Szeméthegyek a világ tetején

A Mount Everesten a hegymászók által hátrahagyott szeméthalom egyre csak nőtt az elmúlt évtizedekben. Néhány szervezet hegytisztító expedíciókat indított, és a nepáli kormány is lépéseket tett a környezetszennyezés visszaszorítása érdekében.

Összeszemetelték a világ tetejét –  Kép: SXC

A cikk időzítése nem véletlen, hiszen éppen ma van „A tiszta hegyek nemzetközi napja” (International Day of Clear Mountains), amelyet egy dél-koreai hegymászó, Han Wang Yong indított útnak 2003-ban. Azóta minden év szeptember 26-án számos nemzeti park és zöld szervezet szervez társadalmi munkákat, amelyeknek keretében igyekeznek megtisztítani a természetet a hulladékoktól – írta az Ecolounge.hu

Ez idáig közel négyezer ember mászta már meg a Mount Everestet az első hódítók, Edmund Hillary és Tenzing Norgay 1953-ban megtett útja óta. A 8850 méteres magasságot elérők száma azóta folyamatosan nő, és velük együtt a hátrahagyott szennyezés mértéke is. 1953 után egészen 1990-ig a csúcsra feljutottak száma évente nem érte el még a 25 főt sem, 2002-ig is 200 alatt maradt az átlag, azonban a 2000-es évektől kezdve évi három-, négy-, majd ötszáz főre emelkedtek a sikeres mászások. Napjainkban olyannyira megnőtt a „forgalom”, hogy egy nap alatt akár 45 ember is felér a Himalája csúcsára, éves szinten pedig a térségbe több mint 30 ezren látogatnak el.

Maga Sir Edmund Hillary is sok mindent hagyott a hegyen első útja során. A BBC-nek adott nyilatkozatában számolt be arról, hogy milyen szörnyű látványt nyújt az évtizedek során egyre csak felhalmozódó szemét. A kommunális hulladék mellett oxigénpalackok, imazászlók és melegítőedények hevernek szanaszét.

A cikk folytatása itt olvasható!

Az élelmiszer negyede megy a kukába
Elképesztő méreteket öltött a 21 század elejére a pazarlás: a világ mezőgazdasági területeinek negyedéről a megtermelt élelmiszer egyenesen a szemétbe vándorol, miközben csaknem egymilliárd ember éhezik. A termelés emellett még a klímát is terheli, valamint értékes erőforrásokat, ivóvizet és energiát is fölöslegesen fogyaszt.

Véleményvezér

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett 

A politikusok, fene nagy étvágyukban, a sportot is bekebelezték.
Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén?

Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén? 

4 csillagos szállodát, stadiont zárnak be?
Halálzóna lett Ukrajna keleti része

Halálzóna lett Ukrajna keleti része 

Hatalmas emberveszteségeket szenvednek el az oroszok.
Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg

Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg 

A blokád lett a háborúk kulcsszava.
Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok

Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok 

Tényleg a demokrácia ünnepe lesz a nap.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo