Az ipari társadalom fejlődése még fenntartható szinten volt 1972-ben, amikor a Meadows-jelentés készült, mára meghaladta azt: ma két és fél-három bolygó kellene ahhoz, hogy az ökológiai lábnyomunkat elbírja. Fogyasztásunkkal úgyszólván kihíztuk a Földet. A bioszférára nehezedő terhelés erősödik, ami a természeti környezet súlyos károsodásával és az erőforrások beszűkülésével jár, miközben az energiaigény és a népesség egyre gyorsabb ütemben nő.
Felrázó hatás
A tekintélyes Massachussets Institute of Technologyban (MIT) Dennis Meadows által vezetett szerzőgárda - a kutatásvezető mellett a tanulmány fő szerzőjeként nyilvántartott Donella H. Meadows és Jorgen Randers - komputeres számításokat igénybe vevő műve gondolatébresztő, sőt felrázó hatással bírt, harminc nyelven tizenkétmillió példányban kelt el világszerte. Az alternatív - zöld, emberi jogi és egyéb - mozgalmak itták minden szavát, de a politikai és üzleti világ fősodra nem tartotta többnek pesszimista károgásnál, még a MIT egyes munkatársai is vezércikkekben kritizálták. „Akkoriban a legtöbb embernek nehezére esett elképzelnie, hogy az emberi tevékenység valaha olyan nagy mértéket érhet el, ami megváltoztatja a bolygó természeti folyamatait" - mondta évtizedek múltán az akkor 68 éves Meadows az Euronaturnak.
László Ervin egy tanulmányában ezt írja: „A következtetések sokféleképpen és mindig óvatos, figyelmeztető szavak kíséretében szerepelnek a jelentésben; a legfőbb és leggyakrabban idézett kijelentés hatását azonban nem mérsékelhette vagy háríthatta el egyetlen tudományos cáfolat sem: »Ha a lakosság számának, az iparosítás, a környezetszennyezés, az élelmiszer-termelés méreteinek, az erőforrások kimerítésének jelenlegi növekedési tendenciái változatlanok maradnak, akkor a növekedés határait bolygónkon már valamikor a következő száz év folyamán elérjük.
Ennek legvalószínűbb következménye az lesz, hogy mind a népesség száma, mind az ipar kapacitása viszonylag hirtelen és irányíthatatlanul visszaesik.«... Ez a következtetés a világmodell standard futtatásának kiértékeléséből eredt, amely megmutatta, mi várható, ha a jelenlegi irányzatok változatlanok maradnak. ... A szakmai adatokkal is alátámasztott kéziratváltozatnak mintegy nyolcvan példányát juttatták el a tudóstársadalomhoz. A kézirat alig váltott ki valamiféle reakciót. ... A módosított futtatások kisebb nyilvánosságot kaptak, mint a standard futtatás, amely a vég közeledtét jósolta." (László Ervinnel, az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcsra készített videóinterjút itt megtekintheti...)
Vizsgált tényezők és tévedések
A dolog pikantériája, hogy 1972-ben a szakemberek előtt már ismeretesek voltak azok a természeti folyamatok, amelyek a biológiai egyensúly felborulásához vezettek - környezetszennyezés, ózonpajzs vékonyodása, a főbb üvegházgázfajták növekvő koncentrációja -, de az éghajlatváltozás modern fogalmával még nem álltak elő. A globális felmelegedés mai koncepcióját három évvel később, 1975-ben vázolta fel a Science magazin egyik tanulmánya.
Konkrét jóslatok helyett a „rendszer viselkedési tendenciáinak" megállapítására vállalkoztak a szerzők. Három jövőképet vázoltak fel, az egyik a változatlan növekedési pályán haladást, a másik a technológia sokrétűbb alkalmazásával járó következményeket, a harmadik a stabilizált, vagyis megfogott növekedés sajátosságait ismertette.
A jelentés a Föld és az emberi világ kölcsönhatását vizsgálta, és nyolc paramétert fejtett ki: a világ népessége, születési és halálozási ráta, egy főre jutó szolgáltatás, egy főre jutó élelmiszerkészlet, egy főre jutó ipari termelés, nem megújuló energiaforrások, maradandó környezetszennyezés. A legtöbb faktorhoz exponenciális, vagyis gyorsuló növekedést társítottak, miközben a technológia, ami lehetővé tenné a nagyobb hozzáférést az erőforrásokhoz, csak lineárisan, vagyis egyenletes, adott ütemben fejlődik.
Harmincnyolc évvel később természetesen látható, hogy az akkori becslések nem pontosak, vannak jó közelítések, de vannak nagyobb eltérések is. Például a Föld lakossága sokkal nagyobb létszámon tetőzik majd, mint ahogy jósolták - az aktuális becslés 2030-ra 9 milliárdos lélekszám -, 80 százalékkal túlbecsülték az elektromos áramszolgáltatás és 35 százalékkal az íráskészség elterjedését. Az egy főre jutó élelmiszerkészletet nézve a prognózis 5 százalékkal tért el a 2000-es év számadataitól.
A hústermelés 40 százalékkal - vagyis lineárisan - nőtt 1970 óta, a gabonatermelés pedig alig néhány százalékkal. A fejlődő országok 20 százalékkal javították terményeredményeiket. Napjainkban 36 ország néz szembe rendszeresen az élelmiszerhiánnyal, és 2048-ra összeomlik a halállomány, ha nem változtatunk a halászat és az élelmiszeripar jelenlegi gyakorlatain. A jelentés becslései az egy főre jutó ipari termelést 15 százalékos közelítéssel jósolták meg. Az energiát nem szolgáltató ásványkincseket 1972-ben még nagyjából kimeríthetetlennek vélték. Téves mítosz, hogy a dolgozat azt állította, 1992-re kimerülnek az olajkészletek. A környezetszennyezést vizsgálva, a szén-dioxid-kibocsátás növekedése évtizedek óta 1-1,5 százalék évente. A jelentés 2030 tájára tette a 460-560 ppm (part per million - milliomodrész) szintű szén-dioxid-koncentrációt, aminek elérését az IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change - Éghajlat-változási Kormányközi Testület) 2050-re tartja valószínűnek.