Zöldülnek az irodák a régióban

Egy cég a fenntarthatóság iránti elkötelezettségét azzal is tudja hangsúlyozni, hogy zöld tanúsítvánnyal rendelkező irodát választ. Úgy tűnik, a cégek számára is egyre vonzóbb ez a lehetőség.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Fotó: Pixabay

A Johns Lang LaSalle (JLL) elemzést készített a közép-kelet európai irodapiac zöld iroda fejlesztéseiről. Az „Offices: Going Green in CEE” szerint a zöld tanúsítványok száma rendkívül dinamikusan növekszik a régióban.

„Napjainkban a kereskedelmi ingatlanok kulcsfontosságú szerepet töltenek be a globális környezeti kihívások elleni küzdelemben, beleértve a klímaváltozást és az egyre szűkösebb energiahordozók felhasználását. Az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) becslése szerint az ingatlanok felelősek a globális energiafelhasználás 40%-áért, az üvegházhatást előidéző gázok kibocsátásának egyharmadáért, valamint a nyersanyag felhasználás 30%-áért.” nyilatkozta Kevin Turpin, a JLL Közép-Kelet Európáért felelős piackutatási vezetője.

Az EU 2010/31/EU direktívája szerint 2020-ra az Európai Unió összes új épülete tanúsítvánnyal kell rendelkezzen arról, hogy szinte teljes mértékben saját maga állítja elő a szükséges energiát (zero energy building). 2050-re az épületek szén-dioxid kibocsátása közel nulla kell, hogy legyen.

Tuza Rita, LEED Green Associate, a JLL budapesti irodájának piackutatási vezetője elmondta: „Egy cég a fenntarthatóság iránti elkötelezettségét azzal is tudja hangsúlyozni, hogy zöld tanúsítvánnyal rendelkező irodát választ. A tanúsítvány annak a bizonyítéka, hogy egy épület környezetre gyakorolt hatását milyen mértékben szorították a minimálisra. Másrészt érdemes megemlíteni a gazdasági tényezőt is, hiszen a tanúsítvánnyal rendelkező épületek bérbeadottsága magasabb, továbbá olyan jó nevű, széles körben ismert cégeket vonzzanak, melyek számára a fenntarthatóság a vállalati kultúra alapvető részét jelenti.”

A két legismertebb és legnépszerűbb zöld tanúsítvány-rendszer a LEED és a BREEAM. A tanúsítvány megszerzéséhez szükséges eljárásban az energia- és vízfelhasználás, a szén-dioxid kibocsátás, valamint a környezetbarát megoldások és anyagok felhasználása kerül górcső alá. Az eljárások nagy részénél lehetőség van a már meglévő irodaházak fenntarthatósági fejlesztése révén is tanúsítványt szerezni: ilyen a BREEAM In-Use és a LEED EB:OM.

Dinamikus növekedés a KKE régióban a zöld tanúsítványok terén

Az elmúlt években gyors ütemben nőtt a zöld tanúsítványok száma a régióban: jelenleg 1,75 millió m2 irodaterület rendelkezik valamilyen tanúsítvánnyal. A regionális listát Lengyelország vezeti, ahol régiós zöld irodaállomány 40%-a található, összesen 730 000 m2. (Ellenben a magyar cégek taroltak tavaly ősszel a brüsszeli zöldiroda-versenyen.)

A tanúsított épületek több, mint 71%-a BREEAM tanúsítvánnyal rendelkezik a régióban. A már átadott épületek esetében leggyakrabban használt tanúsítási rendszerek a BREEAM In-Use és a LEED EB:OM (Existing Buildings: Operations & Maintenance – Átadott épületek: üzemeltetés és karbantartás). Ha új épületek tanúsításáról van szó, akkor a BREEAM Europe Commercial (kereskedelmi vagy irodaépületek esetében) vagy LEED for New Construction (új fejlesztésre) és LEED for Core & Shell (szerkezetkész állapotra) a leggyakrabban használt tanúsítványok.

Irodaválasztásnál is a gyomrunk vezet
A bérlőknek csupán 6-8 százalékát érdekli például egy irodaház zöld minősítése vagy környezetbarát megvalósítása, és csaknem 90 százalékuk dönt a megszokott módon inkább a helyszín alapján, a válaszadók fele pedig a bérleti díjat jelölte meg döntő tényezőként.
További zöld tanúsítvánnyal rendelkező épületek várhatóak

Érdekesség, hogy legalább 2,5 millió m2 már átadott vagy tervezett projekt pályázik zöld tanúsítványra a KKE régióban, ebből 700 000 m2 található Lengyelországban. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy számos tervezett BREEAM projekt még nem regisztrált a tanúsítvány megszerzéséért, így a tényleges tervezett volumen Lengyelországban még magasabb lehet.

A legtöbb piacon a tervezett projektek nagy része pályázik zöld tanúsítványra, néhány piacon a jövőbeni kínálat 100%-a. Szerbiában most van előkészületben az első zöld fejlesztés, és Magyarországon, Romániában és Szlovákiában is emelkedik a számuk.

Jelenleg kevesebb projekt vár üzemeltetési és fenntartási minősítésre, inkább az új fejlesztésekre vonatkozó pályázatok vannak túlsúlyban, ami elsősorban a Lengyelországban (főként Varsóban) zajló nagy volumenű fejlesztéseknek, valamint a régió egyéb országaiban is fokozatosan erősödő fejlesztési aktivitásnak köszönhető.

Az is előrevetíthető, hogy a tanúsítvánnyal rendelkező kereskedelmi ingatlanok egyre népszerűbbek lesznek majd az olyan cégek körében, akik vállalati felelősségvállalási programja előírja, hogy csak fenntartható iroda lehet székhelyük.

Zöld ingatlankezelés – lássuk, mi van a tanúsítványok mögött!

Bár a jogalkotás során egyre többször gondolnak a fenntarthatóságra, minden lehetséges előny ellenére is nagyon szűkre szabott a fejlesztők és befektetők számára felajánlott adókedvezmények és más ösztönzők kínálata. Elsősorban az ingatlan kezelők és –üzemeltetők, fejlesztők és bérlők azok, akik a fejlődési folyamatot előremozdítják az egyre nagyobb számú CSR (vállalati felelősségvállalási) programnak köszönhetően.

Ewelina Karpinska, a JLL KKE régióért felelős fenntarthatósági koordinátora, LEED Green Associate elmondta: „Az emberi viselkedés óriási hatást gyakorol az épületek teljesítményére, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy az épületek csak annyira lehetnek hatékonyak, amennyire az üzemeltetőik. Az ingatlanbérlők szerves részét képezik a fenntarthatóbb környezet iránti igénynek. Végtére is, rendelkezhet valaki a legfejlettebb és leghatékonyabb ingatlannal, amennyiben az nincs megfelelően kezelve vagy használva, akkor az előnyök nagy része kihasználatlan marad. A JLL ingatlan üzemeltető csapata ezért vezette be a környezetvédelmi kezdeményezéseit a régióban. Ennek érdekében továbbra is jelentős időt és energiát szentelünk majd az ügyfeleinknek és az épületeik bérlőinek, hogy a kezelésünkben álló ingatlanportfóliók környezetvédelmi, technikai és hatékonysági szempontokból is megfeleljenek a fenntarthatósági követelményeknek.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo