Sokat javult a helyzet egy nap alatt

Feltámadtak a piacok, az orosz-ukrán események megtették a magukét. A balanszként funkcionáló bizonytalan befektetőket a geopolitikai feszültség hatására valószínűleg kirázta a piac, sőt a nagyon „shortos hangulatúakat” még be is ültette. Így ez a „kis” esemény jó alapot teremtett a kitörésre.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Jelentősen enyhült a feszültség - Kép: Pixabay

A DAX esetén kitörésről nem, de jó viselkedésről azért beszélhetünk. Az index visszament a 20 és a 30 napos mozgóátlagok fölé, miközben a tegnapelőtt hagyott rést is leküzdette. Ez jó jel a folytatás tekintetében, még akkor is, ha a tegnapi nagy emelkedést követően ma bizonytalankodhatnak kicsit a börzék.

A magyar ugar is egyre jobban néz ki. A Magyar Telekom már hónapok óta higgadt emelkedő trendben van. Az OTP tegnap egy „árva babát” hozott létre, amely fordulós jelként értelmezhető. Így az elmúlt napok mozgása fals letörésnek fogható fel, amely általában erős jelzés az emelkedés folytatására. A MOL is mintha lassan fordulna, bár ezt túl korai kimondani.

A Richter esetében pedig minden negatívum beárazódott, ami azt jelenti, hogy a kérdéses események (gyógyszer bevezetések, klinikai vizsgálatok, földrajzi terjeszkedés, bioszimiláris gyógyszerek és orosz-ukrán piac) inkább pozitív meglepetést hozhatnak az árfolyam tekintetében, hiszen most a pesszimista szcenáriók árazódnak. Ugyanakkor a BUX-ra nézve 18.007 pontnál láthatjuk a 20 napos mozgóátlagot (250 pont fölfelé), amelyet le kellene győzni ahhoz, hogy a jelenlegi eső trendből kijöjjön az árfolyam.

Ma összességében kicsit bizonytalankodó, de pozitív hangulatú kereskedésre számítunk, amelybe még az is belefér, hogy a nap végén a pozitív tartományban zárjon a BUX, a DAX és az S&P500 is.

USA

Meredek emelkedéssel kezdték a kereskedést a vezető tengerentúli indexek, és zárásig kitartott a jó hangulat. Az S&P500 történelmi csúcson zárta a napot (Dow 1,41%, Nasdaq 1,75%, S&P500 1,53%). A Dow Jones index komponenseinek az összes tagja emelkedéssel zárt, a nyertesek az American Express (2,9%) és a Walt Disney (2,9%) voltak.

Közel 2%-os pluszban zárta a kereskedést a Tesla, a jó hangulatnak az volt az oka, hogy Elon Musk, a társaság vezérigazgatója közölte, Európa felé szeretnének terjeszkedni, és az év végéig annyi töltőállomást akarnak építeni, hogy egész Európa körbeautózható legyen.

A Qualcomm chipgyártó 20%-kal, 42 centre emelte a negyedéves részvényenkénti osztalékát, és 5 milliárd dollárral bővítette ki a részvény-visszavásárlási programját. Peter Oppenheimer, az Apple alelnöke és pénzügyi vezetője szeptember végén elhagyja a céget, helyét Luca Maestri veszi át, aki jelenleg is vezető pozíciót tölt be a társaságnál. Az ISM szolgáltatóipari index februári értékét publikálják ma az USA-ban.

Európa

Putyin tegnap 12 előtt néhány perccel sajtótájékoztatót tartott a Krím félszigeten kialakult helyzettel kapcsolatban. Ennek a legfontosabb üzenete az volt, hogy az orosz elnök jelenleg nem látja szükségét katonai beavatkozásnak Ukrajna területén, annak csak legvégső esetben látná értelmét. Ezzel lényegében visszavonulót fújt, mind katonai, mind pedig politikai értelemben. Oroszország kész továbbá pénzügyi segítséget nyújtani a Krím területeknek.

Ukrajna finanszírozási helyzete sokat javult a napokban, ugyanis az EU-tól 310 millió eurót kaptak, az amerikaiak pedig 1 milliárd dollárnyi hitelre vállaltak kötelezettséget, így már teljesíthetőnek tűnik a Gazprom által követelt körülbelül 1,53 milliárd dollár, amihez hozzájön még a februári gázszámla, melynek értéke 400 millió dollár körül alakulhat. A nyugat-európai börzék is erős emelkedéssel zártak tegnap (FTSE100 1,72%, DAX 2,46%, CAC40 2,45%).

Olaj, arany

Tegnap a geopolitikai feszültségek enyhülése jelentős esést okozott a nyersanyagárakban, így lényegében az arany és az olaj árfolyama is visszaesett a pénteki záróérték környékére. A nemesfém árfolyama 1350 dollárról 1334 dollárig esett, míg az olaj 104,89 dollárról 103,33 dollárig mérséklődött. Mindkét esetben a 20 napos mozgóátlag vethet majd véget a korrekciónak.

Devizák

Az orosz-ukrán feszültségek enyhülésének eredményeként jelentősen erősödtek a régiós devizák, köztük a forint is. Az EUR/HUF árfolyam 313,5-ről 310,5-re csökkent és ezzel a 20 napos mozgóátlag környékére érkezett meg. A további forinterősödést nehezítheti, hogy a 20 napos mozgóátlag alatt helyezkedik el szorosan a 30 napos mozgóátlag is, így ezek technikai támaszt jelenthetnek az árfolyamnak.

Visszafogott dollárgyengülést láthattunk tegnap, ahogy a befektetők ismét a kockázatvállalás irányába mozdultak el, így a dollár visszaadta korábbi erősödésének egy részét, de a tegnapi elmozdulás mértéke nem volt kiemelkedő. Az EUR/USD árfolyam 1,3735-ről 1,3743-ra változott.

Távol-Kelet

A Nikkei 1,2%-ot emelkedett, miközben a Hang Seng 0,2%-ot, a Shanghai index pedig 0,5%-ot veszített értékéből. A várakozásoknak megfelelően a Kínai Népi Kongresszus a tavalyi évvel megegyező GDP növekedést és inflációt vár, vagyis 3,5%-os infláció mellett 7,5%-os növekedést. A költségvetési hiányt a GDP 2,1%-ára tervezik. Elsősorban a védelmi költségek tekintetében számolnak jelentős, 12,2%-os emelkedéssel.

A HSBC februári adatai alapján Kínában a szolgáltatói szektor beszerzési menedzser indexének értéke a korábbi 50,7 pontról 51,0 pontra emelkedett. A negyedik negyedévben az ausztrál GDP 2,8%-kal bővült az előző év azonos időszakához képest, miközben a várakozás csak 2,5% volt. A GDP-t elsősorban a bányászat, illetve a bérbeadás- és ingatlan szolgáltatások húzták fel.

Határidős piacok

A Dow, az S&P, a Nasdaq és a DAX határidős indexek is a negatív tartományban voltak.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo