„A fenntartható fejlődés nem csak a klímaváltozásról, nem csak a fenntarthatatlan társadalmi és gazdasági folyamatokról, a környezetszennyezésről, az alternatív, megújuló energiák térnyerésének szükségességéről, nem csak az energiahatékonyságról, a hulladékgazdálkodásról, az ökogazdaság és tudatos fogyasztás előnyeiről szól. Nem tárgyalható külön a víz- és csapadékprobléma, nem különíthető el az élelmiszerbiztonság. Nem csak a gazdasági szereplőkre tartozik a társadalmi szerepvállalásuk és felelős magatartásuk erősödése. S nem mellékesen, az egész emberiség gondolkodás- és értékrend-váltásának sürgető szükségessége, valamint az esélyegyelőség, az oktatás, egészségügy stb témája alapvető fontosságú a fenntartható fejlődés érdekében. Az Első Magyar „Fenntarthatósági Csúcs" konferencián a felsorolt problémás területek mindegyike terítékre kerül. S közben az integrálásukra, összefűzésükre is sor kerül. Mert nem fog fenntarthatatlan világunk fenntarthatóvá válni, ha „csak" például a széndioxid-kibocsátás drasztikus csökkentését oldjuk meg. A társadalmi, gazdasági, technológiai, tudati, ökológiai, esélyegyenlőségi problémákat egyszerre kell felelősen kezelni minden egyes nemzetnek. A fenntartható fejlődés elérése ugyanakkor globális feladat." - mondta Demcsák Mária, a Piac és Profit főszerkesztője, a konferencia szervezője.
A fenntartható fejlődés a világ összes nemzetének közös problémája. Globális eszmecserék követik egymást a témában. Az ENSZ által szervezett 1992-es Rioi és a 2002-es johanessburgi Fenntartható Fejlődési Világtalálkozót majd 2012-ben követi a következő globális eszmecsere.
Az Első Magyar „Fenntarthatósági Csúcs" konferencia 2010-ben e világtalálkozók közé betagozódva, a magyar fenntartható fejlődésért tevő, cselekvő, felelősen gondolkodó és élő emberek, cégek, szervezetek évről évre visszatérő találkozója kíván lenni. A széles körű társadalmi párbeszéd célja: egybegyűjteni a fenntartható fejlődés érdekkörébe tartozó gondolatokat, tetteket, cselekedeteket, a fenntarthatóság teljes körű megértése, a fenntartható fejlődésért munkálkodók eredményeinek összefűzése, az egyén és a különböző csoportosulások felelősségének tudatosítása érdekében.
Az Első Magyar „Fenntarthatósági Csúcs" konferenciát mintegy 73 szervezet, köztük a nonprofit szektor képviselői, a legkülönfélébb gazdasági szakmai szervezetek, a megújuló energiákban, hulladékgazdálkodásban, környezetvédelemben érdekelt gazdasági és érdekvédelmi szervezetek, szövetségek, az alternatív, megújuló energiák elterjedésében érdekelt szervezetek, ipari és kereskedelmi kamarák, vállalatok, médiumok karolták fel.
A konferencia fő kérdéskörei:
- Fenntartható társadalom, fenntartható gazdaság (energia)
- Klímaváltozás, környezetvédelem, zöldülő üzlet
- Az üzleti szektor felelőssége
- Felzárkóztatás, esélyegyenlőség
- Gondolkodásmód-, értékváltás (tudatos létezés, egészségügy, oktatás)
Az előadóink közül néhányan: Bencsik János energiaügyi államtitkár NFM, Láng István akadémikus, Hámori Balázs egyetemi tanár, Müller Péter író, Gyulai Iván ökológus, László Ervin filozófus, Juhász Árpád geológus, Lányi András író, filozófus, Herczog Mária szociológus, Olajos Péter helyettes államtitkár NFM, Nemes Csaba osztályvezető VM, Faragó Tibor egyetemi tanár, Kozma Imre Atya, és még sokan mások.
A konferencia sztárvendég-előadója a világhírű svéd üzletember, Göran Carstedt. A Volvo és IKEA volt vezérigazgatója ma a Natural Step International elnökeként járja a világot, s a felelős üzleti gondolkodásmód és magatartásmód elterjedésének élharcosa.
Részletes tematika: www.fenntarthatosagicsucs.hu weboldalon.
"Sokkal többen vagyunk, mint gondolnánk, akik felelősséget éreznek a jövőért, s ezért aktív, cselekvő módon tesznek is érte. Sokan, de még nem elegen, ahhoz, hogy megforduljon a fenntarthatatlan, a földet, a természetet tönkretevő, a klímát megváltoztató, egymásnak ártó magatartás és gondolkodásmód, s átalakuljon az élet itt a földön fenntarthatóvá, minden élőlény, köztük minden ember létezéséhez alkalmassá." - mondta végzetül Demcsák Mária, a konferencia szervezője.
A konferencia mindkét napján elhangzottak nyomon követhetőek a www.piacesprofit.hu weboldalon.
Az eseményt a Piac és Profit üzleti magazin szervezi. A konferencia szakmai programjáról érdeklődni lehet Demcsák Mária főszerkesztőnél. [email protected], telefon: 814-8600.