Az elmúlt hetek ilyen irányú híreinek köszönhetően sikerült az EUR/USD keresztárfolyamot az 1,39 körüli szintről 1,37 környékéig lebeszélni. Ugyanakkor ez már messze nem az a hatás, mint korábban volt, sokkal enyhébb utalásokra. Akkor még az 1,34 alatti szinteket is megnézte a kereszt árfolyam. Ez persze azt is jelenti, hogy valószínűleg a lépést meg kell tenni, de az EKB minél később akar ilyen irányú lépést foganatosítani.
Így a DAX először megindult fölfelé és áttörte a ferde tetőt, hogy aztán a nap végére beessen alá. Ráadásul úgy tűnik, hogy az index ott kívánja folytatni a mozgást, ahol abbahagyta, araszolgatva a tető alatt.
Az USA piacait nézegetve kicsit megijedtünk. A Nasdaq tegnap lefordult a 20-30 napos mozgóátlagról, de a tegnapelőtti rést nem töltötte be, és sokkal gyengébben viselkedett, mint az S&P500 vagy a Dow Jones. Ez egyelőre nem nagy baj, hiszen a volatilitása sokkal nagyobb, mint az utóbbi két indexé, de azért érdemes figyelni, hogy visszatér-e a mozgóátlagok fölé az elkövetkező napokban. Összességében itthon és a német piacon is oldalazására számítunk a mai napon.
USA
Mérsékelt eséssel zárták a tegnapi kereskedést a vezető tengerentúli mutatók. A nap végén sikerült kissé korrigálniuk, de a Nasdaq így is jelentősen alulteljesítette a többi indexet (Dow 0%, Nasdaq- 0,9%, S&P500 -0,1%). A Fed kormányzótanácsának tagja, Jeremy Stein részletes indoklás nélkül váratlanul lemondott.
A Dow Jones index komponensei meglehetősen vegyesen teljesítettek, a nap nyertese az Intel (1,3%) volt, a leggyengébben a Microsoft (-0,9%) teljesített. A friss munkanélküli segélykérelmi adat nem lett túl fényes, március utolsó hetében 326 ezren igényeltek segélyt, ami az előző heti értéket 16 ezerrel haladta meg, és magasabb lett a 320 ezres elemzői konszenzusnál is.
A februári 51,6 pontos érték után 53,1 pontra emelkedett márciusban az ISM szolgáltatóipari index, ami némileg elmarad az elemzői várakozásoktól. Fontos makrogazdasági adat érkezik 14:30-kor a tengerentúlról, a nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak változását és munkanélküliségi rátát publikálnak.
Európa
Vegyesen mozogtak tegnap a tengerentúli indexek (FTSE100 -0,15%, DAX 0,06%, CAC40 0,41%). Újra engedélyezték a Twitter használatát Törökországban, amit két héttel ezelőtt tiltottak be. Az EKB a várakozásoknak megfelelően nem változtatott tegnap az irányadó ráta nagyságán (0,25%).
A kamatdöntő ülést követő sajtótájékoztatón Mario Draghi elmondta, hogy nem zárja ki a további lazítás lehetőségét, ha szükség lesz rá. Draghi EKB elnököt meglepte a várakozásoktól elmaradó márciusi inflációs adat, de deflációs kockázatot továbbra sem lát a jegybank, és a 2%-os inflációs cél 2016 végére érhető el. Draghi azt is elmondta, hogy arról is beszéltek, hogy szükség esetén milyen nem konvencionális eszközöket lehetne még bevetni, és szóba került az amerikai lazításhoz hasonló megoldás is.
Olaj, arany
A WTI ma 100,5 dollárra ugrott az elmúlt négy nap gyengélkedése után. Az olaj árfolyamára kedvezően hatott a mai munkanélküliségi adatra való spekuláció, a piac szerint továbbra is masszív az USA gazdasági növekedése. A líbiai felkelők egyelőre nem nyitották meg a kikötőket, pedig úgy tűnik, hogy sikerült egyezségre jutni velük. Az arany esetében is a mai USA munkapiaci adatokra figyel a piac. Az erős számok inkább kedvezőtlenek az arany árfolyamára.
Devizák
Tegnap az EKB a vártnak megfelelően nem változtatott az alapkamat nagyságán, de egyes várakozásokkal ellentétben az SMP program sterilizációját nem szüntette meg, ugyanakkor Mario Draghi ismét megígérte, hogyha kell, minden szükséges lépést megtesznek, beleértve a nem konvencionális eszközöket is, mint például a mennyiségi lazítás. Az újabb szóbeli intervencióra az euró gyengüléssel reagált, így az EUR/USD árfolyam 1,3767-ről 1,3720-ra mérséklődött, bár Mario Draghi beszéde közben az 1,38-as szintig is felszúrt az árfolyam.
Az EKB tegnapi ülése sem okozott érdemi elmozdulást a forint piacán, ami továbbra is relatíve erős az euróhoz képest, sőt tegnap az EKB ígéreteire még egy kicsit tovább is erősödött, így az EUR/HUF árfolyam 307,3-ról 307,03-ig csökkent. Ma reggel további forinterősödés tapasztalható, aminek hatására reggel már 307 alatt jár az árfolyam jegyzése.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,2%-ot csökkent, a Hang Seng 0,3%-ot esett, míg a Shanghai index szembe tudott menni az ázsiai piacok többségével, így 0,4%-ot emelkedett. A kínai bankfelügyelet stressz teszteket fog végezni annak érdekében, hogy felmérje a kedvezőtlen körülmények hatását a kínai bankrendszer stabilitására. A hongkongi tőzsdét főleg a Makaón működő kaszinók részvényei húzták le, miután a vártnál lassabb ütemben növekedett a VIP asztalok bevétele.
Kína legnagyobb olaj- és szénszállító vállalata, a China Shipping Development csaknem 5%-ot emelkedett, miután optimista előrejelzéssel jelent meg az év első negyedévére vonatkozóan az ismét emelkedő hajózási árak miatt.
Határidős piacok
Alapvetően vegyes képet mutatnak a határidős indexek, de a főbb piacok (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a pozitív tartományban vannak.