Ilyen a 21. század: széntüzelésű energiát falnak a szerverek

Az internetes adatforgalom bővülésével és gyorsulásával exponenciálisan nő a számítógépes infrastruktúrák energiaigénye. Miközben a Facebookot felhasználói és környezetvédő aktivisták ostromolják, hogy váltson megújuló energiákra, a Google már zöld energiákba fektet, de több állami finanszírozást látna szívesen a megújuló energiákat övező kutatás-fejlesztésben.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A szerverközpontok működtetése (és főleg hűtése) nagy mennyiségű energiát igényel. Az amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) szerint a szerverközpontok az USA energiafogyasztásának 1,5 százalékát teszik ki, de éves emissziójuk 2020-ra a jelenlegi négyszeresére, 680 millió tonnára nő, amivel lehagyják a légiközlekedés kibocsátását is, írja a New York Times.

A jelenlegi növekedési tendenciát kivetítve a Facebook energiahasználata 10 év múlva könnyen 2 billió (2 000 000 000 000) kilowatt/órára nőhet, állítja a Greenpeace, mely szerint ez a mennyiség egyenlő Brazília, Kanada, Franciaország és Németország teljes energiafogyasztásával.

Facebook: Social helyett SoCoal Network

Az 500 millió felhasználót tömörítő Facebook energiaigényei a megosztott tartalom bővülésével egyenes arányban nőnek, s a cégre már ráripakodott a Greenpeace, amiért új oregoni adatközpontja ellátásához olyan energiaszolgáltatóval szerződött (PacifiCorp), mely 58 százalékban széntüzelésű erőműből szolgáltatja az energiát - ráadásul augusztusban bejelentette, hogy ezt az új létesítményt dupla akkorára építi, mint eredetileg tervezte.

A közösségi (social) szót a zöld szervezet gunyorosan át is írta SoCoal-ra (olyan szenes), és felszólította a Facebookot a fosszilis energiák kiváltására. A Greenpeace azt azért elismerte, hogy a Facebook helyszíne és dizájnja megválasztásával lehetővé tette, hogy energiatakarékos szervereken működjön. A Facebook szóvivője hangsúlyozta, a közösségi honlap több adatközpontot bérel más társaságokkal közösen, ahol nem lehetett beleszólása az energiaforrások kiválasztásába.

Az alapító, Mark Zuckerberg úgy magyarázta cége energia-stratégiáját, hogy a régi adatközpontok még széntüzelésű energiára hagyatkoznak, az újak viszont már nem, az oregoni pedig vízerőművek által generált energiát vesz majd igénybe. A PacifiCorp ezzel szemben azt állítja, hogy csak 10 százaléknyi vízenergiát tartalmaz a szolgáltatása, ugyanennyi megújuló energiát, 20 százalék földgázt és 58 százalék széntüzeléses energiát. Zuckerberg erről nem tett említést. Szóvivője azonban 50 százalék körüli széntüzelésű arányt ismert be.

A közösségi oldal félmillió felhasználója "lájkolta" azt a felszólítást, hogy a Facebook váltson zöld energiákra. A PacifiCorp csak 205-re kívánja 25 százalékra emelni a megújuló energiák arányát az áramszolgáltatásában. A cég az USA második legnagyobb szélenergia-szolgáltatójának titulálja magát.

A Google zöld energiái

A Greenpeace az évek során sikeresen segédkezett a Hewlett Packard és a Toshiba a zöldebbé válásában. A Szilikon-völgy nagy márkája, a Google és üzleti partnerei 2007 óta több milliárdot fektettek "tiszta" energiák fejlesztésébe, többek közt egy óceán-mélyi hálózatba, amely a vizi szélkerék-parkot köti össze a szárazfölddel (az USA északkeleti partjával). 38 millió dollárt invesztáltak továbbá egy észak-dakotai szélkerék-farmba. A Google húsz éves távra kötelezte el magát a szélenergia projektek mellett, amivel célja, hogy ily módon védje ki az olajár emelkedéseit.

A Yahoo 2014-re vállalta, hogy 40 százalékkal csökkenti adatközpontjai "karbon intenzitását", ami lehet afféle átcsoportosítási trükk, illetve PR-fogás is, hiszen Kína hasonló szlogennel vállalta emisszió-csökkentését a Koppenhágai klímacsúcs után: az említett kifejezés nem mást jelent, mint az egységekre jutó kibocsátás csökkentését. Ez akkor is létrejöhet, ha több létesítmény között osztják el ugyanazt az emissziót. De az összkibocsátás ettől még nem csökken. 

A Google több új energiafajta fejlesztésébe is pénzt tett, de törekvései eddig nem jártak látványos sikerrel, s Bill Weihl, a cég zöld energia-projektekért felelős funkcionáriusa lépten-nyomon hangsúlyozza, hogy a kormánynak is hangsúlyosabban kellene költenie az innovációra - mivel a K+F-t elsősorban a kockázati tőkével finanszírozzák, aminek alapvető sajátossága, hogy a több irányba is futó technológiai fejlődés sok-sok veszteséges zsákutcát bejár, mire kikristályosodik, melyik lesz a nyerő (és a többi tévedés veszteségét extraprofittal kiegyensúlyozó) megoldás.

A füstfelhőtől a felhő alapú megoldásokig
A saját, házon belüli adattárolás és szerverhasználat helyett külsős számítógépparkok igénybe vétele átlagosan 30 százalékkal csökkentheti egy-egy cég infrastruktúrájának karbon-lábnyomát, erre az eredményre jutott a Microsoft megbízásából az Accenture és a WSP Environment & Energy vizsgálata.
A felhő alapú megoldások elsősorban az energiafogyasztás racionalizálásában tudnak kedvező zöld alternatívái lenni a cégen belüli IT-részlegeknek. A kutatás 100, 1000 és 10 000 fős cégeknél vizsgálta a szerver- és hálózat-működtetés, illetve az adattárolás ökológiai lábnyomát. A kis cégeknél a legnagyobb, mintegy 90 százalékos az üzleti tevékenységgel járó üvegházgáz-kibocsátás csökkenés, ha felhő alapú megoldásokra térnek át.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo