Egy növény, mely zölddé alakíthatja a sivatagokat

Az öt legkeresettebb élelmiszernövény (búza, kukorica, rizs, krumpli, szója) mindegyike kizárólag édesvízzel termeszthető, a tengervíz néhány nap alatt elpusztítja őket. Napjainkban, amikor egyre ritkább kincs az édesvíz - amelynek 80 százalékát amúgy is az agrárium használja el -, és a takarmánytermelés kifárasztotta a termőföldek 46 százalékát, nagy szükség van a sós vizzel öntözhető élelmiszernövényekre, élelemként és takarmányként is. Ilyen növény a Salicornia - magyarul sziksófű, ballagófű -, ami meglehetősen ismeretlen faj ahhoz képest, hogy mi minden előnyt tartogat. Pedig a környezettudatos Marlon Brando a '70-es évek vége óta úton-útfélen propagálta mint az emberiség nagy problémáinak megoldását.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Olcsó etanol
Egy hektárnyi sziksófűből mintegy 850–945 liter bioüzemanyag állítható elő. A Global Seawater ipari használatra már előállt a Salicornia szilárd és folyékony változatával. A nonprofit társaság alapítója, Carl Hodges szerint cége a nyersolajnál 30 százalékkal olcsóbban tud Salicornia-alapú bioetanolt előállítani. A NASA is érdeklődést mutat a halofita, vagyis sót hasznosító növények etanolként történő hasznosítása iránt. Az intézmény kalkulációja szerint, ha az észak-afrikai Szahara sivataggal egyenlő nagyságú területet bevetnének ilyen fajtákkal, az megoldaná a globális népesség energiaigényének 90 százalékát, és az autók kipufogójából kevésbé szennyező emisszió jutna a légkörbe.

Több mint száz fajtája ismeretes a világ különböző tájain, hazánk sós helyein is előfordul, de főleg a tengerpart menti mocsarakban terem. A gyenge tápanyagú, sivatagi talajban és hőségben is megmarad, vagyis nem foglal el értékes termőföldet az édesvizes növényfajták elől. Jelenleg 5000 hektárnyi mexikói ültetvényen termeli a bioetanol-piacra Carl Hodges ökológus vezetésével - Brando is tőle értesült a növény létezéséről - egy nonprofit cég, a Global Seawater - írja a Biomass Magazine. A körzetben gyapottermelők szipolyozták ki a talajt, és a talajvíz eltűnt. A cég az üres víztározókat is használja projektjéhez. A szakember 35 millió dollárért kalapozik a projektjéhez. Abu Dhabi sejkje 3,6 millió dollárért őt bízta meg, hogy építsen sós vizű, üvegházas növényfarmokat a város mellett. (A tudós 1999-ben az észak-afrikai Eritreában a kormány megrendelésére létesített hal-, rák- és Salicornia-farmot a Vörös-tenger vizével 101 hektáron. Az ország így rákexportőrré vált, de a politikai felfordulás miatt a telepet 2003-ban bezárták.)

A Salicornia tengeri spárgaként emlegetett fajtája nyersen vagy párolva fogyasztható, de vajba is keverik. Por formában rendszerint szóda, üveg, szappan és papír előállításához használják. A növény a szén-dioxidot is magába szívja a légkörből. Fehérjében gazdag magvaiból olajat lehet nyerni (a növény súlyának 30 százalékával megegyező mennyiségben), a többi része takarmányként használható, vagy tüzelőanyagként, füstje pedig kevésbé szennyező, mint a széné és a fáé.

A hagyományos mezőgazdaságnak nagy költségtétele az öntözés, ám olcsóbb bevezetni a tengervizet a sivatagba a közelből, mint mély kutakból felpumpálni az édesvizet. Száznapos öntözés után a Salicornia betakarítható, négyzetméterenként 1,7 kilogramm (illetve 0,2 kilogramm olajmag), ami a szójáéval nagyjából megegyező hozam.

Zöldellő sivatagok

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint 200 millió hektár új termőföldre lenne szükség a meglévők mellett, hogy a következő három évtizedben a növekvő létszámú emberiséget el tudjuk látni élelemmel a (szub)trópusi övezetben. De ott csak 93 millió áll rendelkezésre, többségük pedig esőserdő, amit meg kellene őrizni. Dacára annak, hogy egyes akadémiai kutatóintézetek a '70-es évek óta dolgoznak a sós vizű növénytermesztésen, alkalmazása a gazdasági gyakorlatban még mindig kezdetleges stádiumban van. A sós környezethez alkalmazkodó - halofita - növények közül tizenöt fajta képes kellő mértékben terméshozamot nyújtani. Egyelőre csak viszonylag kis mennyiségben termesztik ezeket Kaliforniában, Mexikóban, Szaúd-Arábiában, Egyiptomban, Pakisztánban és Indiánban. De ahogyan az édesvíz-ellátottság mind több régióban ér majd el kritikusan alacsony szintet, a globális élelmiszerlánc rá lesz kényszerülve, hogy kihasználja ezt a lehetőséget. Erőforrás van bőven: bolygónk 97 százalékát óceánok borítják, a szárazföldet 43 százalékban sivatagok teszik ki. Geológusok szerint e sivatagok 15 százalékában - mintegy 130 millió hektáron - megfelelőek a körülmények a Salicornia termesztésére.

Megjelent a Piac és Profint magazinban

Sokoldalú akvafarm
Carl Hodges akvafarmkoncepciója a megcsapolt tengervíztől a kibocsátási kvótáig ível:
■ mesterséges csatornán bevezetik a tengervizet
■ először garnélarák- és haltenyésztő tavakba juttatják
■ innen továbbfolyatják a vizet a szomszédos Salicornia-farmokra
■ a fennmaradó vizet mesterséges mangroveligetekbe öntik, ezeket a kiotói egyezmény értelmében szén-dioxid-megkötő ökológiai egységként számolnák el, és kibocsátási kvótát kapnának érte, ami aztán eladható.
A koncepció előnyei:
■ az emelkedő tengerszint ellensúlyozása
■ a fogyatkozó édesvízkészletek kímélése
■ a fokozódó élelem- és etanoligény kielégítése
■ sivatagos területek termőfölddé alakítása.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo