Többek között a megkérdezettek több mint 20 százaléka legalább hetente egyszer azért dob ki élelmiszert, mert nem gondoskodott annak megfelelő tárolásáról. Jó hír viszont, hogy a háztartások harmada tervezi, hogy csökkenti a háztartási hulladék mennyiségét, és a megkérdezettek 60 százaléka megfogadta azt is, hogy a jövőben csökkenti az áramfogyasztását.
„A magyarok egyre inkább arra törekednek, hogy költséghatékony és fenntartható legyen az otthonuk, ami az egyik legfontosabb lakberendezési trend. A többségük szeretné fenntarthatóbb módon vezetni a háztartást, és egyúttal csökkenteni a kiadásait. Sokak számára viszont kérdés, hogyan teremthet fenntarthatóbb mindennapokat az otthonában, mégis csak kevesen fordítanak figyelmet azokra az apró lépésekre, amelyekkel ez elérhető. Meghatározó a lakberendezési megoldások minősége is, hiszen ezekkel éves szinten jelentős összeget takaríthatunk meg anélkül, hogy a kényelem terén kompromisszumokra kényszerülnénk” – mondta el Varga-Nagy Eszter, az IKEA Magyarország PR specialistája.
A költségek csökkentése egyszerűen
A kutatásból kiderült, hogy a magyarok ötöde hagyományos izzókat is használ, 5 százalékuk pedig kizárólag ezeket használja otthona megvilágítására, pedig az izzók cseréje a takarékosság egyik legegyszerűbb és leggyorsabb módja. „Ha LED-es izzókra váltunk, éves szinten akár több tízezer forinttal is csökkenthetjük a villanyszámlánk összegét – tette hozzá Varga-Nagy Eszter. – Ezek a gazdaságos termékek ma már mindenki számára elérhetőek, az áruk pedig néhány hónap használat után megtérül.”
A kutatás rámutatott arra is, hogy a magyarok 74 százaléka gáz főzőlapot, 11 százaléka pedig elektromos főzőlapot használ, míg modern és gazdaságos indukciós főzőlapot csak a háztartások 4 százalékában találunk. Az indukciós főzőlap ugyanis 40 százalékkal kevesebb áramot fogyaszt, és 60 százalékkal gyorsabb az üvegkerámia lapos főzőlapoknál, amelyeken a magyar konyhák 10 százalékában főznek.
A felmérés szerint a háztartások majdnem fele olykor-olykor folyó víz alatt mossa el az edényeket, az otthonok több mint harmadában viszont kizárólag így mosogatnak, amellyel alkalmanként akár 120 liter vizet is elpazarolnak, nem kímélve a környezetet és a családi kasszát.
Szelektív hulladékgyűjtés saját megoldásokkal
A magyarok 81 százaléka szelektíven gyűjti a hulladékot. A megkérdezettek majdnem fele saját módszerrel gyűjti szelektíven a hulladékot, ami legtöbbször azt jelenti, hogy erre a célra egyszerre több műanyag- vagy papírtáskát használ. A háztartások mindössze 13 százalékában van modern, szelektív hulladékgyűjtő rendszer.
A fenntartható háztartásban kiemelt szerepet kap továbbá az élelmiszer-pazarlás elkerülése is. „A magyarok ötöde hetente legalább egyszer dob ki élelmiszert. A kutatási adatok szerint a fiatalabb, 20–40 év közötti korosztály és – meglepő módon – a gyerekes családok a legpazarlóbbak ebből a szempontból, míg az idősebb korosztály jóval takarékosabb. Biztató viszont, hogy a magyarok 91 százaléka kiemelt figyelmet fordít az élelmiszerek helyes tárolására a hűtőszekrényben” – ismertette az élelmiszer-tárolással kapcsolatos tapasztalatokat Varga-Nagy Eszter.