Egyre több a zöld iroda

Budapesten a zöld minősítéssel rendelkező irodaállomány - beleszámítva új épületekre elnyert és a már üzemelő épületre kiadott minősítéseket – 2013 elejére elérte a 262 000 m2-t, ami a teljes modern iroda állomány 8,2 százalékának felel meg.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„Az évek óta növekvő tendencia a jövőben sem áll meg, hiszen kizárólag zöld irodaházak átadása várható a piacon. A nemrég átadott, Skanska által fejlesztett Green House LEED Platinum előminősítéssel rendelkezik, és rövidesen ez lesz az első épületre elnyert ilyen minősítés Magyarországon.” – mondta Szircsák Norbert, a Colliers International, értékbecslési és zöld épület minősítő csapatának vezető tanácsadója.

Egyre nő a zöld irodák aránya a fővárosban

Az ingatlan-tanácsadó cég véleménye szerint 2013-2014-ben minden jelentősebb irodaház fejlesztés LEED vagy BREEAM tanúsítást fog szerezni. A Váci Greens, Váci Corner Offices, Vision Towers valamint a Corvin Corner BREEAM minősítésre, a Nordic Light Offices LEED minősítésre pályázik, míg az Eiffel Palace lehet az első kettős minősítéssel rendelkező irodaház Magyarországon. A fenti épületekkel és a jelenleg minősítés alatt álló működő épületekkel együtt legkevesebb még 170 000 m2 zöld irodaterület bővüléssel számolhatunk 2014 végéig. Ezzel amivel a teljes modern irodaállományon belül ezen területek nagysága meghaladja majd a 12 százalékot.

A szakember elmondta, hogy a fenti, 2014-re vonatkozó feltételezés nem tartalmazza azokat az épületeket, amelyek még nincsenek minősítés alatt álló projektként regisztrálva. Ahogy az új fejlesztések már mind valamilyen zöld minősítés kritériumai alapján épülnek, egyre több tulajdonos dönt úgy, hogy a meglévő épületét minősíti valamelyik létező épületek környezettudatosságát értékelő rendszer szerint, mint a BREEAM In-use vagy a LEED for Existing Buildings. A LEED üzemelő épületekre kitalált rendszere holisztikus megközelítést alkalmaz, mely egyaránt figyelembe veszi az épület tulajdonságait, valamint az üzemeltetés és a bérlők környezettudatosság iránt tett erőfeszítéseit. Példaként említhetjük a Váci 33 irodaházat és az Infopark D épületét, melyek egyaránt LEED Silver minősítést kaptak a közelmúltban, vagy a minősítésre regisztrált CA Immo által tulajdonolt R70 és Capital Square irodaházakat.

Dolgozni máshol is lehet
A ősz eleji időszakot az üzleti életben gyakran „back to school” időszaknak nevezik, hiszen nem csak az iskolákban, de az üzleti életben is újraindul, visszaáll a normál kerékvágásba ilyenkor a munka. Ideje hát elgondolkozni, lehet-e valahogyan csökkenteni például ingatlanbérlési költségeinken, vagy egyáltalán vállalkozásunknak megfelelő (reprezentativitású, munkakörnyezetnek legalkalmasabb) térben dolgozunk-e.
A BREEAM hasonló rendszere ettől eltérő megközelítést alkalmaz, külön-külön minősíthető az épület, az üzemeltetés, valamint a szervezeti működés. Jó példa erre a BudaWest irodaház, amely az épületre, és a Stefánia Park, amely az üzemeltetésre vonatkozóan nyerte el a BREEAM Very Good minősítést.

Michael Smithing, a Colliers International kelet-európai zöld épület minősítő csapatának igazgatója szerint ahogy a zöld épületek száma növekszik és a minősítő rendszerek fejlődnek, úgy a piac elkezd majd különbséget tenni a különböző minősítő rendszerek között csak úgy, mint az azokon belül elért fokozatok között.

„A tulajdonosoknak és fejlesztőknek meg kell tanulniuk „eladniuk” a saját épületük zöld tulajdonságait. Az energia megtakarítás valóban fontos tényező, de összességében ez csak kis részét jelenti az üzemeltetési költségnek. Az egészséges és ergonomikus munkakörnyezet, a természetes fény megléte, a modern világítástechnika és megfelelő mennyiségű friss levegő bejuttatása mind pozitívan hatnak a dolgozók termelékenységére, a betegség miatti hiányzások csökkentésére, ezáltal nagyobb profitot generálva az ezt biztosító cégnek.” – mondta Michael Smithing.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo