Banánhéjból műanyag
Egy tizenhat éves török diáklány nemrég azzal hívta fel magára a világ figyelmét, hogy kikísérletezett egy eljárást, amivel a banánhéjban található cellulózt műanyaggá lehet alakítani. Elif Bilgin, az isztambuli gimnazista két évig kutatta, mivel lehetne helyettesíteni a kőolajszármazékokat, amelyekből a legtöbb műanyag készül. Nátrium-biszulfit oldatba áztatta, majd felforralta a banánhéjat, kis mennyiségű glicerint, sósavat, valamint nátrium-hidroxidot adott hozzá. Az eredmény ahhoz hasonló anyag lett, amellyel a vezetékek bélését szigetelik.
A sikeres kísérlettel Elif elnyerte a Scientific American folyóirat ötvenezer dolláros díját, valamint a jogot a Google ifjúsági tudományos versenyén való részvételre, de úgy véli, már az is győzelem, hogy a tudomány megtette az első lépéseket az olajalapú műanyag okozta egyre nagyobb környezeti probléma megoldása felé. Most azt kutatja, hogyan lehetne orvosi protéziseket készíteni a banánhéjban található keményítőből és cellulózból – írta az ecolounge.hu.
Mi a baj az olajból készült műanyaggal?
Az összes műanyag, az aszfalt, az üzem- és kenőanyagok mind-mind kőolajból készülnek, de mivel hozzánk csak feldolgozva jutnak el ezek a termékek, nem szembesülünk vele, mekkora mennyiségű ásványi olajra van szükségünk a mindennapi létezéshez. Ezzel azonban nemcsak az a baj, hogy a fosszilis energia véges, vagyis egyre költségesebb a kitermelése, hanem az is, hogy bányászata, szállítása és feldolgozása sok-sok környezeti kárt okoz.
Gondoljunk csak Nigériára, amelyet évtizedek óta áztatnak olajba a fejlettebb világ ipari vállalatai, vagy azokra az ökológia katasztrófákra – Portsall, Exxon Valdez, Mexikói-öböl –, amelyek egy-egy tanker, illetve fúrótorony balesete miatt történtek! A kőolajszármazékokból előállított műanyag tárgyak és csomagolóanyagok másik hátránya, hogy rendkívül lassan, száz vagy több száz év alatt bomlanak le. Hatalmas mennyiségben kerülnek a szemétbe, tönkretéve ezzel az egészséges, természetes környezetet, és egyre költségesebbé téve a hulladékkezelést.