Mivel a tavalyi év során is volt egy 10 százalékos gyengülés, ezért a Richter számításai szerint 66 millió eurót is elérheti a „bevételkiesés”, amely idén akár 10 százalék alá is lökheti az üzemi eredményhányadot. Mindenesetre az első negyedéves eredményt jelentősen rombolja az orosz-ukrán konfliktus. Mi úgy véljük, hogy a rubel gyengülése egyrészt tudott volt, így mi kalkuláltunk egy jelentős árbevétel csökkenéssel, még ha nem is annyival, mint Bogsch (konzervatív), másrészt a rubel technikai képe alapján (dupla csúcs) innen akár jelentősebb visszaerősödés is jöhet annak ellenére, hogy az orosz gazdasági növekedés idén jelentős lassulást mutathat.
Tegnap a vezető nemzetközi indexek gyakorlatilag megtartották a tegnapelőtti emelkedést (vagy annak nagy részét), azaz jól viselkedtek. Ez pedig további emelkedést sugall. A tegnapi csökkenés után a magyar piac is megnyugodhat ma, így a nap végére akár egy kis emelkedés is beleférhet a BUX záróárba.
USA
Nem voltak nagy mozgások tegnap a tengerentúlon, zárásig egy szűk tartományban mozogtak az indexek (Dow -0,22%, Nasdaq 0,14%, S&P500 0%). Tegnap ADP foglalkoztatottsági adat érkezett a tengerentúlról, amely a vártnál gyengébb lett. Az elemzők 155 ezer fős bővülésre számítottak, miközben a februári tényadat 139 ezer lett. Nem volt igazán komoly piaci reakció az adatra.
Az ISM szolgáltatóipari index februári értéke 54 pontról 51,6 pontra csökkent, miközben a várakozás 53,5 pont volt. A mutató közel négyéves mélypontra süllyedt. A februári Fed Bézs Könyv mérsékelt ütemű gazdasági növekedésről ír, kivéve a szélsőséges időjárástól sújtott területeket. Leginkább New York és Philadelphia államokban volt tapasztalható a visszaesés, de ez nem volt jelentős. A kiskereskedelmi forgalom és az autóeladások gyengülése is az időjárás számlájára írható. Az eszközvásárlási program kivezetésével kapcsolatban nem jelent meg új információ.
Carl Icahn tegnap a CNBC-nek azt nyilatkozta, hogy az eBay az egyik legrosszabbul vezetett cég, amint valaha látott. A befektető még korábban jelentette be, hogy részesedést vásárolt a társaságban, és amellett érvel, hogy a cég válassza le a PayPal üzletágat. Carl Icahn bejelentése után száguldani kezdett az árfolyam, és az előző hónapban több mint 12%-ot emelkedett. Richard Fischer, a dallasi Fed elnöke azt mondta, hogy a túl sokáig fenntartott eszközvásárlások miatt már látható jelei vannak az eszközár-buboréknak. Ma a szokásos heti friss segélykérelmeket publikálják a tengerentúlon.
Európa
Összesen 15 milliárd eurónyi segítséget ígértek különböző európai uniós szervezetek Ukrajnának, amit akkor kaphatnak meg, ha sikerül az IMF-fel megállapodniuk. Ezzel az ígérettel már megoldottnak tekinthető Ukrajna finanszírozása. Eséssel zártak tegnap a nyugat-európai börzék (FTSE100 -0,7%, DAX-0,5%, CAC40 -0,1%).
Az euró zóna kiskereskedelmi forgalma 1,6%-kal bővült januárban a várt 0,8% helyett. A negyedik negyedéves GDP 0,5%-kal nőtt éves alapon, ami megfelelt a várakozásoknak. Ma 13:45-kor tart kamatdöntő ülést az EKB, a piac nem számít új bejelentésre. 13 órakor a Bank of England is kamatdöntő ülést tart.
Olaj, arany
A WTI ma reggel 101,3 dollárig süllyedt, mivel a befektetők érzékelték, hogy nem várható Oroszországgal szemben semmilyen szankció, hiszen túl nagy szereplő az olajpiacon, és Európa nem tudja helyettesíteni az orosz szállításokat. Az arany 1.332 dollárra süllyedt az elmúlt napok emelkedését követően, mivel a szereplők kiárazzák a jelentősebb katonai konfliktus lehetőségét Ukrajna és Oroszország között. Az amerikai gazdaság növekedése és a kínai fizikai kereslet, amire most a leginkább koncentrál a piac.
Devizák
A forint árfolyama a 20 és a 30 napos mozgóátlag közé szorult be. A 20 napos mozgóátlagot a reggeli órákban sikeresen törte át az EUR/HUF kurzusa, azonban a 30 napossal tegnap még nem boldogult, de ma reggel sikerült áttörnie ezt az ellenállást, így megnyílt a tér a forint további erősödése előtt. Ma reggel 309-es árfolyam környékén kereskednek az EUR/HUF devizapárral, szemben a tegnap reggeli 310 fölötti értékkel.
Az EUR/USD árfolyam lassú ütemben csúszik lefelé a 20 napos mozgóátlag irányába. Tegnap 1,3743-ról 1,3733-re csökkent. Az árfolyamban a bézs könyv megjelenése sem okozott érdemi változást. Az árfolyam szempontjából ma kiemelt jelentősége lesz az EKB kamatdöntő ülésének és az azt követő sajtótájékoztatónak.
Távol-Kelet
A Nikkei 1,6%-ot, a Hang Seng 0,5%-ot, a Shanghai index pedig 0,4%-ot emelkedett. A Kínai Népi Kongresszus mai ülésén további részleteket tudhattunk meg a gazdaságfejlesztési irányokról, amiben kiemelt szerepet kap a távközlés, így a 4G mobilhálózat fejlesztése, szélessávú adatkapcsolat biztosítása a vidéki lakosoknak, illetve az elektronikus kereskedelem fejlesztése.
A shanghai szabadkereskedelmi övezet területét kiterjesztik, ezzel párhuzamosan viszont csökkentik az acél, a cement és a síküveg gyártását, ezzel a lépéssel a környezet szennyezést igyekeznek csökkenteni. Januárban a várt 0,4% helyett 1,2%-kal bővült a kiskereskedelmi forgalom hó/hó alapon Ausztráliában.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a pozitív tartományban voltak ma reggel.