Jövőbelátás: komputer modellezi a fenntartható világot

Új modelláló eszközt fejlesztenének, hogy megismerjék, milyen döntések kellenek egy fenntartható társadalom létrejöttéhez. A genfi CERN részecskegyorsítójához hasonlóan tudásgyorsítónak hívnák azt a még csak tervként létező szuperkomputert, mely a globális társadalom és az ökoszféra viselkedését szimulálná. A FuturICT csoport egyelőre befektetőket keres a projekthez: tíz éves ütemben 1,3 milliárd dollárra lenne szükség a szuperkomputer megépítésére.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Itt nem a lehetséges univerzumokból érkező és a mi világunkból oda átpattanó részecskéket látnánk, hanem e világ lehetséges jövője elevenedne meg, ahogy azt a számítógép látja, múlt és a jelen adataiból szintetizálva.

Kalkulált következmények

Az új projekt egyesíteni látszik a természettudományok és a társadalomtudományok ismeretanyagát, ezért a társadalmi tendenciák és a környezeti folyamatok jövőbeli trendjeit is kimutatná, derül ki a BBC tudósításából.

Miközben klimatológusok azzal küszködnek, a lehető legsokrétűbb adattömeget vigyék a komputereikbe, hogy minél realisztikusabb jövő-szcenáriókat kapjanak a klímaváltozásról és a természeti folyamatok kimeneteléről, a társadalomtudósok is kedvet kaptak a komputerizált jövendöléshez. A "planetáris szimulátor" képes lenne egyszerre több modellezést is elvégezni, hogy megállapítsa a pénzpiacok, a föld éghajlat vagy a politikai rendszerek legvalószínűbb jövőbeli tendenciáit. A tudósok reménye az, hogy a komputer olyan tömeges viselkedési szokásokra is rámutatna, amiket eddig nem ismertünk, vagy nem tudtunk még kimutatni.

Az emberi input kihatásai

A program kezdeményezői hangsúlyozzák, világunk problémáinak nagy részét (háborúk, éhínség, járványok stb.) az emberi input okozza, és közel sincs akkora rálátásunk, ismeretünk a társadalom és gazdaság egészének viselkedéséről, mint amire szükség volna.

A szuperszámítógép segítséget nyújtana a vezetőknek, hogy egészségügyi, környezeti, energia, várostervezési vagy gazdaságpolitikájuk következményeivel szembesülhessenek.

A "valós idejű valóság-bányászásnak" nevezett szimuláció hatalmas adattömegeket egyesítene. Ezek nem is annyira begépelt adatok lennének, hanem honlapokról, webkamerákból, keresőmotorokból, közösségi oldalakról, mobilkommunikációs eszközökből nyert információk.

Az ambíciózus projekt megvalósításának -azon túl, hogy a pénz nem áll még rendelkezésre- egy nem elhanyagolható kerékkötője van: az elképzelt, ideális szuperkomputer megalkotását, s a komplex adatfeldolgozást és következtetést lehetővé tevő technológiák egy része még felfedezésre vár!

Már működnek hasonló szimulátorok
Kisebb méretekben, csekélyebb részfunkciókat ellátva már léteznek hasonló funkciójú programok: az amerikai Védelmi Minisztériumban például társadalmi viselkedést modellező programokat futtatnak a legjobb számítógépeken, derült ki Steven Bishop, a University College London matematikus professzorának egy konferencián elkottyantott megjegyzéséből.

Véleményvezér

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo