a magyar igazság tartja a közmondás, ám törvényalkotónak sikerült ezt is túlszárnyalnia. Az elmúlt időszakban a napelemes rendszerek elterjedését nemhogy nem segíti elő a törvényalkotó, hanem igyekszik minél jobban megsarcolni azt – állítja egy szakmai szervezet.

Futurisztikus ökováros lesz Párizs 2050-re?
A „2050 Paris smart city” projekt antiszmog-tornyokkal, bioklimatikus csúcsokkal, fotoszintézis-tornyokkal, függőleges farmokkal és zöld hidakkal szeretné ökovárossá változtatni a francia fővárost.

Szeretjük a fenntarthatóságot, de pazarolunk
A magyarok 98 százaléka aktívan érdeklődik a fenntartható és költséghatékony otthoni megoldások iránt, 22 százalékukat viszont elsősorban a megtakarítási szándék vezérli. Számos magyar háztartásra jellemző azonban a pazarlás.

Mégis megéri zöldnek lenni
Az ezredfordulós nemzedék elvárása átformálja a csomagolóanyagok piacát, elvárják a fenntarthatóságot a fogyasztók a cégektől, ezért megéri megújuló forrásból érkező csomagolást használni, mert a vásárlók jelentős része akár többet is fizet egy ilyen termékért.

A szennyvízből is lehet várat építeni
Az egyre nagyobb mennyiségben keletkező szerves hulladék környezetkímélő, költséghatékony kezelése és hasznosítása megoldandó feladat Magyarországon és Európában egyaránt. Egy alig egyéves magyar kisvállalat olyan tudás birtokában van, amely minden szempontból tökéletes választ ad a problémára: a biológiailag lebomló hulladékokból Nébih-engedéllyel rendelkező, kereskedelmi forgalmazásra alkalmas, a műtrágyafüggőséget enyhítő komposztot állít elő. A hulladékkezelők a termékgyártással új lehetőséghez jutnak, a gazdák jelentős összegeket spórolhatnak.

Így spóroljunk mindennap az energiával!
Nem is gondolnánk, mennyit megspórolhatunk, ha kicsit odafigyelünk a háztartásunk napi működésére és nem veszítjük el a kontrollt.

A fenntartható energiagazdálkodás segíthet a legszegényebbeken
A hátrányos helyzetű településeken és a legszegényebbeknél már most megfizethetetlennek számít az energia. A magyar lakosság energiaszegénységén a fenntartható energiagazdálkodási módszerek elterjesztése segíthetne.
A jövő ételei: alga és nyomtatott kaja
Az ENSZ legfrissebb előrejelzése szerint 10,9 milliárd ember él majd a Földön az évszázad végére. Rovarok, műhús, tengeri moszat és 3D nyomtatóval elállított ételek, mind lehetnek az éhezés alternatívái, de vajon a gyomrunk is bírni fogja ezeket?
Jöhetnek a vízalatti városok
Utópia vagy valóság? Az Ocean Spiral tervezői szerint 15 éven belül felépülhet az első víz alatti város, mely 5000 embernek biztosítana otthont és megtermelné a saját energiaszükségletét.
Összefogtak a farkasokért
Megkezdődött a WWF Magyarország és az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság farkas védelmét szolgáló kutatói együttműködése. A hazai természetvédelem két kulcsszereplőjének megállapodása a háborítatlan erdei élőhelyek kialakításának fontosságára és az illegális farkas kilövések elleni harcra hívja fel a figyelmet. Erdei Zsolt világbajnok ökölvívó a WWF farkasvédelmi programjának arcaként áll ki a természetvédelem fontossága mellett.
Nyereséges etika
A cégvezetők még könnyen elbizonytalanodnak az etikus működés hallatán, pedig az egyáltalán nem áll ellentétben a nyereségességgel. Ugyanakkor ahhoz, hogy valós változás történjen fontos, hogy a profit ne írja felül a felelős üzleti gyakorlatot.
Egyszerű törvényekhez kell visszatérnünk
A természet törvényeit és az alapvető emberi értékeket nem hagyhatjuk figyelmen kívül, ha megpróbáljuk, annak olyan bukdácsolás a vége, mint ami most látszik a gazdaságban - hangzott el a Fenntarthatósági Csúcs üzleti etikus magatartásról szóló kerekasztal beszélgetésén. A növekedés helyett a fejlődés szakaszába kell átlépnünk.
Az etikus működés megtérül!
A gazdaság és az etika kooperatív szimbiózisa a túlélésünk egyetlen esélye – mondta előadásában Garaczi Imre, a Pannon Egyetem docense. A gazdaság és etika kapcsolata mindig is létezett, azt kell most megtalálnunk, hogy a modern világban mi az, ami képes működtetni és szabályozni ezt.
3 millió munkahelyet teremthet a megújuló energia
A megújuló energia 2008-ig 1,2 millió, 2020-ig közel 3 millió új, uniós munkahelyet teremthet. Ehhez azonban fogyasztói szemléletváltásra, körkörös hulladékgazdálkodásra van szükség. Mit jelent mindez a gyakorlatban? V. Németh Zsolt a Földművelésügyi Minisztérium (FM) környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára beszélt minderről a a Piac&Profit által szervezett Magyar Fenntarthatósági Csúcs 2014 című konferencián.
Nem a kapitalizmus a gond, hanem a globalizáció
Nem a kapitalizmus fenntarthatatlan, hanem a globalizáció – mondta Kerekes Sándor a Fenntarthatósági Csúcson elhangzott előadásában. Az elosztás megváltozatásával tehetnénk jelentős lépéseket, de ehhez arra lenne szükség, hogy a kapitalizmus számára kezelhető üzleti eseté tegyük a fenntarthatóságot is.
Több mint négyszázmilliárd jut energetikai fejlesztésekre
Magyarország több mint 400 milliárd forintot kaphat az energiaszektor fejlesztésére, emellett 220 milliárd forint fejlesztési forrással bővülhet a hazai költségvetés. Ilyen hatással is lehetnek a globális klímapolitikai tárgyalások a magyar gazdaságra.
Arányosan kéne vállalnunk a felelősséget
Hiába történnek már lépések a működésünk megváltoztatására, egyik napról a másikra nem fog menni a dolog. A lényeg az lenne, hogy mindenki saját felelősségének mértékében vállaljon részt a folyamatban – mondta Faragó Tibor a Magyar Fenntarthatósági Csúcs konferencián.
Jövőre megint megindulnak a japán bálnavadászok
Új kutatási programot terjesztett be Japán a bálnavadászatra, kevesebb állatot ölnének meg jövőre, mint amennyivel eddig végeztek: mindezt egy érvényes bírósági ítélet ellenére.
Hatalmas üveghajó-kórház épül Tunéziában
A futurisztikus jacht-kórházat egy orosz milliárdos üzletember és építész, Vasily Klyukin tervezte, aki előszeretettel tervez különleges felhőkarcolókat és dizájnos jachtokat. A White Sails Hospital egy grandiózus nemzetközi klinika lesz, összekötő láncszemet képezve a legnagyobb csomópontok, Hong Kong- Szingapúr-Dubai között.
Zenélő szélturbinák termelik az áramot
A megújuló energiát termelő zenélő szélturbinákat Laura Mesa Arango és Rafael Sanchez Herrera tervezte a 2014-es Land Art Generator Initiative pályázatra. A kürt formájú szélerőmű összesen 12 turbinából áll, melyek éves kapacitása 117 MWh.
Van még idő megmenteni a klímát – de nem sok
Legalább a felével csökkenteni kellene 2050-ig az üvegházhatású gázok kibocsátását, hogy kordában tarthassuk a globális felmelegedés okozta klímaváltozás hatásait. – figyelmeztet az ENSZ jelentésének zárófejezete.
Elkötelezetten a megújuló energiaforrásokért
Magyar-román együttműködés keretében a HAJDU Ipari Parkban, és Fugyivásárhelyen megújuló energiák hasznosítására, közös megvalósításban innovációs központok létrehozása fejeződött be október végén.
Egyedülálló közösség Kanadában - nem semmi, amit összehoztak
A Drake Landing egy 52 házból álló lakóközösség, amely sikeresen egyesíti a kanadai energia-hatékony technológiát a nap megújuló, korlátlan mennyiségben rendelkezésre álló energiaforrásával.
Szenzáció: új faj a metropolis kellős közepén!
A biológusok szinte napi rendszerességgel fedeznek fel új állat és növényfajokat, ám általában a tengerek mélyén, vagy az esőerdőkben. Ezúttal azonban a nagyvárosi dzsungelből ugrott elő egy új békafaj. Mi rejtőzhet még az orrunk előtt?
Ötször több forrás lesz energiahatékonyságra
Nagyságrendekkel nőnek az energiahatékonyságra jutó uniós források 2015-től, és kifejezetten energiahatékonysági célú hitelekre is lehet számítani. A lakosságnak is jut az uniós pénzből.
Közeledik az elektromos és a gázos kocsik kora
Az unió kihirdette az új irányelvet az alternatív üzemanyagok töltőinfrastruktúrájának kiépítésére. 2020-ig minden városban ki kell építeni az elektromos és a gázos kocsikat kiszolgáló töltőhálózatot, 2025-re pedig a főbb útvonalak mentén is elérhetővé kell tenni az utántöltést.
Veszélyben a reggeli kakaónk?
A kakaó árának ciklusos változásai komoly veszélyt jelentenek a nyugat-afrikai kisgazdálkodókra, ám az édességipar új beruházásokkal igyekszik a termelést hosszú távon fenntarthatóbbá tenni.
Ez lenne a leghatékonyabb rezsicsökkentés
Az energiahatékonyság a legolcsóbb energiaforrás - állítja a Nemzetközi Energiaügynökség legújabb jelentése. Sokat nyerhetnénk azzal, ha ugyanúgy költenénk a hatékonyságra, mint az energia előállítására.
Magyar siker az építészeti világversenyen
Tegnap este adták át a 2 millió dollár összdíjazású, negyedik alkalommal meghirdetett Holcim Awards fenntartható építészeti világverseny afrikai és közel-keleti régiójának díjait Bejrútban. A versenyen a pécsi Szabadics Attila és Rácz Mónica (ArchSus Csoport) menekülttáborokban létesítendő egészségügyi központ és iskola tervét különdíjjal jutalmazták.
Túl szép, hogy igaz legyen – sci-fibe illő fúziós reaktor tíz éven belül?
A Lockheed Martin amerikai fegyvergyártó óriás állítása szerint forradalmian új fúziós generátort dolgozott ki, amelyet tíz év múlva már kereskedelmi mennyiségben gyártanának is. Ha a bejelentés valós, az egész világgazdaság forradalmi változások előtt áll.
A Medence Csoporté a SUSCO Média Díj
A zsűri egybehangzó döntése alapján a kreatív újrahasznosítás mestere, a Medence Csoport kapta meg a SUSCO Média Díjat 2014-ben. A médiazsűri tagjai a - győztesen kívül - magas pontszámmal jutalmazták a már nagyon várt Ivócsap Projektet, a Zöld Nyomdát, valamint a napelemes közvilágítással foglalkozó Packers Energo Light Kft. standját is.
Idén is Bringázzunk a munkába!
A munkába való kerékpározás elleni kifogások megdöntésére építi őszi kampányát a Bringázz a munkába! (Bam!) akció, hiszen a rossz idő vagy a kimelegedés minimális kellemetlenségeiért cserébe számos pozitív élettani és egyéb hatás is kárpótolja a tekerőket.
A biomassza jelentheti a kiutat a kapcsolt termelésben
Az európai kapcsolt erőművek több mint fele borúsan látja a szektor jövőjét, kitörési pont a biomassza felhasználása és a mikrokapacitású egységek elterjedése lehet a szektor számára.
A telekocsisok igényesebbek
Bár a dráguló üzemanyagárak folyamatosan a közbeszéd részét képzik, amikor útra kelünk, nem szoktuk az autózás teljes költségét figyelembe venni, nem gondolunk a szervizköltségekre, a gépjárműadóra, vagy akár a kötelező biztosítás anyagi vonzatára.
Daloló virágok - és ez nem mese!
Öt óriási napelemes viráglámpa világít Seattle központjában, a megújuló energiaforrások kreatív példájaként. A virágok nemcsak lámpásként szolgálnak, hanem új trendet is elindíthatnak a városban.
Tippek, hogyan legyen „zöld” az iskolakezdés!
Itt van a tanév első napja, már hetekkel korábban megindult a roham az iskolaszerekért. Hogyan készüljünk fel a tanévre a fenntarthatóság jegyében? Hét zöld ötlet következik diákoknak és szülőknek.
Zöld híd épül Londonban
A brit főváros, London Európa egyik legzöldebb városa és a lakosai szeretnék, ha az is maradna. A City gazdag és változatos kertészeti örökségéhez szeretne hozzájárulni az új „zöld” híd is, a Garden Bridge.
Városzöldítő ötletekkel elviselhetőbb lesz az élet
Egyre több ember érzi úgy, főleg most a nyári kánikula küszöbén, hogy nem bírja már a városi zsúfolt és túlhajtott életet, nyugodtabb és kellemesebb környezetben szeretne élni. Sokan tervezik a vidékre költözést, de csak kevesen tudják megvalósítani, a többség a városban reked.
Nem szűnnek meg az AKG támogatások
A kormány nem szünteti meg az agrár-környezetgazdálkodási (AKG) támogatásokat, az új rendszer életbe lépéséig átmeneti finanszírozás bevezetésére készülnek. A támogatások kifizetésének egyetlen feltétele a gazdálkodók által vállalt kötelezettségek maradéktalan betartása és a kötelező adatszolgáltatás teljesítése.
Hamarosan jön az otthoni 3D nyomtató!
Mi lenne, ha otthonunkban használati tárgyakat, játékokat, ékszereket vagy bármi mást készíthetnénk használt PET palackok újrafelhasználásával? Ez már nem sci-fi, hanem a valóság.
Egyre jobban értékelik a fenntarthatóságot a befektetők
Nem a pénzügyi teljesítményt, sokkal inkább a megbízhatóságot tartják szem előtt a befektetők, amikor befektetési alapot választanak. Paradox módon a befektetők fele nem bízik abban, hogy alapkezelőik az ő érdekükben cselekednek.
Az a cél, hogy mindenki jól járjon!
Mi különböztet meg egy közösségi bankot, egy kereskedelmi banktól és miért éri meg egy ilyet üzemeltetni? Ezekre a kérdésekre is válaszolt Fáy Zsolt, a MagNet bank alapító tulajdonosa.
A legjobb appok a tudatos életmódért!
Ma már nem kell könyvtárba mennünk, vagy interneteznünk ahhoz, hogy hasznos tippeket szerezhessünk be a tudatos, zöld élethez, ugyanis az okostelefonjainkra számos, ezt a célt szolgáló alkalmazást telepíthetünk.
Kilóg a lóláb, ha hamis a felelősség
Visszaadni valamit a környezetünknek, a körülöttünk élőknek vagy egy értelmes ügyért csatarendbe állítani a kollégákat a céges kultúra egyik alapköve lehet - célt és értelmet ad a munkának és megerősíti a dolgozókat összetartó kötelékeket. Azonban felépíteni és fenntartani egy céget önmagában is kitölti a teljes munkaidőt, hatékonyan fenntartani mellette egy felelős társadalmi tevékenységet nagy kihívás, minden szempontból jobb tehát, ha az a cég működésének szerves része.
Zöldülnek az irodák a régióban
Egy cég a fenntarthatóság iránti elkötelezettségét azzal is tudja hangsúlyozni, hogy zöld tanúsítvánnyal rendelkező irodát választ. Úgy tűnik, a cégek számára is egyre vonzóbb ez a lehetőség.