Zöldre át!

A környezet és védelme központi témává vált, és új magatartást hozott az üzleti életbe a szabályozás terén éppúgy, mind a közvéleményben: a felelős vállalatok vonzóbbak a fogyasztók és a döntéshozók szemében is. Ráadásul az effajta gondolkodás közvetlen versenyelőnyt is teremt.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Annak igazolása, hogy nem csupán hangoztatott nézeteik, hanem valós működési stratégiájuk is fenntartható, egyre fontosabb a szervezetek számára. Ahogy fontos a környezet védelme is, amely csak tervszerűen, a vállalkozás minden elemébe beépülve lehet eredményes.

Összekapcsoltan

Emberi tényező
A felelős működés irányába mutató lépéseket azonban tanúsítvány nélkül is el lehet kezdeni, annál is inkább, mert az említett rendszerek csak az alapvető keretet adják meg ahhoz, hogy a szervezet aztán mindennapi folyamataiban alkalmazni legyen képes a környezettudatosság elveit. A környezetközpontú vállalati stratégiára való átállás a tapasztalatok szerint legalább egy, szilárd meggyőződésű embertől indul, akinek elég nagy a befolyása ahhoz, hogy lépésről lépésre keresztülvigye a változást a szervezeten, ami a bizonytalan környezet miatt nem egyszerű. A környezettudatos vállalati működés alapfeltétele a munkavállalók aktív bevonása is, mivel környezettudatos vállalatirányítási eszközök működése gyakran a szervezeti ellenálláson, tehetetlenségen, érdektelenségen akad meg. A dolgozók bevonásának eredményeként viszont – mintegy járulékos nyereségként – javul a munkamorál, és jelentősen nőhet az alkalmazottak lojalitása a céghez.

A környezettudatos vállalatirányítási rendszert leíró nemzetközi szabvány célja, hogy az eredményes környezetközpontú irányítási rendszer (KIR) elemeit össze lehessen kapcsolni a vezetés egyéb követelményeivel. Ennek megvalósítása azonban súlyos anyagi és egyéb erőfeszítéseket követel. A tanúsítottan is környezettudatos - vagyis az ISO 14001-es szabványnak megfelelő - működés kialakítása legalább egy évig tart, költsége jó esetben is milliókban mérhető, végigviteléhez tehát elhivatottságra is szükség van. A megtérülés, bár bizonnyal nem marad el, mindenképpen hosszabb távú, ami a mostani válsághangulat közepette sajnos kevesek számára elég. A világon mintegy 89 ezer vállalat rendelkezett ISO 14001-es tanúsítvánnyal 2009-ben a Standard-Team adatai szerint, a legtöbb Japánban, de az élvonalban megjelent Kína és Spanyolország is. Magyarország a „világranglista" szerint a 21-22. helyen áll e tanúsítványok számát tekintve.

Az Európai Unió 1993 júliusában kibocsátott Eco-Management and Audit Scheme (EMAS) rendelete is módszert kínál a szervezetek számára környezeti teljesítményük fejlesztéséhez, publikálásához és ezen keresztül a környezettudatos vállalati működés megvalósításához. A logójának a használatára jogosult szervezetek a bizalmat, az átláthatóságot és a környezettudatosságot képviselik.

Közvetlen és közvetett előny

A környezet és fenntartható fejlődés iránti elkötelezettség javítja a cég arculatát, így szerepe lehet az ügyfelekkel, de az állami szervezetekkel való jobb kapcsolat kialakításában is. A környezettudatos működés szempont már például a közbeszerzések elbírálása során is.

A hosszabb távú pozitív hatások mellett a változásnak közvetlenebbül érezhető előnyei is vannak. A jobb energiafelhasználás, a korlátozottabb vízfogyasztás, a körültekintőbb nyersanyag-kiválasztás, a hulladék csökkentése és lehetőség szerinti újrafelhasználása számottevően mérsékli a költségeket, így növeli a vállalat versenyelőnyét. Egyszerű példa: ha egy termékre kevesebb csomagolás kerül, az csökkenti a vállalat által termelt hulladékot. Ez jó a természetnek, vonzóvá teszi a céget a környezettudatosság iránt elkötelezett, egyre növekvő fogyasztói réteg számára, mindemellett a be nem szerzett csomagolás sem kerül pénzbe.

A hosszú távú nyereség előnyeinek meglátásához gazdaszemléletre van szükség, vagyis arra, hogy a vezető a rövid távú kizsákmányolás helyett a fenntartható fejlődést tekintse üdvösnek. A rendszeres elbocsátások, váratlan átszervezések, a bizonytalan vállalati jövő mind megnehezítik azt, hogy egy vezető ne az adott évi nyereségre helyezze a hangsúlyt - vagyis arra a szinte egyetlen mutatóra, aminek alapján a teljesítményét értékelik -, hanem hosszabb távon beérő, kevesebb azonnali eredményt mutató fejlesztések levezénylésébe kezdjen.

Fenntartható helyhatóság
Az önkormányzat cégének jár a jelző, de az újszilvási helyhatóságot lehetne igazán a „felelős” minősítéssel illetni. Dr. Petrányi Csaba polgármester ki is jelenti: „Elkötelezettek vagyunk az alternatív energiahordozók alkalmazása tekintetében, már csak azért is, mert az önkormányzat a fenntarthatóság jegyében is csökkenteni akarja a rezsijét.” Jó pár évvel ezelőtt már felszerelték az idősek otthonára a napkollektort, hogy legyen „ingyen” meleg víz az intézményben. Később a geotermikus energia felhasználásába invesztáltak. A Norvég Alaptól elnyert pénz fedezte a költségek 85 százalékát.
A múlt év októbere és 2011 áprilisa közepéig tartott a próbaüzem, jól vizsgázott a 445 méterről felhozott, 33 fokos víz hasznosítása. A hőszivattyúk „leszedik” a hőt, a 14-15 fokos víz pedig bekerül a vízműbe, ahol megtisztítják, majd a napi 260-280 köbmétert ivóvízként fogyasztják el az újszilvásiak. Az önkormányzat lesz a gazdája annak a Közép-Európában is egyedülálló, kéttengelyes forgatórendszerrel ellátott, 400 kilowatt teljesítményű naperőműnek is, amelynek telepítését ez év novemberére fejezik be. A projekt lényege az, hogy az összes önkormányzati intézmény villamosenergia-fogyasztását kiváltják, s a közvilágítás áramszükségletét is „megtermeli” a kéthektáros mezőre épített erőmű. Az évi 606 ezer kilowatt bemegy a hálózatba, az intézmények pedig onnan vételezik az áramot: pró és kontra órával mérik a „forgalmat”, majd elszámolnak.
GL

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo