Hogyan váljunk fenntarthatóvá lépésről lépésre?

A szemléletváltás nem kerül pénzbe. Számos lépést megtehet egy vállalkozás anélkül, hogy célzottan a fenntartható fejlődésre hatalmas összegeket fordítana. Összegyűjtöttünk néhány tippet, amelyek segítenek elindulni. Ha pénzbe nem is, de időbe mindenképpen kerül a fenntartható fejlődés előmozdítása. Nem is kevésbe.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép:PP/FényesGábor

A fenntartható fejlődés kiemelt terület az Európai Unióban is, és ez a támogatási programokban is hangsúlyos szerepet kap. A hazai pályázati felhívásokban is megjelenik a témakör, elsősorban a megújuló energiák és a hulladékgazdálkodás terén, valamint a foglalkoztatás támogatására kiírt programokban, de átfogóan a fenntartható működés kialakításához inkább a multinacionális nagyvállalatoktól kaphatnak segítséget – tudást, támogatást – a kkv-k. Pályázatokat, díjakat és beszállítói programokat egyaránt kiírnak.

1. lépés

SWOT analízis

Fésüljük át a cégünket, hogy hol tartunk. A gazdasági fenntarthatóság felmérésére kiválóan megfelel a jól ismert SWOT analízis, amely megmutatja az erősségeinket, a gyengeségeinket, a kockázatokat és a fejlesztendő területeket. Az átgondolást kövesse elemzés: meg kell nézni, hogy a lehetőségeket hogyan tudjuk kiaknázni, a veszélyeket pedig elkerülni. Azt is gondoljuk végig, hogy mi az mindebből, amit egyedül tudunk elvégezni, és hol kell az érintettjeinket – a munkatársainkat, vevőinket, befektetőnket – bevonni. A párbeszéd máris óriási lépés a fenntartható felé. Ha hosszú távon életben akarunk maradni, muszáj erős partneri kapcsolatokat kialakítani, amelyek nem feltétlenül a pénzre, inkább a közös fejlődésre épülnek.

2. lépés

Jogszabályi megfelelőség

Mérjük fel, hogy mennyire tartjuk be az iparágra vonatkozó előírásokat a környezetvédelem, munkaügy és a gazdaság területén, így a fenntartható fejlődés mindhárom pilléréhez – gazdasági, környezeti, szociális – eljutunk. A kkv-szektornak nem arra kell koncentrálnia, hogy hány fát fog ültetni. A cégek fenntarthatósága szempontjából fontosabb például, hogy a munkavállalói elégedettek legyenek.

3. lépés

A vállalat belső folyamatai

A kézi irányítású kisvállalatoknál gyakran probléma, hogy az első számú tulajdonos és vezető nem tudja kiengedni kezéből a döntések jogát. Pedig, ha bizonyos szakterületeknek szabad kezet ad, jelentősen gyorsulnak a folyamatok. A jól szervezett folyamatok javítják a minőséget: javul a határidők betartása, a termék színvonala, nő a rugalmassága a cégnek. Az irodai folyamatok átvilágítása is komoly eredménnyel járhat: megéri okosan nyomtatni, vagy szelektíven szemetet gyűjteni, a feleslegesen égő lámpákat lekapcsolni. Egy átvilágítás rögtön megmutatja, hogy a működés fenntarthatóvá tétele milyen sok megtakarítási lehetőséget jelent.

4. lépés

EFQM (European Foundation for Quality Management) modell, vagy valami más

Mutatókat kell találni, amelyek a cég működése szempontjából a legfontosabbak, a legtöbbet adják hozzá a vállalkozás fejlődéséhez, stratégiájához. A teljesítményünket vizsgálhatjuk akár a fenntarthatósági jelentés vagy például az EFQM modell alapján. A nemzetközi modell alkalmazása sem kerül pénzbe, csak munkaóra-ráfordításba. Az EFQM Kiválóság Modell egy keretrendszer, amely kilenc – öt „Adottságok” és négy „Eredmények” – kritériumra tagolódik. Az adottságok közé azt kell összegyűjteni, amit a cég tesz céljai elérésének érdekében, az eredmények pedig azt mutatják meg, hogy mit ér vagy ért el a szervezet. Az adottságokból fakadnak az eredmények, az adottságokba sorolt tényezők pedig az eredmények visszacsatolása révén javíthatóak, fejleszthetőek. A modell kilenc fő egysége mutatja azokat a kritériumokat, amelyekhez mérten értékelhetjük a szervezet előrehaladását a kiválóság felé vezető úton. Ezek és az alkritériumok számos olyan kérdést vetnek fel, amelyeket érdemes tekintetbe venni, amikor önértékelést készítünk. A folyamat végén pedig EFQM Kiválóság Díj van, amely Európa egyik legrangosabb elismerése. Nem a termék vagy szolgáltatás minőségét, hanem az egész szervezet tevékenységének és működésének kiválóságát díjazza.

5. lépés

Beszállítói programok

Nagyvállalat beszállítójaként mindenképpen részt kell venni a beszállítói programokban, mert itt arra is van lehetőség, hogy megnézzük, más hogyan csinálja. A cégek nyitottak arra, hogy megmutassák, amit jól csinálnak. A szakmai napok, látogatások, tudásmegosztás rendkívül hatékony módja a minőség javításának.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo