Fenntarthatóság cikkek


Holcim Awards: új távlatok a jövőért

Holcim Awards: új távlatok a jövőért 

A világ 146 országában valósulhatnak meg a 3. Nemzetközi Holcim Awards for Sustainable Construction (Holcim-díj a fenntartható építészetért) világversenyre érkezett pályaművekben megfogalmazott építészeti projektek és elképzelések. Hazánkat ezúttal 32 pályázat képviseli.
Hatalmas természeti övezeteket vásárolnak fel

Hatalmas természeti övezeteket vásárolnak fel 

Az Egyesült Államok prominens milliárdosai hatalmas föld-felvásárlásba fogtak, hogy megmentsék az ipari fejlődéstől érintetlen parkokat és erdőket. Ezidáig Ted Turner, a CNN alapítója és a sikertelen AOL-Time Warner vállalategyesülés egyik összehozója volt az ország legnagyobb földmágnása. Riválisa és barátja, a kábeltévé-mogul John C. Malone azonban legújabb ügyletével leelőzte őt.
Eljött a megapoliszok kora?

Eljött a megapoliszok kora? 

Egyre nagyobb tömegek fognak olyan óriásvárosokban élni a globális népességnövekedés hatásaként, mint amilyen ma Sanghaj, Kairó, London vagy New York. De vajon elérhető-e a fenntartható és karbonsemleges életvitel a terebélyesedő metropoliszokban? Ugyanis ma ezekből kerül a légkörbe az üvegházgázok 80 százaléka. Magyarországon nem érvényesül ez a trend, amely alig kétmilliós városokból rövid idő alatt akár tízmilliós metropoliszokat „varázsol", Budapest nem növi túl magát, de hosszú távú életképessége érdekében összehangolt, sőt társadalmasított fejlődést kellene megvalósítania a jelenlegi szigetszerű fejlesztések helyett.
LEADERSHIFT: Túl a hagyományos vezetési filozófiákon

LEADERSHIFT: Túl a hagyományos vezetési filozófiákon 

A Budapest Klub és az ELA European Leadership Academy nagyszabású eseményt tart a Planetáris Tudat 11. Világnapjának Ünnepségén 2011. március 21-én. A kerekasztal-beszélgetésen a hazai és nemzetközi tudományos élet jeles képviselői beszélnek a globális gondolkodásról, a planetáris tudatról, az egyéni és a társadalmi tudatváltozás szükséges elemeiről a fenntartható világ érdekében.
Adományt tessék!

Adományt tessék! 

Nagy közhely, így aztán nagy igazság is, hogy ami valahol szemét, máshol kincs lehet. Erre az alapvetésre épít az adománybolt műfaja. Újrafelhasználás, társadalmi felelősségvállalás, fenntarthatóság, szolidaritás. Vajon miért nem működik ez itthon? 
Hogyan gyönyörködik Norman Foster?

Hogyan gyönyörködik Norman Foster? 

Ha létezik sztárépítész, ő mindenképpen az. Nem csupán a 20. század legismertebb, futurisztikus épületeinek, sci-fibe illő üvegcsodáinak megálmodója, de a környezettudatos tervezés pionírja is egyben. Újabban a világ első karbonsemleges városa, a sivatag közepén épülő Masdar City kiötlőjeként tartják számon a brit Norman Fostert.
Akik a szívószálba kapaszkodnak

Akik a szívószálba kapaszkodnak 

Ihatatlan vizet tisztító „szívószál" és maláriát okozó szúnyogcsípések elleni ágyháló. E termékekkel védi a harmadik világbeli szegények életét egy dán cég. Ha a kibocsátásikvóta-piacok szabályait sikerül bővíteni, karbonsemlegesítő projektként is elszámolható lesz az, ami eddig humanitárius adakozásnak számított.
Jövőbelátás: komputer modellezi a fenntartható világot

Jövőbelátás: komputer modellezi a fenntartható világot 

Új modelláló eszközt fejlesztenének, hogy megismerjék, milyen döntések kellenek egy fenntartható társadalom létrejöttéhez. A genfi CERN részecskegyorsítójához hasonlóan tudásgyorsítónak hívnák azt a még csak tervként létező szuperkomputert, mely a globális társadalom és az ökoszféra viselkedését szimulálná. A FuturICT csoport egyelőre befektetőket keres a projekthez: tíz éves ütemben 1,3 milliárd dollárra lenne szükség a szuperkomputer megépítésére.
A fenntarthatóság motorja a piac is lehet

A fenntarthatóság motorja a piac is lehet 

A fenntartható fejlődés évkönyvét adta ki a TVK pénzügyi támogatását élvező GKI, nem fukarkodva egy-két érdekes megállapítással, így azzal, hogy a térségben hazánk rendelkezik a legkedvezőbb erőforrás-termelékenységi mutatóval.
Ilyen a 21. század: széntüzelésű energiát falnak a szerverek

Ilyen a 21. század: széntüzelésű energiát falnak a szerverek 

Az internetes adatforgalom bővülésével és gyorsulásával exponenciálisan nő a számítógépes infrastruktúrák energiaigénye. Miközben a Facebookot felhasználói és környezetvédő aktivisták ostromolják, hogy váltson megújuló energiákra, a Google már zöld energiákba fektet, de több állami finanszírozást látna szívesen a megújuló energiákat övező kutatás-fejlesztésben.

Ezek voltak 2010 nagy zöld eseményei! 

Mi tettünk bolygónk természeti egyensúlya és civilizációnk fenntarthatósága érdekében és ellenében 2010-ben? Csokorba gyűjtöttük a tavalyi év ökológiai szempontból legfontosabb  eseményeit. Nem kizárólag a természeti katasztrófákra koncentrálunk, a pozitív kezdeményezéseket és innovációkat is sorra vesszük.

Zöld elit: íme 2010 legzöldebb vállalatai! 

A tekintélyes amerikai hetilap, a Newsweek szakemberek és kutatócégek bevonásával két toplistát készített a legzöldebb világmárkákról, az Egyesült Államokban és globális szinten nyújtott teljesítményük alapján. Mely nagyvállalatok kerültek be 2010 környezettudatos üzleti elitjébe? Az elmúlt néhány év nagy trendjének az energiatakarékosság tűnik.

Kedvenc márkáink, zöld energiával 

Mely intézmények törekedtek leginkább arra, hogy minél kevesebb fosszilis energiaforrást vegyenek igénybe? Az amerikai Green Power Partnership megadja a választ: az éves megújuló energia-fogyasztás szempontjából vizsgál magáncégeket, valamint állami és oktatási intézményeket az Egyesült Államokban.

Melyek voltak 2010 legzöldebb láncai? 

A portlandi Portfolio 21 nyílt végű befektetési alap a legkörnyezetkímélőbb céges ellátási láncokat vizsgálta. Mely vállalatok tettek szert tavalyi működésükkel zöld babérokra?

Érdemes feldolgozni: arany, ezüst, réz a mobiltelefonokban 

A feleslegessé vált mobiltelefon, fényforrás, porszívó nem csak környezetterhelő, hanem érték is - állítják az MTI által megkérdezett szakemberek. Egy átlagos mobiltelefonban például a periódusos rendszer több mint 40 eleme megtalálható, köztük több nemesfém is.

"Hogyan tehető kifizetődővé a zöld biznisz?" 

Nagy átalakulások előtt áll a nemzeti energiagazdálkodás, hogy a következő tíz évben az Unió zöld irányvonalai által megszabott szintre és állapotba kerüljön. Az ágazatban gyors az innováció, sok a kérdőjel, és sok a teendő is. A kormány stratégiája már merőben új irányokba mutat - mondták a november végén tartott Első Magyar Fenntarthatósági Csúcs, a fosszilis energia és az alternatív, megújuló energia egymással szembeni esélyeiről, a sürgető tennivalókról, illetve a hazai problémákról szóló kerekasztal-beszélgetésén.

'A rendszer mindaddig növekedni fog, amíg össze nem omlik" 

Bár az emberiség egyre többet foglalkozik a fenntarthatóság fogalmával, mégis egyre rohamosabb tempóban romboljuk a környezetet magunk körül - jelentette ki Lányi András filozófus, író az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcson.

A kérdés ugyanaz: hol vannak a növekedés határai? 

A népességnövekedés és az ipari fejlődés gyorsulása, valamint a természeti erőforrások véges volta közötti veszélyes ellentétet először tette egyértelművé a széles nyilvánosság számára harmincnyolc évvel ezelőtt a Meadows-jelentés. A Római Klub megbízásából készült, 1972-ben megjelent tanulmány címe a ma számára is sokat mondó: A növekedés határai.

Legyél Te is zöldszemű! 

Ötödik alkalommal hirdeti meg a KÖVET Egyesület a Zöld Iroda versenyt, amelyre 2011. január 31-ig várják a zöldülni vágyó szervezetek irodáinak jelentkezését. A verseny célja, hogy feltárják és csökkentsék az irodahelyiségekben és az irodai működéssel járó környezeti terheléseket, valamint környezettudatos gondolkodást alakítsanak ki a dolgozók körében. A verseny legjobbjainak teljesítményét a KÖVET díjjal ismeri el, melyeket az immár hagyományosan a budapesti Kinnarps Irodaházban megrendezendő Zöld Iroda kiállításon adnak át, 2011. június 23-án.

A fejlődésnek is vannak határai 

„Ez egy túltermelő rendszer miközben a népesség fele éhezik, egyötöde pedig a létminimum környékén él. A természet kihasználása nem folytatható, be kell látni, az erőforrások nem végtelenek és a fejlődésnek is vannak határai. Ennek nyomán alakulnak ki a krízisek az élet különböző területein." - üzente László Ervin, a Budapest Klub elnöke a november végén tartott az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcson. Az interjút a Piac és Profit főszerkesztője, Demcsák Mária készítette.

Müller Péter: "Először magunkat kell rendbe tennünk" 

"Az ok az emberben van, a világ az okozat. A tudatos tudat és a tudattalan világa összefügg, az ember benső világa és a külső környezete egymás tükörképe. Tehát először magunkat kell rendbe tennünk" - jelentette ki Müller Péter író a november végén tartott Első Magyar Fenntarthatósági Csúcson.

Gelbaum, a Szilícium-völgy „napkirálya” 

Amerika egyik legbőkezűbb zöld pénzembere 500 millió dollárt fektetett be napenergia-technológiákba, nonprofit céllal pedig több százmilliót adományozott környezetvédelmi programoknak.

Melyiket választjuk a háromféle forgatókönyvből? 

A túlfogyasztás megszüntetése, a lelassított fejlődés és a felesleges luxustermékek nagy részéről való lemondás a fenntartható fejlődéshez vezető egyetlen út Tóth Gergely, a Pannon Egyetem docensének az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcson elmondott beszéde szerint. Kérdés, ez is fog-e bekövetkezni?

Összeülnek a felelősen gondolkodók 

A Balatonalmádiban november 18.-án kezdődő és 19.-én véget érő Első Magyar "Fenntarthatósági Csúcs"-ra a társadalom és gazdaság széles köréből, mintegy 430-an regisztráltak. A rendezvény a fenntartható fejlődés átfogó megközelítését vállalta fel.

Páratlan összefogás a fenntartható fejlődés ügyében! 

Páratlan társadalmi összefogás tapasztalható az Első Magyar "Fenntarthatósági Csúcs" konferencia körül.  Eddig mintegy 33 szervezet, köztük a nonprofit szektor képviselői, a legkülönfélébb gazdasági szakmai szervezetek, a megújuló energiákban, hulladékgazdálkodásban, környezetvédelemben érdekelt gazdasági és érdekvédelmi szervezetek, szövetségek, az alternatív, megújuló energiák elterjedésében érdekelt szervezetek, ipari és kereskedelmi kamarák stb. karolták fel a fenntartható fejlődés témájának nemzeti szintű megvitatását. Szokatlanul sok média is csatlakozott a rendezvényhez.

Merész húzás: egyeurós cipőt "tesztelt" az Adidas 

Szuperolcsó cipőt tesztel Bangladesben az Adidas, az átszámítva alig 300 forintos lábbeli első szériáját néhány nap alatt elkapkodták a koldusszegény országban. A német cég, amely 2015-re a Nike-ot megelőzve a sportszergyártási ágazat vezetője kíván lenni, milliárdos üzletet vár a Nobel-békedíjas Muhammad Junusszal kidolgozott koncepciótól.

Közösségi bankok: fair pénzügyek 

Miközben a politika és a média is többnyire a globális válságra fókuszál, vannak, akik szerint a szegénység és a klímaváltozás hosszú távon károsabb következményekkel jár a világra nézve. Néhány alternatív pénzintézet is ezt vallja.

Az önfenntartó falu: Túristvándi 

Komoly hit kell - magunkban, a jövőben - ahhoz a folyamathoz, amelynek során egy gondolatból tárgyiasult valami lesz, különösen, ha az a helyi társadalom belső viszonyait befolyásoló, sokszereplős projekt. De a nehéznek tűnő helyzetekben is van mozgástér, csak fel kell ismerni, és tudni kell kihasználni. Aki elindul ezen az úton, mások hitét is erősíti, s ezzel az egyéneken keresztül a közösséget is.

32 millió forint benzinpénz és 135 ezer kakaóscsiga 

A szokatlanul barátságtalan időjárás miatt a tavaly őszinél ugyan kevesebben regisztráltak a Magyar Kerékpárosklub Bringázz a munkába! kampányának őszi fordulójába, azonban ők arányosan többet kerékpároztak. A résztvevők 5 hét alatt összesen 1.5 millió kilométert tekertek, ezzel 285 tonna Co2 kibocsátástól kímélték meg a légkört és 32 millió forint benzinpénzt spóroltak meg, továbbá 35 millió kalóriát égettek el, ami 135 ezer kakaós csigának felel meg.

Íme, az elektromos autózás guruja! 

Elektromos gépjárműmodellek már voltak, de senkinek sem akaródzott pénzt fektetni akkutöltő hálózat kiépítésébe. Ekkor lépett színre az olajfogyasztást nélkülöző jövőkép híve, Shai Agassi.

A Károly Róbert Főiskola zöld missziója 

A Károly Róbert Főiskola zöld főiskolai missziója a hosszú távon fenntartható fejlődés hatékony elősegítése. A sikeres pályázati projekttel a már meglevő tudást és a gazdasági szférával kialakított, működő kapcsolatokat fogják intenzívebbé tenni, többek között a technológia transzfer szolgáltatások nyújtásával, új kapcsolatok kiépítésével és a kutatási eredmények még hatékonyabb alkalmazásával. 

Müller Péter, Láng István és Kozma atya a jövőről és jövőért 

Az 1992-es Rioi Nyilatkozat és a 2002-es johanessburgi Fenntartható Fejlődési Világtalálkozó után, a fenntarthatósági  világ-csúcstalálkozó 2012-es eseménye előtt az 1. Magyar „Fenntarthatósági Csúcs" konferencia a hazai  szereplőket hívja egybe, számvetésre és jövőkép megrajzolására.

Jön a magyar "Zöld New Deal" 

Kétszázezer új munkahely jöhet létre a zöld gazdaságban, miközben jó okkal reméljük, hogy meg is találjuk azokat a technológiákat, amelyekkel vezető szerepet érhetünk el a piacon - tartja realitásnak Olajos Péter energia- és klímapolitikai helyettes államtitkár, aki hálózatot, önfinanszírozó fejlesztéseket tervez, és létrehozza a „megújulók" interaktív katalógusát is.

"Eldobókultúrában" élünk 

Senki sem vizsgálja hazánkban a hulladék-újrahasznosítás ökológiai lábnyomát, a tevékenység törvényileg túlszabályozott, és még profitérdek is keveredik bele. Újabban pedig az államosítását tervezik.

Elismerést ért a környezetbarát korszerűsítés 

A Mars Magyarország Kisálleteledel Gyártó Kft., a Pedigree® állateledel termékcsalád gyártója a KÖVET "Ablakon bedobott pénz" kampányának keretében Környezeti Megtakarítási Díjat nyert.

A fosszilis energiákról tanácskoznak Miskolcon 

Miskolcon tartja következő eseményét a "Kezünkben a Jövőnk" rendezvénysorozat, a Megújuló és fosszilis energiák kapcsolódása és leghatékonyabb felhasználási módjai címmel.

Viszlát zöld, jön a kék gazdaság! 

„A jövő gazdasági modelljei jól tennék, ha számításba vennék a természet és a fizika által inspirált innovációk stratégiai előnyeit" - ajánlja Günter Pauli „Kék gazdaság" című könyvét Anders Wijkman, a Svéd Tudományos Akadémia tagja és az Európai Parlament képviselője. Az új paradigma nem a „mindent zöldebb" elvre épül, hanem azt tanácsolja, hogy a természettel ellesett kreatív innovációkkal, profitorientáltan vállalkozzunk. A Kék Gazdaság „újdonsága" a rendszerszemléletben való gondolkodás, kiterjesztve azt a természeti környezetre, a természet maximális hatékonyságú, önszabályozó folyamatainak gazdaságba való átültetésével.

Varázsgömb helyett: milyen lesz a jövő kereskedelme? 

Gazdasági válság, világméretű átrendeződés, globális klímaváltozás, szokatlan demográfiai trendek, megállíthatatlan technológiai fejlődés - olyan kihívások ezek, melyek alapjaiban új gondolkozásmódot követelnek.

Teendők, hogy fenntartható legyen a fejlődésünk 

A Vision 2050 jelentés, mely 14 gazdasági szektor másfél éves kutatási eredményeit dolgozza fel, felvázolja a teendőket, melyek a jelenlegi globális trendeket (romló ökoszisztémák, éghajlatváltozás, népességnövekedés, stb.) kedvezőbb irányba fordíthatják - derült ki a szeptember 23-án tartott fórumon, melyet a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért Közhasznú Egyesület rendezett.

Eldőlt: Bubi lesz a közbringra-rendszer neve 

A győztes BuBi 9.632 voksot kapott, s összesen 38.403 szavazat érkezett, hogy mi legyen a jövőre startoló budapesti közbringa rendszer neve. A megvalósító és üzemeltető fővárosi szakcég, a Parking Kft. augusztus elején indította el a másfél hónapos névpályázatot. Az első körben 3.727 javaslat érkezett, ezek közül választott ki ötöt egy hét tagú zsűri, amelyekre szeptember 15-én éjfélig lehetett szavazni. A befutó BuBi mögött a sorrend a következőképpen alakult: bico 9.515, kerékbár 7.351, cimbike 6.051, bérbi 5.854 szavazat. Az Európai Unió 900 millió forinttal támogatja a fővárosi kerékpáros közösségi közlekedési rendszer létrejöttét.

Autók alternatív energiával: mit tartogat a jövő? 

A kockázati tőke nem merészkedik elég bátran az alternatív üzemanyagú autók körüli kutatás-fejlesztés mezejére. Az amerikai Energiaügyi Minisztérium ezért két év alatt 400 millió dollárt oszt szét fejlesztésre.

Mindent fel a felhőbe!  

Az infokommunikációs ipar rohamos fejlődése megváltoztatta a világunkat. Máshogy dolgozunk, szórakozunk, közlekedünk és így tovább. De az új technológiák hatással vannak korunk egyik legnagyobb problémájára, a globális felmelegedésre is. A szektor fejlődésének, saját ökológiai lábnyomának csökkentése mellett, jelentős a hatása más iparágak zöldebbé tételére is.

Tanulnak a politikusok és gyáriparosok: zöldnek lenni trendi 

Érdekes glosszát közölt a Washington Times Tim Wilson tollából. Írásában arra hívta fel a figyelmet, hogy környezetvédelmi okokra hivatkozva egyes washingtoni politikusok, a szakszervezetek és a gyáriparos szektorok hirtelen egy nótát kezdtek fújni a zöldekkel.

Dizájnkukák a boltokban: hátha rákapunk 

Hamarosan megjelennek az Öko-Kord Országos Nonprofit Kft. formatervezett gyűjtőedényei. A koordináló szervezet új szolgáltatása keretében különböző csomagolóanyag-fajták szelektív visszagyűjtése válik lehetővé a vásárlás helyszínén.

Idén is megkeresik a Zöld Békát 

A Deloitte Magyarország idén is meghirdeti a Közép-európai Környezeti Jelentés Díjat (Central European Environmental Reporting Award, CE ERA), népszerű nevén Zöld Béka Díjat. A díjra Közép-Európa bármely országában bejegyzett vállalat pályázhat, függetlenül az üzleti szektortól, amelyben tevékenykedik, vagy a foglalkoztatottak számától, és attól, hogy éves jelentése részeként, vagy külön környezeti illetve fenntarthatósági jelentésben mutatja be környezeti teljesítményét.

Visszatért a magyar expedíció a svájci Alpokból 

Visszatért a svájci Alpokból a magyar Monte Rosa expedíció, amely azzal a céllal indult útra augusztus 15-én, hogy felhívja a figyelmet a fenntartható építészetre és a független Holcim Awards for Sustainable Construction (fenntartható építészetért) világverseny harmadik fordulójának kiírására. A svájci Alpokban található fenntartható Monte Rosa menedékházat speciális felszereléssel, négy óra gyaloglással közelítették meg egy gleccseren keresztül. A Hegyikristálynak becézett jövőbe mutató menedékház a Holcim verseny 2008-as európai döntőjén szerzett bronzérmet. Erőss Zsolt, minden idők legeredményesebb magyar hegymászója is tagja volt a szakemberekből és szakújságírókból álló expedíciónak.

Zöldülnek: Merre tovább Porsche, VW? 

A kőolaj kifogyóban van, de tíz éven belül még nem kell jelentős változásra készülnünk, a szénhidrogének maradnak az elsődleges üzemanyagfajták. Az új technológiák még túl drágák, a vevők nem tudják vagy nem hajlandók megfizetni az új fejlesztéseket, még nem bíznak bennük.

Zöld-e a zöldebb? 

Ötletek, víziók, megoldások tömkelege versenyez egymással a fosszilis energiák kiváltására, és ezzel az üvegházgáz-kibocsátás mérséklésére, hogy megfékezzük a globális felmelegedést, amelyet egyre súlyosbít a légszennyezés.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Adózás

Ketyeg az óra, néhány napja maradt a cégeknek és lejár egy fontos határidő

Ketyeg az óra, néhány napja maradt a cégeknek és lejár egy fontos határidő  

Rohamosan közeleg a külföldiáfa-visszatérítési kérelmek benyújtási határideje.

Jogi kisokos

Sötétben tapogatóznak a hazai cégek

Sötétben tapogatóznak a hazai cégek  

A hazai vállalatok jelentős része nincs tisztában azzal, milyen környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szempontoknak kell megfelelniük.

Cégblog

Tombol az ESG-átvilágítási láz

Tombol az ESG-átvilágítási láz 

Egyre fontosabb szempont lesz a felvásárlások és összeolvadások során.

Klímablog

Nemsokára tényleg lesz magyar narancs

Nemsokára tényleg lesz magyar narancs 

Eltűnhet a málna, terem a banán, új háziállatok lesznek a magyar mezőgazdaságban.

Infokom

 Új szelek fújnak a nagyvállalatoknál

Új szelek fújnak a nagyvállalatoknál  

Habár az utóbbi években csökken a keresleti nyomás az IT munkaerőpiacon, a jó technológiai szakemberekre továbbra is egyre nagyobb szükség van.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo