Fenntarthatóság cikkek
Harmadszor nyert díjat a magyar hulladékkezelő
A magyar hulladékkezelő vállalat, az Éltex Kft. nemzetközi elismerést nyert a környezetvédelemben nyújtott munkájáért, maga mögé utasítva a Procter & Gamble (P&G) 82 000 nemzetközi partnerét.
Kivonultak a civilek a klímakonferenciáról
Civil szervezetek és társadalmi mozgalmak képviselői vonultak ki tüntetőleg a varsói klímakonferenciáról, a klímacsúcson ugyanis semmilyen előrelépés nem történt annak érdekében, hogy az emberiség mielőbb megállítsa a globális klímaváltozást és a jövőben hatékonyan tudja kezelni annak katasztrofális következményeit.
Filmszakadás van a politikában
Érdekes vita bontakozott ki a IV. Fenntarthatósági Csúcs délutáni szekciójában a fenntarthatósági eredmények elégségesséről, a célokról, a fejlődés motorjáról. Alulról vagy felülről építkezzen-e a fenntarthatósági stratégia, mekkora az egyén, a társadalom, az önkormányzatok és a cégek felelőssége.
A szén-dioxid múltja, jelene és jövője
Annak ellenére, hogy a tengerek élővilága alapvető szerepet képvisel a légkör egyensúlyának fenntartásában, a legtöbb esetben még csak meg sem említjük őket a tankönyveinkben. Pedig az ember környezetromboló tevékenysége éppen az óceánokban a leginkább tettenérhető.
Víz és termőföld: a Kárpát-medence sorskérdései
Úgy tűnik, hogy van elég ivóvizünk, hiszen mindenki azt hiszi, hogy víznagyhatalom vagyunk, azonban a valóságban előbb-utóbb szembe kell néznünk azzal, hogy bizonyos területeken már most vízhiánnyal kell szembenéznünk – mondta Hetesi Zsolt fizikus a Piac&Profit által szervezett IV. Fenntarthatósági Csúcson.
Az innováció mítosza: még több fogyasztást gerjeszt
Világunk alapvető paradoxona, hogy a gazdaság érdekelt a saját hatékonyságában, de a társadaloméban nem. A gazdasági szereplőknek ahhoz fűződik érdeke, hogy a fogyasztók pocsékoljanak. A problémán valószínűleg csak ősrégi megoldás, mint önmérséklés. Gyulai Iván ugyanis nem hisz az innováció mindenhatóságában.
Vagánykodni akar az ENSZ
Egy fenntartható világ létrehozásán munkálkodik a világszervezet, de még diplomáciai szervként is rá kellett ébrednie, hogy sokkal tekintélyesebb, ha nem ragaszkodik mindenáron a tekintélyéhez. Paradoxon, de úgy lehet elismertebb tényező a világban, ha levetkőzi a mindenáron való komolykodást. Az ENSZ-t vezetői ”menő” brandként pozicionálnák, magas nézettséget hozó tévés tartalmak segítségével. Már győzködik a producereket.
Szeméthegyek a világ tetején
A Mount Everesten a hegymászók által hátrahagyott szeméthalom egyre csak nőtt az elmúlt évtizedekben. Néhány szervezet hegytisztító expedíciókat indított, és a nepáli kormány is lépéseket tett a környezetszennyezés visszaszorítása érdekében.
Bioüzemanyag: csak akkor jó, ha magyar?
Az üzemanyagnak használt pálmaolajat kárhoztatja egy friss tanulmány, mivel a termelés érdekében óriási területen irtják ki az esőerdőket a trópusi régióban. Közben a visegrádi országok agrárkamarái a régióban termelt bioüzemanyag támogatására szólították fel a kormányokat, a Magyar Bioetanol Szövetség pedig megvédené a „bioetanol hírnevét”.
Ez hat! A szomszéd kevesebbet fizet az áramért
Otthonunkban és a táskánkban is egyre több a ketyere. Okostelefon, laptop, e-book olvasó és a többi. Ezek a kütyük mind habzsolják az energiát, jelentősen megnövelve a globális áramfogyasztást, vele együtt pedig az üvegházgáz-kibocsátást. A politikusok nem hajlandók népszerűségüket kockáztatni egy klímaadó bevezetése kedvéért, ezért az energiahatékonyság lett az új vesszőparipájuk. De az iPadjét senki sem használná kevesebbet...
Fokozódó éghajlatváltozás – csökkenő biológiai sokféleség
A biológiai sokféleség és az éghajlatváltozás egymásra gyakorolt hatására hívja fel a figyelmet a Magyar Természetvédők Szövetsége. Az idei száraz nyár és az unió Kormányközi Éghajlat-változási Testületének (IPCC) a friss jelentése is utal arra, hogy az éghajlatváltozás komolyan érinti a fajok és az élővilág sokszínűségének csökkenését, ugyanakkor a zöld felületek megóvása segíti kivédeni az éghajlatváltozás negatív hatásait. A szervezet egyúttal felhívja a figyelmet az egyén felelősségére is.
A (mű)anyag forradalma
Banán- és tojáshéjból, mezőgazdasági maradékokból vagy állati zsírból készülhetnek a jövő használati tárgyai és csomagolóanyagai. A lebomló bio- vagy zöld műanyag elterjedésével megállíthatjuk a Föld feltöltését szeméttel, és csökkenthetjük az emberiség kőolaj-felhasználását.
Kerékpárosbarát munkahelyek kerestetnek!
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium hetedik alkalommal hirdeti meg a Kerékpárosbarát Település és Kerékpárosbarát Munkahely pályázatokat. Idén egyszerűsödik a pályázati eljárás, az adatlapot internetes felületen is ki lehet tölteni. A korábbi években indulóknak a már megküldött dokumentumokat nem kell ismételten beadniuk, a regisztrációnál kapott kóddal adataikat könnyen csatolhatják új jelentkezésükhöz.
Környezetbarát metropolist tervezhetnek a diákok
Környezetbarát metropoliszt tervezhetnek és irányíthatnak a diákok egy új online városépítő játékban. A Plan It Green: The Big Switch című program célja, hogy a fiatalokat a tisztább energia előállításával a környezettudatosabb életre ösztönözze.
A marketing is lehet zöld
Egyedülálló kezdeményezést indít útjára a Magyar Marketing Szövetség. A "Zöld Tagozat" néven induló szakmai közösség létrehozásának célja, hogy platformot és tudásbázist teremtsen, illetve programokon keresztül járuljon hozzá a fenntarthatósághoz, felelősségvállaláshoz kapcsolódó kommunikációs megoldások sikeréhez.
Két Velencei-tavat is megtakaríthatnánk
Egy kis odafigyeléssel, vízhasználatunk jelentős részét, a velencei-tó duplájának megfelelő 76 millió köbmétert takaríthatna meg a magyar lakosság évente. Öt regionális közműszolgáltató ezért kampányt indít a lakosság szemléletformálására.
Víz világnapja – Fel kell hagynunk a pazarlással
Nem véletlenül tartja több közgazdász az ivóvizet a 21. század aranyának, vagy olajának az ivóvizet. A számunkra természetes anyag ugyanis mindinkább megcsappan, a túlfogyasztás, a szennyezés következtében. Magyarország vízkészletei ugyan jónak mondhatók, ám ez nem jelenti azt, hogy már a közeljövőben nem kell szembenéznünk egy korábban elképzelhetetlen válsággal és annak minden negatív következményével.
Fenntartható Európa: százezer ember fogyasztását spórolnák meg
Több mint százötven polgármester és helyi hatósági képviselő – mindannyian Európa különböző országaiból érkeztek – mutatta be Fenntartható Energia Akciótervét az Európai Uniónak.
Vidéki egyetemekre gördül a Zöld Iroda Roadshow
Öt állomásból álló roadshow indult útnak a környezetkímélő és emberközpontú irodai munkavégzés, a fenntartható új üzleti modellek és felelős vállalkozások bemutatására - mondta el a szervező Követ Egyesület a Fenntartható Gazdálkodásért nevű szervezet ügyvezetője.
Nyolc cég nyert Greennovációs Nagydíjat
Csütörtökön átadták a II. FMCG Greennovációs Nagydíj pályázat díjait. A Kiemelt fődíjat idén a COOP Szeged nyerte el. Öt első helyezést és két különdíjat is kiosztottak az ünnepélyes díjátadón.
Egyre több a zöld iroda
Budapesten a zöld minősítéssel rendelkező irodaállomány - beleszámítva új épületekre elnyert és a már üzemelő épületre kiadott minősítéseket – 2013 elejére elérte a 262 000 m2-t, ami a teljes modern iroda állomány 8,2 százalékának felel meg.
A bolt is lehet jótékonysági intézmény
A jótékonyság új dimenzióját ígéri az első nyilvános bemutatkozását tartó társadalmi vállalkozás, a Cseriti. Amit kínál az egy innovatív jótékonysági brand és közösségi szolgáltatás egyben.
Drágábban is megvesszük, ha friss vagy környezetbarát
Ha a csomagolás tovább tartja frissen az ételt és/vagy környezetbarát, akkor a fogyasztók hajlandóak akár jelentős többletköltséget is vállalni – derül ki az Ipsos felméréséből.
Még éretlen a zöld közbeszerzés
A zöld közbeszerzési rendelet társadalmi egyeztetésre bocsátott változata a mostani formájában nem nagyon segíti a középületek energiahatékonyságát: a kazánok vásárlására nem vonatkozik és nem érvényes az önkormányzati épületekre sem. Ha a kormány orvosolja a hibákat, akkor sikeres is lehet a zöld közbeszerzés.
Van-e a vállalatnak is karmája?
A vállalatoknak többet kell tenniük a köz érdekében, mint eddig, hogy győzzenek a szorosabb versenyben és a csökkent vásárlóerő elcsábításában.
Lehet jövedelmező a tiszta kapitalizmus
Shiro Kondo, a Ricoh Company Ltd. ügyvezetője bejelentette, hogy a Ricoh-t idén kilencedik alkalommal választották be a “Világ 100 legfenntarthatóbb vállalata” közé. A 2013-as Global 100-at a Davos-ban, Svájcban tartott éves World Economic Forum keretein belül hirdették ki.
Klímaváltozás: durvább lesz, mint gondoltuk
Több, egymástól független kutatás is rácáfol a korábbi jelentésekre, így a klímaváltozás erre az évszázadra – és a következő évtizedekre várható hatásai várhatóan drasztikusabbak lesznek, mint vártuk.
Csökkenteni kell a környezeti terhelést
Az Európai Unió lakossága évente 3 milliárd tonna hulladékot termel; ez 6 tonna szilárd hulladékot jelent minden egyes férfira, nőre és gyerekre nézve. Egyre fontosabbá válik az igény, hogy új módokon előzzük meg a hulladéktermelést, és növeljük az újrahasznosítást és az újrafelhasználást.
Hogyan váljunk fenntarthatóvá lépésről lépésre?
A szemléletváltás nem kerül pénzbe. Számos lépést megtehet egy vállalkozás anélkül, hogy célzottan a fenntartható fejlődésre hatalmas összegeket fordítana. Összegyűjtöttünk néhány tippet, amelyek segítenek elindulni. Ha pénzbe nem is, de időbe mindenképpen kerül a fenntartható fejlődés előmozdítása. Nem is kevésbe.
Fenntartható a fejlődés?
Az idén harmadik alkalommal megrendezett Magyar Fenntarthatósági Csúcs keretein belül az egyik szekció Gyulai Iván: „ A fenntartható fejlődés” című tanulmányának vitáját folytatta. A fenntarthatatlanság okait, a szükséges lépéseket taglaló vitát Dr. Schuchtár Endre c. egyetemi docens, az SZVT Környzetvédelmi és Zöld Gazdaság Szervezési Szakosztályának társelnöke foglalja össze.
Kifizetődő a kkv-knak a környezettudatosság
A kkv-knak kifizetődő a fenntartható működésre való átállás. A harmadik Magyar Fenntarthatósági Csúcs "Profitérdek és környezettudatosság" című szekcióülésen számos vállalkozó igazolta ezt saját pozitív példái ismertetésével.
Ha az alapműködés nincs rendben, ne is beszéljünk másról
Mi a változás a társadalmi felelősségvállalás mai tartalmában a fenntartható fejlődés tükrében? Mit tesznek és mit tehetnek a cégek annak érdekében, hogy jó példájuk terjedjen, mintájuk átmenjen a többi üzleti szektor szereplőinek a mindennapi gyakorlatában? Át tud-e törni a CSR a nyilvánosság felé? - egyebek mellett ezekre a kérdésekre keresték a választ a Magyar Fenntarthatósági Csúcs "A CSR tartalma a fenntartható fejlődés érdekeit szolgálja?" című kerekasztal beszélgetésén.
Mindenáron való profitszerzés: van-e jövője?
A harmadik Magyar Fenntarthatósági Csúcs programja délután dialógusokkal, kerekasztal-beszélgetésekkel folytatódott. Az együttműködés, partnerség, összefogás mint a jövő gondolkodásmódja tematikájú kerekasztal-beszélgetés központi kérdése az volt, hogy milyen kilátásai vannak a kölcsönös előnyökre épülő partnerség elterjedésének, s hogy van-e jövője a mindenáron profitszerzés szemléletnek.
„Magyarország harmadosztályú utas Európa Titanicján”
Az energiahatékonyság növelésének érdekében be kell vonni az oktatási rendszert a lakosság energiatudatosságra nevelésébe és anyagi ösztönzőket kell alkalmazni a fogyasztáscsökkentés eléréséhez – hangoztatták energetikai szakértők a Piac&Profit által szervezett harmadik Fenntarthatósági Csúcson.
Válságmegváltó lehet az üzleti szféra
Az üzleti szférának komoly válságmegváltó szerepe lehet László Ervin akadémikus szerint. A Budapest Klub elnöke azt hangsúlyozta Piac&Profit által szervezett Fenntarthatósági Csúcson, ez a szektor hatékonyabb, mint a politika és gyorsabb, mint a civilek, vagyis mindenképpen szükség van rá, hogy ne „eső után köpönyeg” legyen a fenntartható szemlélet terjedése.
Energia útikalauz nem csak stopposoknak
Történelmi választóvonalhoz érkeztünk az energiafelhasználásunkban, túl vagyunk a fosszilis energiaforrások korszakának delelőjén – mondta Hetesi Zsolt fizikus a Piac&Profit által szervezett Magyar Fenntarthatósági Csúcson.
"A zöldeknek és a kockafejűeknek sikerült megegyezésre jutniuk"
A Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács 2008 óta létezik. Legfontosabb feladata a jogalkotás és a kormányzati munka figyelemmel kísérése, valamint a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Stratégia kidolgozása volt. A keretstratégiát elfogadták – miként Náray-Szabó Gábor akadémikus, a Nemzetközi Fenntartható Fejlődés Tanács társelnöke a Piac&Profit által szervezett Magyar Fenntarthatósági Csúcson fogalmazott: „a zöldeknek és a kockafejűeknek sikerült megegyezésre jutniuk".
Itt az idő a cselekvésre!
Lezajlott a Magyar Fenntarthatósági Csúcs harmadik találkozója, amely ez alkalommal a társadalom egyik szegmensét, az üzleti szektort hívja párbeszédre. Oldalunkon részletes, folyamatosan frissülő beszámolót közlünk a konferenciáról, kérjük, kísérje figyelemmel!
Karbongazdasággal egy élhetőbb jövőért
Egyre többek számára mindinkább nyilvánvaló, hogy a Föld túlzott mértékű „elhasználódását” csak közösen tudjuk megállítani. A Carbon Solutions filozófiája, hogy a közösség erejével és az érdekek egy irányba állításával képesek lehetünk mérhető és minden ember számára érezhető hatást gyakorolni globális környezetünkre – mondja Gáspár Péter, a cég ügyvezető igazgatója.
A NAUTILUS Magyarország első kiválósági minősítéssel rendelkező klasztere
A NAUTILUS Klaszter az ország első olyan klasztere lett, amely az Európai Klaszter Kiválósági Kezdeményezés keretében hivatalos minősítést nyert. A fenntarthatóbb életmódhoz termékeket és szolgáltatásokat kínáló észak-magyarországi klaszter mostantól a Bronz Címke egyetlen hazai viselője. A minősítés legfelső szintjét jelentő arany fokozattal mindössze nyolc klaszter rendelkezik az Európai Unióban, de ennek megszerzése is szándékukban áll.
A mi bolygónk, a mi stratégiánk
A Ricoh márkanevet évtizedek óta a modern és minőségi irodatechnikai eszközökkel azonosítják. A vállalat nagy hangsúlyt fektet a környezettudatos szemléletre és a fenntarthatóságra is. Értelmezésük szerint ez olyan üzleti modell kidolgozását jelenti, amely tartós értékeket kínál az érdekelteknek.
Fenntarthatósági Csúcs 2012: Tegyünk a túlélésért!
A cselekvésre, az egyén felelősségére fókuszált a Piac & Profit által második alkalommal megrendezett Magyar Fenntarthatósági Csúcs konferencia 2011-ben. Több mint ötven előadó és a társadalom legszélesebb rétegeiből érkező közönség párbeszéde zajlott két napon keresztül. Az idén november 21-én kerül sor a Magyar Fenntarthatsóági Csúcsra, melynek fókuszában az üzleti szektor felelőssége áll majd.
Iskolákba is jutna a bálnahúsból
Kiterjeszti és növeli bálnahús eladásait a japán halászati hivatal, hogy finanszírozni tudja a sokat bírált, évről évre egyre nagyobb veszteségeket termelő bálnavadászati programját, amelyet hivatalosan tudományos céllal folytat.
Visszafordíthatatlan pusztulás: a Föld segítségért kiált
„Ha az emberiségnek csak egy százaléknyi szerepe is van ebben a felmelegedési folyamatban, akkor nyilvánvalóan a stoptáblákat már most ki kellene rakni, vagy már régen ki kellett volna rakni” - mondta Juhász Árpád geológus a 2010-es fenntarthatósági csúcson. A rendezvény idén novemberben ismét megrendezésre kerül.
"Lassú" termék, boldog élet
A lassú élet mozgalmat nagyon egyszerű és józan eszme vezérli, mégpedig az, hogy több örömöt lelünk az életben, ha lelassulunk.
Közösen a közösségért
A társadalmi felelősségvállalás inkább a nagyvállalatokra jellemző, ám az ő felelősségük kiterjed arra is, hogy a szűkebb környezetükben és a beszállítók körében is terjesszék a szemléletet. A Holcim programjait ez a filozófia hatja át.
A fenntarthatóság alapja a párbeszéd
A párbeszéd és az együttműködés jegyében zajlott a „VilágVÁLTÁS: A Fenntarthatóság Forrása” civil eseménysorozat rendezvénye október 27-én a TIT Stúdióban.
Fenntartható a flottája? És tudja miért nem?
A jelenlegi gazdasági környezetben minden fillér számít a cégek számára, mégis a legtöbb vállalat csak a szavak szintjén ügyel arra, hogy céges autóflottáját fenntartható módon kezelje. Pedig az így elérhető megtakarítás akár a teljes üzemanyagköltség tíz százalékát is elérheti.