A cikk időzítése nem véletlen, hiszen éppen ma van „A tiszta hegyek nemzetközi napja” (International Day of Clear Mountains), amelyet egy dél-koreai hegymászó, Han Wang Yong indított útnak 2003-ban. Azóta minden év szeptember 26-án számos nemzeti park és zöld szervezet szervez társadalmi munkákat, amelyeknek keretében igyekeznek megtisztítani a természetet a hulladékoktól – írta az Ecolounge.hu
Ez idáig közel négyezer ember mászta már meg a Mount Everestet az első hódítók, Edmund Hillary és Tenzing Norgay 1953-ban megtett útja óta. A 8850 méteres magasságot elérők száma azóta folyamatosan nő, és velük együtt a hátrahagyott szennyezés mértéke is. 1953 után egészen 1990-ig a csúcsra feljutottak száma évente nem érte el még a 25 főt sem, 2002-ig is 200 alatt maradt az átlag, azonban a 2000-es évektől kezdve évi három-, négy-, majd ötszáz főre emelkedtek a sikeres mászások. Napjainkban olyannyira megnőtt a „forgalom”, hogy egy nap alatt akár 45 ember is felér a Himalája csúcsára, éves szinten pedig a térségbe több mint 30 ezren látogatnak el.
Maga Sir Edmund Hillary is sok mindent hagyott a hegyen első útja során. A BBC-nek adott nyilatkozatában számolt be arról, hogy milyen szörnyű látványt nyújt az évtizedek során egyre csak felhalmozódó szemét. A kommunális hulladék mellett oxigénpalackok, imazászlók és melegítőedények hevernek szanaszét.
A cikk folytatása itt olvasható!