Az innováció mítosza: még több fogyasztást gerjeszt

Világunk alapvető paradoxona, hogy a gazdaság érdekelt a saját hatékonyságában, de a társadaloméban nem. A gazdasági szereplőknek ahhoz fűződik érdeke, hogy a fogyasztók pocsékoljanak. A problémán valószínűleg csak ősrégi megoldás, mint önmérséklés. Gyulai Iván ugyanis nem hisz az innováció mindenhatóságában.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Gyulai Iván - Kép: Fényes Gábor

Nem segíti a fenntarthatóság megvalósítását, hogy a javak és terhek elosztása egyenlőtlen. Gyakran csak az előbbiekről, a vagyoni és jövedelem-egyenlőtlenségekről szoktunk beszélni. "Gazság, ha valaki magához öleli a javakat, de a terheket nem viseli”, mondta Gyulai Iván, az Ökológiai Intézet a Fenntarthatóságért igazgatója a Piac&Profit által szervezett 4. Fenntarthatósági Csúcson. ”A hasznok magánosítása és a terhek társadalmasítása” nagy méretekben folyik. Ennek ”jövedelem-átrétegző szerepe” közismert.

Gyulai szerint az állam ”mindig rosszul osztotta el” a javakat és a terheket. "A társadalmi különbségeket mechanizmusok termelik újra.” Ilyen a profitmaximálás elve, piaci versennyel, innovációval, a munkahatékonyság növelésével. Utóbbi (kettő) azonban nagy számú tömegeket szorít ki a foglalkoztatásból.

"A fenntarthatóság integráló fogalom, amit nem lehet partikuláris politikákkal megoldani” - hangoztatta Gyulai. A kormányok különféle intézményrendszereket hoznak létre az egyes részproblémák kezelésére, de ezek gyakran ”kioltják egymást. Nehezíti a helyzetet továbbá, hogy az ökoszféra nagyságrendjét is köd borítja,  hiszen még azt sem tudjuk, hogy vajon hány állattal osztjuk meg ezt a bolygót.

A Fenntarthatósági Csúcson elhangzott előadások összefoglalóit itt találja!

Innováció vagy géprombolás?

"A sokat emlegetett „hal vagy háló” problematika rákfenéje, hogy lassan már nem nincs hal sem, a világ halállományának 85 százaléka túl van halászva" - mutatott rá Gyulai. A példabeszéd szinte minden más természeti tőke-fajtára is értendő.

"Minél jobban fejlesszük a technológiánk, annál több erőt tudunk mozgósítani, annál több igényt tudunk kiszolgálni. Ez nem állítja le a növekedési spirált. A géprombolókat említette, akiket szerinte lassan már el is felejtettünk.

Mi lehet a megoldás? Vagy kisebb technológiai hatékonyság - amire aligha fognak törekedni a piaci szereplők -, vagy a kevesebb materiális fogyasztás, ami lehet kétrétű: vagy a lakosság létszámának drasztikus csökkentése, ami az előadó szerint szóba sem jöhet, vagy önmérséklés a fogyasztásban. Gyulai az utóbbi mellett tette le voksát: "Addig nyújtózkodj, ameddig az ökológiai takaród ér”.

Fenntarthatóság
"A jelen szükségleteinek kielégítése a jövő sérelme nélkül, a környezet eltartó- és tűrőképességén belül”.
"A környezet eltartóképessége az egy fajhoz tartozó maximális egyedszámot fejezi ki, de nem tudjuk, ez mennyi”.

Véleményvezér

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo