Pénz

Kína tovább lassul
Amerikai vállalati jelentések, várakozásoknál jobb kínai beszerzési menedzser index, és várhatóan lassuló emelkedés. Talán így lehetne összefoglalni az elmúlt 24 óra eseményeit és az előttünk álló nap várható részvénypiaci mozgásait.

Ügyfelek, akiknek keresik a kegyeit
Ki ne vágyna kiemelt figyelemre, személyre szóló bánásmódra. A pénzügyek terén ez ma már messze nem csak a legvagyonosabbak kiváltsága: a hazai nagybankok kivétel nélkül rendelkeznek prémiumszolgáltatással, de a közepes- és a kisbankok többsége is kínál hasonlót.

A hétvégén az derült ki, hogy nem történt semmi
Megvolt a hosszú hétvége, és gyakorlatilag túl sok minden nem történt. Még csütörtökön a nap vége felé jött a hír, hogy Genfben egyezség született, de részleteket nem igazán tudtunk meg. Ráadásul a hétvége folyamán inkább az derült ki, hogy nem történt semmi. Továbbra is lövöldöznek Ukrajnában, a feszültség továbbra sem enyhült. Mindenesetre a piacok enyhén pozitív módban vannak.

Az eurózónában a pénz, itthon az akarat hiányzik
A vártnál gyengébb lesz a vállalati hitelezés bővülése az eurózónában, az EY felmérése szerint ugyanis még mindig óvatosak a pénzintézetek a hitelkihelyezésekkel kapcsolatban. Itthon bőségesen lenne forrás a beruházni, bővíteni kívánó cégeknek, de még kivárják az NHP újabb könnyítéseinek életbe lépését.

A piacokon már készülnek a hosszú hétvégére
A pénzpiacok már a hosszú hétvégére készülnek, pénteken a legtöbb börze zárva tart. Tegnap valamiféle fordulat következett be azzal, hogy a Nasdaq erőteljes fordulatot csinált a 200 napos mozgóátlag elérésével. Németországban például ez a fordulat eléggé gyenge volt, legalábbis napközben, de a nap végére sikerült belehúzni, és komoly emelkedést produkálni. Így legalább a minimumot teljesítette az index.

Az első sikerek az ukrán antiterrorista akcióban
Ukrajnában a terrorelhárító különítmények elérték első sikereiket. Visszafoglaltak egy katonai repteret, és mennek tovább. Elfogtak számos felfegyverzett felkelőt is, de egyelőre a hírekben nem sokat lehet tudni azok kilétéről.

Maradt az idegesség
A múlt heti zuhanását követően mind Európában, mind pedig Amerikában kissé megnyugodtak a piacok, ugyanakkor a technológiai szektor még továbbra sem tért teljesen magához, erre utal a Nasdaq alulteljesítése is. Sőt, az idegesség is maradt, hiszen zárás előtt komoly lejtmenetet láthattunk, amelyet csak az utolsó perecekben bekövetkezett hajrá tudott jóváírni. Így továbbra is ajánlott az óvatosság.

Fokozódik a helyzet Ukrajnában
A megyei jogú városokat is figyelembe véve a 27-ből gyakorlatilag három megyében (ahol a 2001-es népszámlálási adatok alapján az ukrán többség „csak” 60 százalék körül alakul) áll a bál. A forgatókönyv hasonló, mint a Krímben volt.

Nincsenek jó híreink a hétvégére
Nagyot esett a Nasdaq, újra lefordult a 20 napos mozgóátlagról, egyre egyértelműbb, hogy csökkenő trendben van a technológiai index. Közben folyik az orosz erőfitogtatás Ukrajnával szemben.

Van a végrendeletnél is biztosabb megoldás
Vajon hogyan tud egy cég tulajdonosa visszavonulni az aktív üzleti élettől úgy, hogy közben nem kerül veszélybe a sok év alatt felhalmozott cégvagyon? A 2014. március 15-én hatályba lépett új Polgári törvénykönyv (Ptk.) bizalmi vagyonkezelésre vonatkozó rendelkezései megoldást kínálnak a dilemmára.
Nagyon rossz hír jött Kínából
Hatalmasat esett a kínai export és import is márciusban. Az export már az előző hónapban is gyengén, sőt gyengébben szerepelt, míg az import márciusban gyengült el.
Kemény ára lesz az IMF közbelépésének
Belassult a hrivnya gyengülése az elmúlt napokban annak ellenére, hogy a déli és keleti határoknál forró a helyzet. Ráadásul egyre többen aggódnak, hogy az IMF által kért kiigazító csomag nagyobb károkat fog okozni, mint azt korábban gondolták.
Továbbra sem valami fényes a hangulat
Folytatódott a lejtmenet az amerikai börzéken, amelyet a technológia index, a Nasdaq vezetett. Az index folytatja útját dél felé, és közelíti a 3.980 pont környékén található támaszt.
Bejött a papírforma, minden marad a régiben
Magyarország vezető híre a parlamenti választás, amelyen a papírformának megfelelően a kormánypárt győzedelmeskedett. Nagyon valószínű, hogy lényegi változás nem lesz a gazdaságpolitikában, illetve csak annyi, amennyit a gazdasági növekedés enged.
Megéri tudatosan!
Egy vállalkozás pénzügyi stabilitásához kevés egy jó könyvelő. Tudatos, a területen jártas vezetőre van szükség. Szakértőnk tapasztalatai szerint a pénzügyi tudatosság legmagasabb szükséges szintjére eljutni sem ördöngösség. Lássuk az útvonalat!
Tovább lazíthat az EKB, a forintnak is jót tett a hír
Ugyan tárgyalta az EKB a nem konvencionális eszközök bevetésének lehetőségét, de továbbra sem tett semmit. Ez egy újabb, erősebb szóbeli intervenciónak fogható fel, a hírre a forint árfolyama is emelkedett.
Már most tervezni kell az uniós pályázatokra!
Nem érdemes hátradőlnie a magyar vállalkozásoknak, ugyan csak októberben nyílnak meg az új uniós pályázatok, de már most érdemes megtervezni a pályázni kívánt projekteket. Ugyanakkor most is van elérhető uniós pályázat innovatív kkv-knak.
Megállt a forint erősödése
Tovább emelkedtek a tengerentúli börzék. Megállt a forint erősödése. A reformok hírére sem tudott emelkedni Kína. A MOL 600, az OTP 147 forintos osztalékot fizet. Emelkedésre számítunk ma a tőzsdén.
Ma jó hangulatban emelkedést várunk
A mai napon a jó nemzetközi hangulat hátán emelkedést várunk mind a DAX, mind a BUX indexben. Az utóbbi előtt ellenállásként a kevésbé fontos 50 napos mozgóátlag áll, 17.756 pontnál. Az előbbi esetében pedig valószínűleg áttörésre kerül a ferde tető 9.653 pontnál.
Egyelőre nem fenyeget a tapír
Janet Yellen tegnap megerősítette, hogy továbbra is szükség van a laza monetáris politikára ahhoz, hogy az amerikai gazdaság magára találjon. Ennek örültek a piacok, az S&P500 például a 30 napos mozgóátlagról rugaszkodott el, hogy újra kezdje a csúcstámadást.
Jó hírek jöttek Kínából – vagy mégsem?
Kínában számos nagybank tette közzé eredményét, melyek jobbak lettek, mint a tavalyi értékek. Ugyanakkor a piaci megfigyelők felhívják a figyelmet arra, hogy a kínai számviteli politika lehetőséget ad a trükközésre.
Már nem utolsó mentsvár a hitel
Tovább javult az előző évhez képest a magyar lakosság hangulata a mindennapi pénzügyeit illetően. Nem csak a fogyasztási és megtakarítási lehetőségeket látják optimistábban az emberek, a hitelfelvételi kedv is az elmúlt két év legmagasabb értékét érte el.
Nem kell most már félnünk a további leminősítéstől, de még nincs út felfelé
A nemzetközi piacokra tekintve azt látjuk, hogy újra a bika vette át a hatalmat, legalábbis ami a fejlett piacokat illeti. Ugyanakkor a feltörekvő piacok stagnáltak.
Nem tett jót a piacoknak Obama fenyegetése
Obama összetörte a kezdeti emelkedést az amerikai piacokon. Nem tetszett a befektetőknek Obama amerikai elnök tegnapi brüsszeli beszéde, amelyben újabb gazdasági szankciókat helyezett kilátásba Oroszországgal szemben.
Örült a forint az óvatos jegybanki nyilatkozatnak
A piaci várakozásoknak megfelelően az MNB 10 bázisponttal tovább vágta az alapkamatot, ami ezzel 2,6%-ra csökkent. A délután 3 órakor megjelent jegyzőkönyvből kiderült, hogy a piaci várakozásokkal összhangban a Monetáris Tanács szerint is a kamatvágási ciklus végéhez közelítenek, azonban mérsékelt további kamatcsökkentésre látnak még teret.
Nyugodt hangulatban vár Matolcsyra a forint
A forint meglehetősen nyugodt hangulatban várja a ma délutáni kamatdöntést, amitől a piaci szereplők többsége 10 bázispontos kamatcsökkentést vár, vagyis 2,6 százalékra csökkenne az alapkamat.
Mennyi pénz kell valójában egy új vállalkozáshoz?
10-ből 7 vállalkozás bukik. Nem, nem csak nálunk - a világon mindenütt. Nálunk még ennél is rosszabb az arány. Az induló vállalkozások esetén a bukások egyik fő oka valójában egy számolási hiba a Piac&Profit szakértője szerint. Segítünk elkerülni!
Javul a hangulat, de a forint nem tud erősödni
A pozitívvá váló hangulatot jól jellemzi, hogy hiába jött rossz adat a kínai feldolgozó iparról, amely a kínai gazdaság további lassulását vetíti előre, az ázsiai részvények jelentős emelkedést produkáltak a hét első napján.
Még nem ért véget a játszma Brüsszel és Moszkva között
Brüsszel az éjszaka bejelentette, hogy újabb 21 embert helyeznek feketelistára, és gazdasági szankciókon is dolgoznak. Válaszul az oroszok ellenszankciókat hoztak, amerikai kormányzati tisztviselők Oroszországba való beutazását tiltották meg.
Jó piac-rossz piac: kettéválik a világ
A piac szétvált jó és rossz piacokra. Kezd a világ átalakulni a szokásos üzemmódra: a jó részvények és piacok emelkednek, míg a gyenge piacok és részvények esnek. Akár már jövő áprilisban kamatot emelhet a Fed.
Hat egyszerű tipp, hogy jobban kezelje pénzét
Felelősen működtetni egy vállalkozást és kezelni a pénzügyeket két nagyon különböző dolog. Adunk néhány tippet, hogyan növelheti megfelelően nagyra a bankszámláján lévő összeget a szorgos évek folyamán.
A munkáltatón is múlik, mennyit teszünk félre nyugdíjra
Bár a fiatalok a leginkább érintettek, többségük nem is hallott arról, hogy újabb 20 százalék szja-kedvezmény jár a nyugdíj-megtakarításokra. Munkáltatójuktól és a törvényalkotóktól várják a motivációt a nyugdíjcélú öngondoskodáshoz.
A krími válság után a világ már nem lesz ugyanolyan
Putyin nem tervezi további területek elszakítását Ukrajnától.
Szankciók Moszkva ellen: vajúdtak a hegyek és egeret szültek
Megszülettek a szankciók, amelyek néhány ukrán, krími és orosz embert érintenek, vagyis vannak szankciók meg nem is. A nagy kérdés jelen pillanatban, hogy az oroszok tovább mennek-e.
Az oroszok viszik a Krímet, a befektetők a pénzüket
A krími parlament szavaz az Oroszországhoz való csatlakozásról, míg az EU szankciókat léptet életbe. Persze ezek a szankciók valószínűleg csak a számlák befagyasztásáról fognak szólni, és az energia ellátást nem fogják érinteni.
Most a félelem mozgatja a piacokat
A legerősebb piac is megkapta végül a magáét. Tegnap az amerikai piacok is jelentősebbet estek a Kína körüli aggodalmak és az orosz-ukrán feszültség hatására.
Olcsó pénz kell a kkv-knak a versenyképességhez
Olcsó finanszírozásra, az adóterhek csökkentésére és alacsony banki díjakra van szükségük a vállalkozásoknak versenyképességük erősítése érdekében – derül ki a Vállalkozókhitele.hu legfrissebb online felméréséből. Mivel a cégvezetők a pénzintézetek kiválasztásakor elsősorban a költségekre figyelnek, a következő hónapokban a bankok közötti ügyfélmozgás erősödésére lehet számítani.
Továbbra is rekordszinten az euró
Oldalaztak tegnap a tengerentúli börzék. Zuhan a WTI a kínai adatokra, veszik az aranyat. Tovább erősödik az euró. Nem tértek magukhoz az ázsiai piacok. Emelkedésre számítunk ma a tőzsdén.
Átalakítják a jelzálogpiacot
Átalakítaná jelzáloghiteleinek piacát az Egyesült Államok, ahol tegnap látott napvilágot az az elképzelés, hogy bezárnák a két nagy intézetet, a a Fannie Mae-t és Freddie Mac-t. A hírre hatalmasat zuhantak az intézetek értékpapírjai.
A német piac túlreagálja az ukrán eseményeket
Az orosz-ukrán feszültség továbbra is negatívan hat az európai részvényekre, miközben az USA-ban az indexek továbbra is tartják a korábban elért szinteket. Eközben Ázsiában kissé pozitívabbra fordult a hangulat, és a piacok többsége emelkedéssel zárt, még ha nincs is kitörő öröm.
Már most érezzük az ukrán válságot
Jelentős a szétválás az indexekben az ukrán-orosz konfliktus kapcsán. Míg az USA indexek szinte tudomást sem szereznek róla, addig a DAX index látványosan szenved tőle és ez a pesti piacnak sem túl jó hír.
Fedezze az euróját, aki jót akar
A forint komoly kilengéseket mutatott az utóbbi időszakban a devizapiacon. Felelős vállalatvezető ilyenkor fedezi a devizakitettségét, hogy ne a vállalkozás pénzével folytasson szerencsejátékot.
Hitel kéne? Valójában ilyet kaphat
Az átlagember gyakran feltételezi, hogy a hirdetésekben szereplő nagyon vonzó hitelkamatot ő biztosan nem fogja megkapni, az kizárólag a kiváltságosok számára érhető el, vagy egyáltalán nem is létezik. A Bankmonitor.hu legfrissebb piacelemzésében annak járt utána, hogy a banki hirdetményekben szereplő kamattal szemben mit kaphatunk meg a valóságban, ha átlagfizetés mellett egy átlagos ingatlant szeretnénk megvásárolni hitellel. Egyáltalán megkapjuk a hitelt? Valós tapasztalatok a pénzügyek frontvonalából.
Nem teljesített jól az OTP, de nem véletlen
Történelmi csúcson zárt az S&P500. Emelkedett a WTI, az arany 1.350 dollár körül. Draghi mozgatta az euró árfolyamát. Vegyes kép Ázsiában. A magas céltartalékolás miatt a várttól jelentősen elmaradt az OTP eredménye. Oldalazásra számítunk ma a tőzsdén.
Ki ad pénzt az én cégemnek?
Mi a különbség a befektetők között? Miben akarnak mást? Mekkora tételeket finanszíroznak? Honnan tudjuk, hogy ki számunkra az ideális? Hol találjunk rá? Horgos Lénárd, az M27 Absolvo partnere összefoglalta a lényeget a Piac&Profit KKV- Akadémiáján.
Ma nyugalom jöhet a piacra – ha nem történik semmi
Tegnap Bogsch Erik, a Richter vezérigazgatója a Reuters-nek adott interjújában gyakorlatilag egy „profit warning”-ot jelentett be. Az ok a jelentősen gyengülő rubel, amely cirka 10 százalékkal gyengült január közepe óta.
Sokat javult a helyzet egy nap alatt
Feltámadtak a piacok, az orosz-ukrán események megtették a magukét. A balanszként funkcionáló bizonytalan befektetőket a geopolitikai feszültség hatására valószínűleg kirázta a piac, sőt a nagyon „shortos hangulatúakat” még be is ültette. Így ez a „kis” esemény jó alapot teremtett a kitörésre.
Nem Ukrajna miatt gyenge a forint
Rövid távon a piaci mozgásokat elsősorban az Ukrajnából érkező hírek alakíthatják, azonban természetesen az áprilisi országgyűlési választások is befolyásolhatják a magyar befektetési eszközök megítélését. Nagyobb elbizonytalanodást a választás valószínűleg nem okoz majd, mivel a piaci szereplők többsége nem számít kormányváltásra a CIB Bank elemzői szerint.