Szeméthegyek a világ tetején

A Mount Everesten a hegymászók által hátrahagyott szeméthalom egyre csak nőtt az elmúlt évtizedekben. Néhány szervezet hegytisztító expedíciókat indított, és a nepáli kormány is lépéseket tett a környezetszennyezés visszaszorítása érdekében.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Összeszemetelték a világ tetejét –  Kép: SXC

A cikk időzítése nem véletlen, hiszen éppen ma van „A tiszta hegyek nemzetközi napja” (International Day of Clear Mountains), amelyet egy dél-koreai hegymászó, Han Wang Yong indított útnak 2003-ban. Azóta minden év szeptember 26-án számos nemzeti park és zöld szervezet szervez társadalmi munkákat, amelyeknek keretében igyekeznek megtisztítani a természetet a hulladékoktól – írta az Ecolounge.hu

Ez idáig közel négyezer ember mászta már meg a Mount Everestet az első hódítók, Edmund Hillary és Tenzing Norgay 1953-ban megtett útja óta. A 8850 méteres magasságot elérők száma azóta folyamatosan nő, és velük együtt a hátrahagyott szennyezés mértéke is. 1953 után egészen 1990-ig a csúcsra feljutottak száma évente nem érte el még a 25 főt sem, 2002-ig is 200 alatt maradt az átlag, azonban a 2000-es évektől kezdve évi három-, négy-, majd ötszáz főre emelkedtek a sikeres mászások. Napjainkban olyannyira megnőtt a „forgalom”, hogy egy nap alatt akár 45 ember is felér a Himalája csúcsára, éves szinten pedig a térségbe több mint 30 ezren látogatnak el.

Maga Sir Edmund Hillary is sok mindent hagyott a hegyen első útja során. A BBC-nek adott nyilatkozatában számolt be arról, hogy milyen szörnyű látványt nyújt az évtizedek során egyre csak felhalmozódó szemét. A kommunális hulladék mellett oxigénpalackok, imazászlók és melegítőedények hevernek szanaszét.

A cikk folytatása itt olvasható!

Az élelmiszer negyede megy a kukába
Elképesztő méreteket öltött a 21 század elejére a pazarlás: a világ mezőgazdasági területeinek negyedéről a megtermelt élelmiszer egyenesen a szemétbe vándorol, miközben csaknem egymilliárd ember éhezik. A termelés emellett még a klímát is terheli, valamint értékes erőforrásokat, ivóvizet és energiát is fölöslegesen fogyaszt.

Véleményvezér

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo